Jesteś terapeutą?

Promieniowanie elektromagnetyczne, sieć 5G, Wi-Fi - jak się chronić?

W obecnych czasach całkowite odcięcie się od promieniowania elektromagnetycznego nie jest możliwe, ale możemy znacząco zmniejszyć ekspozycję i narażenie na to promieniowanie.

20 maj 2020
Artykuł na: 6-9 minut rak technologia zagrożenia
Zdrowe zakupy

Pole elektromagnetyczne, telefony komórkowe, mikrofalówki, sieci bezprzewodowe to tematy interesujące badaczy od dziesięcioleci. Jaki wpływ mają na nasze zdrowie? Czy jeśli czegoś nie widzimy, to oznacza, że nie musimy się tym zbytnio przejmować? 

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w ciągu ostatnich 30 lat powstało ponad 25 tysięcy artykułów naukowych poświęconych oddziaływaniu pola elektromagnetycznego na zdrowie człowieka.

Ministerstwo Zdrowia wskazuje na jednoznaczny wzrost ryzyka glejaka w wyniku długoletniego korzystania z telefonów komórkowych.

Czy promieniowanie elektromagnetyczne jest szkodliwe dla zdrowia?

Do tej pory zagrożenie wynikające z oddziaływania pola elektromagnetycznego o częstotliwości radiowej zostało oceniane i zaklasyfikowane do grupy 2B (czynnik prawdopodobnie rakotwórczy).

Osoby rozmawiające przez telefon (zawsze z jednej strony głowy) mają o 250% wyższe ryzyko glejaka niż osoby, które nie korzystają z komórek.

Jak jest naprawdę? Badania trwają i wciąż wymagane jest przeprowadzenie kolejnych, zakrojonych na większą skalę, niezależnych, z uwzględnieniem aktualnej wielkości narażenia na promieniowanie.

Wpływ pola elektromagnetycznego na zdrowie

Na co dzień jesteśmy bombardowani falami elektromagnetycznymi. Mówi się o wielkim eksperymencie na ludziach, poważnym zagrożeniu, który mimo licznych protestów stał się już rzeczywistością w wielu krajach (od 11 maja sieć 5G jest również w kilku dużych miastach w Polsce).

 • Eksperci podkreślają, że istnieje wysokie ryzyko nowotwotworów - szczególnie glejaków, a także nowotworów głowy i szyi.

Polskie Ministerstwo Zdrowia zwraca uwagę na przeprowadzone w latach 2016-2018 meta-analizy, które wskazują na istotny wzrost ryzyka glejaka w wyniku długoletniego (>10 lat) korzystania z telefonów komórkowych. Nowotwór występuje najczęściej w położeniu ipsilateralnym, czyli po tej stronie głowy, po której zazwyczaj trzymany był telefon komórkowy.

 • Po narażeniu na promieniowanie elektromagnetyczne obserwowano bóle głowy, mięśni, stawów oraz problemy ze snem.
 • Mogą występować również zaburzenia hormonalne.
 • Pewne doniesienia wskazują na uszkodzenia nici DNA w wyniku działania promieniowanie elektromagnetycznego.
 • Badania przeprowadzone w Laboratorium Biotroniki i Elektrofotografii w Kielcach wykazały, że promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez te urządzenia zakłóca biopole człowieka (naturalne pole magnetyczne).

Trudno ignorować tego typu doniesienia. 

Prawdą jest, że dowody na negatywne działanie promieniowania elektromagnetycznego są dość ograniczone. Nie znaczy to, że możemy ignorować dostępne doniesienia, zwłaszcza że badania z udziałem ludzi przeprowadzane są podczas ekspozycji na znacznie słabsze promieniowanie (od 1 V/m, krótkotrwale do 3-4 V/m) niż to, na które jesteśmy narażani na co dzień (7 V/m - limit natężenia pola elektrycznego w rozporządzeniu Ministra Środowiska z 2003 roku).
W Chinach i Indiach, w których prowadzi się intensywne badania nad siecią 5G, limity dla środowiska są rzędu 12-13 V/m.

Jaką cenę zapłacimy za to, że lodówka poinformuje nas o kończącym się mleku, albo zbliżającym się terminie spożycia dżemu wiśniowego?

Jak chronić się przed sztucznym promieniowaniem elektromagnetycznym?

 • Korzystaj z telefonu stacjonarnego (lub ograniczaj korzystanie z telefonu komórkowego)
 • Jeśli korzystasz z telefonu komórkowego, stosuj zestaw słuchawkowy.
 • Zastosuj antyradiator (przyklejając go na sprzęty elektroniczne lub miej go przy sobie).
 • Wyłączaj router Wi-Fi, gdy idziesz spać.
 • Tak często jak to możliwe włączaj tryb samolotowy w sprzętach elektroniczny.
 • Zbieraj kasztany, kładź je blisko komputera, noś w kieszeni - bardzo dobrze chronią przed promieniowaniem. Pamiętaj, aby wymieniać je dość często (co kilka dni).
 • Podłącz komputer do stałego dostępu do internetu za pomocą przewodu LAN, zamiast korzystać z routera Wi-Fi.
 • Unikaj używania telefonu komórkowego, gdy sygnał jest słaby.

Największy na świecie ubezpieczycie odmawia wypłat roszczeń związanych z siecią 5G

W Stanach Zjednoczonych powstała deklaracja "Apelecja 5G", która przeciwna jest wprowadzaniu do użytku sieci nowej generacji.

Pod apelacją podpisało się 240 naukowców, którzy są zgodni co do ryzyka wynikającego z powszechnego zastosowania siecią 5G - możemy obserwować wzrost częstości występowania nowotworów, chorób neurologicznych czy zaburzeń płodności.

Wyniki amerykańskiego Narodowego Programu Toksykologicznego pokazują, że zwierzęta narażone na znacznie niższe poziomy promieniowania niż te generowane przez sieć 5G częściej chorowały na nowotwory mózgu.

W związku z niekorzystną sławą sieci o dużej mocy Lloyd's of London - największy na świecie ubezpieczyciel odmawia wypłat w związku z roszczeniami zdrowotnymi związanymi z siecią 5G. Dodatkowo nie podejmuje współpracy z instytucjami, na których terenie znajdują się maszty sieci komórkowych. 

 Tekst redakcyjny

 
Bibliografia
 • Yang M, Guo VV, Yang C, Tang J, Huang Q, Feng S, Jiang A, Xu X, Jiang G. Mobile phone use and glioma risk: A systematic review and meta-analysis. PLoS One. 2017 May 4; 12(5):e01 75136. doi: 10.1371/journal.pone.0175136. eCoIlection 2017;

 • Prasad M, Kathuria P, NairP, KumarA, Prasad K. Mobile phone use and risk of brain tumours: a systematic review of association between study quality, source offunding, and research outcomes. Neurol Sci. 2017 May;38(5):797—810. doi:10.1007/s10072— 01 7-2850-8. ;

 • Carlberg M, Hardell L. Evaluation of Mobile Phone and Cordless Phone Use and Glioma Risk Using the Bradford Hill Viewpoints from 1965 on Association or Causation. Biomed Res lnt. 2017;2017:9218486. doi:10.1007/s10072-017-2850-8.;

 • Momo/i F, SiemiatyckiJ, McBride ML, Parent ME, Richardson L, Bedard D, Platt R, Vrijheid M, Cardis E, Krewski D. Probabilistic Multiple-Bias Modeling Applied to the Canadian Data From the Interphone Study of Mobile Phone Use and Risk of Glioma, Meningioma, Acoustic Neuroma, and Parotid Gland Tumors. Am J Epidemiol.2017 Oct 1; 186(7):885—893. doi: 10. 1 093/aje/kwx1 57;

 • Yang M, Guo W, Yang C, Tang J, Huang Q, Feng S, Jiang A, Xu X, Jiang G. Mobile phone use and glioma risk: A systematic review and meta-analysis. PLoS One.:2017; 12(5):e0175136. doi: 10.1371/journal.pone.0175136.”

 • https://prawodozycia.pl/wp-content/uploads/2019/04/Ministerstwo-Zdrowia-glejak-IV-2019.pdf
 • http://ptbr.org.pl/files/Opinia_o_rozporzdzeniu_MZ_o_limitach_PEM.pdf
 • http://ptbr.org.pl/files/Rezolucja_PTRB_2020.pdf
Wczytaj więcej
Close icon
First product image Second product image Skuteczna ochrona przed Elektrosmogiem
Zamów:
www.antyradiator.pl
Second product image 607 461 658
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny