Jesteś terapeutą?

Jak chronić się przed 5G?

Producenci urządzeń bezprzewodowych i organy regulacyjne chcą, byśmy wierzyli w ich zapewnienia o potwierdzonym naukowo całkowitym bezpieczeństwie 5G i techniki bezprzewodowej. Dr Joseph Mercola apeluje, by im nie ufać, i podpowiada, jak zapewnić sobie ochronę.

05 maj 2020
Artykuł na: 23-28 minut technologia zagrożenia
Zdrowe zakupy

Im szerzej społeczeństwo korzysta z techniki bezprzewodowej, tym mocniej zanurzamy się wszyscy w polach elektromagnetycznych (PEM) o wysokiej intensywności. Częściowo takie pola emitowane są przez urządzenia, które sami posiadamy i wykorzystujemy, lecz nawet jeśli zrezygnujemy z zakupu telefonu komórkowego czy routera bezprzewodowego, to i tak będziemy narażeni na coraz większą ilość PEM z powodu rosnącej liczby masztów, bezprzewodowych punktów dostępu do internetu (hot spotów) oraz satelitów używanych do przekazywania tych sygnałów.

Co gorsza z nadejściem ery 5G (tzw. "piątej generacji" techniki bezprzewodowej) nasze narażenie na pola elektromagnetyczne – oraz wszystkie ich konsekwencje – już wkrótce proporcjonalnie wzrośnie. Jeżeli mieszkasz w dużym mieście, prawdopodobnie będziesz mieć dostęp do 5G już w nadchodzących miesiącach.

Niestety uszkodzenia wywoływane przez pola elektromagnetyczne mogą przejawiać się na mnóstwo sposobów, obejmujących wiele coraz częściej występujących problemów, takich jak pogorszenie jakości spermy, zaburzenia snu, lęk, depresja, choroba Alzheimera i rak. Najważniejszym ze sposobów, w jakie możemy chronić się przed PEM, jest przede wszystkim zmniejszenie ekspozycji na ich działanie. Oto główne kroki, by to osiągnąć.

Ochrona przed 5G - Sprawdź istniejący już poziom promieniowania

 • Zatrudnij eksperta, który zmierzy promieniowanie w Twym domu. Najpopularniejszymi specjalistami oferującymi tę usługę są biolodzy budowlani. Mogą również nauczyć Cię obsługiwać własny miernik i rozszerzyć Twoją wiedzę na temat wykrywania, redukowania i eliminowania pól elektromagnetycznych czyhających w domu.
  Specjaliści od PEM są szczególnie pomocni w wyszukiwaniu błędów instalacji domowych. Błędy takie są stosunkowo częste i mogą być przyczyną wytwarzania wysokich pól elektrycznych i magnetycznych podczas poboru prądu przez urządzenia w całym domu.
 • Sam wykonaj pomiary pola elektromagnetycznego. Przyzwoity miernik można często znaleźć za ok. 700-1500 złotych.
  Istnieją różne typy urządzeń, przeznaczone do kontrolowania różnych pól elektromagnetycznych. Jeśli chodzi o telefony komórkowe, Wi-Fi i inteligentne liczniki, potrzebujesz miernika do częstotliwości radiowych (RF).

Jak działa 5G?

Niektóre małe stacje telefonii komórkowej będą miały zawsze włączone przekaźniki LTE 4G, emitujące z wysoką intensywnością stałe promieniowanie o częstotliwości radiowej (RF), które będzie docierać do Twego domu, gdyż stacje te położone będą bardzo blisko. Ten sygnał 4G geolokuje Twój telefon komórkowy i stałe urządzenia.

Antena 5G będzie następnie z wysoką prędkością przesyłać dane, gdy zażąda tego urządzenie 5G. Inżynierowie wyjaśniają, że by zaoszczędzić energię elektryczną, małe stacje bazowe będą wysyłać sygnały 5G przede wszystkim wtedy, gdy telefony komórkowe użytkowników zażądają połączenia, a towarzyszyć im będzie znacznie słabszy, lecz częsty sygnał referencyjny, wyszukujący urządzenia z włączonym 5G.

Wszystkie telefony komórkowe 4G zaprogramowane są tak, by, mając wybór, domyślnie preferowały Wi-Fi. Jednakże gdy gość, mieszkaniec lub przechodzień z telefonem z włączoną funkcją 5G zainicjuje połączenie z anteną 5G małej stacji bazowej na zewnątrz, sygnał ten dotrze do Twego domu w postaci stosunkowo wąskiej i skoncentrowanej wiązki.

Ochrona przed 5G - Zmniejsz pola elektromagnetyczne emitowane przez Twój komputer i łącze internetowe

Narażenie na częstotliwości radiowe jest jednym z najważniejszych czynników zwiększających nasze obciążenie PEM, a prym wiedzie tu Wi-Fi z domowych routerów i innych urządzeń. Tym bardziej, że wytwarza ono sygnał modulowany, szczególnie szkodliwy dla organizmu.

 • Podłącz komputer i drukarkę na stałe do internetu za pomocą przewodu Ethernet (LAN) zamiast połączenia bezprzewodowego przez włączony router Wi-Fi. Najlepiej zatrudnij dostawcę niskonapięciowych urządzeń audio i video lub firmę instalującą kino domowe, by założyć przewody Ethernet w ścianach.
  Oszczędną alternatywą może być wykonanie tego samodzielnie poprzez przeciągnięcie kabli Ethernet od modemu i routera wzdłuż ścian przy listwach przypodłogowych. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzają się tańsze, płaskie przewody Ethernet, łatwo dostępne w sklepach internetowych.

Twój telefon komórkowy wysyła promieniowanie RF nawet gdy nie prowadzisz rozmowy, ponieważ nieustannie nawiązuj łączność z najbliższym masztem telefonicznym w celu aktualizacji.

Większość nowych laptopów nie posiada gniazda Ethernet, należy więc nabyć niedrogą przejściówkę, pasującą do gniazda USB-A, USB-C lub Thunderbolt. Najlepiej zastosuj uziemiony przewód Ethernet Cat7 (z metalowymi końcówkami) i zestaw do uziemienia Ethernetu.

 • Większość modemów i routerów z firm telefonicznych i telewizji kablowej ma fabrycznie włączane Wi-Fi, możesz jednak wyłączyć je poprzez oprogramowanie. Skontaktuj się ze swoim operatorem, by przeprowadził Cię przez kolejne etapy wyłączania lub poproś, by zrobił to sam. Twój miernik RF powinien wtedy potwierdzić, iż z urządzenia nie jest emitowane promieniowanie bezprzewodowe.
  Dostawca internetu może automatycznie aktualizować oprogramowanie Twojego modemu i ponownie włączyć Wi-Fi bez Twojej wiedzy, dlatego też rozsądnie będzie regularnie sprawdzać to miernikiem RF. Można wtedy upewnić się, czy funkcja bezprzewodowa rzeczywiście jest wyłączona.

 • Kup własny router i modem aprobowany przez dostawcę internetu. Wtedy możesz uniknąć uiszczania comiesięcznej opłaty za wynajmowanie modemu/routera od dostawcy usługi, a jednocześnie automatycznego włączania Wi-Fi przy aktualizacjach. Jeżeli w domu jest więcej niż jeden komputer, kup router, który w ogóle nie ma Wi-Fi lub model posiadający możliwość jego wyłączenia. Aby mieć pewność, że Twój laptop nie wysyła sygnału Wi-Fi, wejdź w jego ustawienia i przełącz go na tryb samolotowy.

 • Wyłącz Bluetooth na swym komputerze, uprzednio zastępując bezprzewodową mysz i klawiaturę ich przewodowymi odpowiednikami. Być może będziesz musiał wyjąć adapter Bluetooth z gniazda USB.

 • Wyłącz Wi-Fi w swym routerze. Użyj elektronicznego zegara lub wyłącznika bezprzewodowego, by co wieczór wyłączać router Wi-Fi. Pilnuj, by zawsze był wyłączony, gdy kładziesz się spać, i umieść go z dala od biurka, kanapy i każdego miejsca, w którym zazwyczaj przebywacie w ciągu dnia.

 • Włączonego routera nigdy nie nakrywaj pokrowcem chroniącym przed RF lub pudełkiem z drucianą siatką, jeśli odbiór sygnału odbywa się przez Wi-Fi. Możesz postawić parawan z materiału ekranującego promieniowanie RF między urządzeniem a łóżkiem Członkowie Twojej rodziny, którzy koniecznie chcą używać przenośnych urządzeń bezprzewodowych, nadal będą wówczas odbierać sygnał RF, ale przynajmniej w Twoim pokoju będzie on zredukowany.

 • Zwróć uwagę, by Twój komputer miał uziemiony przewód sieciowy z trójbolcową wtyczką i by była ona podłączona do odpowiednio uziemionego gniazdka. Ma to zasadnicze znaczenie dla ochrony przed polami elektromagnetycznymi podczas korzystania z laptopa. Jeżeli Twój komputer nie ma przewodu sieciowego z wtyczką trójbolcową, kup przewód, który można podłączyć do gniazda USB.

Ochrona przed 5G - kontroluj swój telefon

Twoja komórka wysyła promieniowanie RF nawet wtedy, gdy nie prowadzisz rozmowy, ponieważ nieustannie aktualizuje swe położenie i nawiązuje łączność z najbliższym masztem telefonicznym w celu pobierania aktualizacji, ściągania danych, e-maili i sms-ów.

 • Gdy tylko nie musisz prowadzić rozmów, przełączaj swój telefon na tryb samolotowy, by unikać ciągłego promieniowania, jakie wysyła.
  Wyłącz również Wi-Fi, Bluetooth i komunikację bliskiego zasięgu (NFC). Korzystaj też z opcji głośnomówiącej, trzymając telefon podczas rozmowy w odległości co najmniej 0,5 m od ciała lub używaj słuchawek przewodowych. Wiele kobiet, u których zdiagnozowano raka piersi, nosiło telefon w biustonoszu. O ile nie jesteś w sytuacji nadzwyczajnej, gdy musisz bezzwłocznie odebrać nadchodzące połączenie, nie noś włączonej komórki w miejcu, gdzie dotykałaby ona ciała.
 • Unikaj używania telefonu, gdy sygnał jest słaby.
  Kiedy aparat musi bardziej się wysilać, by nawiązać połączenie, emituje wyższy poziom promieniowania elektromagnetycznego – do 10 tys. razy więcej w przypadku utrudnionego łączenia1. Poczekaj, aż znajdziesz się w miejscu o pełnym zasięgu – ale nawet wtedy używaj zestawu głośnomówiącego lub słuchawek.

Jak PEM wpływają na ludzkie zdrowie?

Pole elektromagnetyczne uszkadza komórki poprzez zwiększanie stresu oksydacyjnego w ich wnętrzu, a ten szkodliwy proces obejmuje też wapń międzykomórkowy.

Poza budowaniem mocnych kości i zębów wapń uczestniczy w wielu innych funkcjach organizmu, takich jak:

 • sygnalizacja komórkowa,
 • regulacja funkcjonowania enzymów i białek,
 • skurcze mięśni,
 • krzepnięcie krwi,
 • funkcjonowanie nerwów,
 • wzrost komórek,
 • uczenie się i pamięć.

Narażenie na działanie pól elektromagnetycznych zakłóca działanie wapnia jako substancji przekazującej sygnały biologiczne. Badanie, jakie przeprowadził Martin Pall z Washington State University, wykazało, że gdy pola elektromagnetyczne aktywowały kanały wapniowe w mięśniach i komórkach nerwowych, po ok. 5 s otwierały się one i zalewały wnętrze komórki niezdrową ilością jonów wapnia1.

Pola elektromagnetyczne zakłócają również przepływ wapnia, gdy znajdzie się on już wewnątrz komórek, pozwalając zbyt dużej jego ilości wnikać do mitochondriów. Gdy rośnie zawartość wapnia w mitochondriach, prowadzi to do serii szkodliwych stanów, takich jak obniżona zdolność wytwarzania energii w komórkach i zwiększony stres oksydacyjny, przyczyniający się w końcu do przedwczesnej śmierci komórki2.

Ochrona przed 5G  - wystrzegaj się nieustannego korzystania z telefonu

Nawet jeśli używasz urządzeń, które neutralizują pole elektryczne (takich jak naklejka umieszczana na telefonie lub laptopie zawierająca krążek z poliwęglanu), pamiętaj, że najskuteczniejszą metodą ochrony będzie ograniczenie korzystania z komórki.

 • Unikaj używania telefonu w samochodzie, w autobusie lub w pociągu, nawet jeśli połączenie z masztem nadawczym jest silne.
  Ponieważ jesteś w ruchu, telefon musi bardziej się wysilać, by je utrzymać, wysyłając więcej promieniowania, a będzie ono dodatkowo intensyfikowane przez to, że znajdujesz się w metalowej klatce. Gdy przebywasz w samochodzie, przełączaj telefon na tryb samolotowy. Jeżeli masz zwyczaj słuchania muzyki, ściągnij ją przed wyruszeniem w drogę.
 • Nie zasypiaj z telefonem w pokoju, chyba że jest przełączony na tryb samolotowy lub (najlepiej) całkowicie wyłączony.

 • Nie używaj telefonu komórkowego jako budzika. Wiele osób tak robi.
  Jeżeli jesteś jedną z nich, zastosuj chociaż minimum zabezpieczeń w postaci przełączenia telefonu na tryb samolotowy i włożenia go do torby Faradaya.
 • Nie używaj bezprzewodowych ładowarek do telefonu komórkowego.
  Zwłaszcza w pobliżu łóżka, gdyż one również zwiększają poziom promieniowania elektromagnetycznego w domu. Używaj standardowej ładowarki podłączanej do gniazda i umieszczaj ją z dala od łóżka.
 • Jeżeli Twoje dziecko chce pograć na tablecie lub telefonie, przełącz urządzenie na tryb samolotowy.
  Ogranicz mu całkowity dostęp do urządzeń mobilnych do mniej niż 2 godz. tygodniowo.
  Zwlekaj tak długo, jak to tylko możliwe, zanim podarujesz dziecku telefon komórkowy, szczególnie smartfon, a później pilnuj, by był on przełączany na tryb samolotowy, a rozmowy odbywały się przez zestaw głośnomówiący.
 • Nigdy nie śpij z włączonym telefonem pod poduszką.
  Trzymanie głowy przez całą noc o kilka centymetrów od urządzenia wysyłającego przerywane sygnały radiowe jest jedną z najgorszych rzeczy, jakie możesz zrobić swojemu mózgowi. To praktycznie recepta na neurodegenerację i zwiększenie ryzyka raka mózgu.
 • Znajdź sposoby zwiększenia odległości między telefonem a ciałem.
  Jeżeli oddalisz się od źródła pola elektromagnetycznego o 30 cm, to będzie oddziaływać na Ciebie tylko1/4-1/8 promieniowania, jakiego doświadczyłbyś, znajdując się w bezpośrednim kontakcie ze źródłem. Gdy oddalisz się o 60 cm, natężenie docierającego do Ciebie pola wyniesie 1/16 pełnej wartości.

Ochrona przed 5G - redukowanie zewnętrznych źródeł 5G

Duża część promieniowania elektromagnetycznego pochodzi z masztów telefonii komórkowej, stacji radiowych i telewizyjnych, sąsiedzkich routerów Wi-Fi, linii elektrycznych i inteligentnych liczników. Te źródła bombardują nas promieniowaniem przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, a wyłączyć ich nie możemy. Sytuacja jeszcze się pogorszy, gdy na zewnątrz naszych domów, w dzielnicach mieszkalnych, szczególnie w dużych miastach, zaczną powstawać małe stacje komórkowe 4G/5G.

Sygnały 5G będą wysyłane do domów Twoich sąsiadów, lecz w mniejszym stopniu do Twojego, chyba że sam je „zaprosisz”, kupując takie urządzenia i używając ich. Sygnały małych stacji bazowych, takich jak przekaźniki LTE 4G, są zawsze włączone, a wysyłane przez nie fale radiowe nieustannie przenikają nasze domy. Natomiast anteny 5G będą wysyłać sygnały danych na życzenie, stosunkowo wąską wiązką (razem z ciągłymi, lecz znacznie słabszymi sygnałami referencyjnymi).

Torby Faradaya równie skutecznie zapobiegają wydostawaniu się na zewnątrz pola elektromagnetycznego, jak dostawaniu się hakerów do wewnątrz. 

Niektóre materiały będą skuteczne wobec sygnałów 5G i towarzyszących im sygnałów 4G. Termin "osłona" może dotyczyć okrycia źródła pola elektromagnetycznego lub nas samych w celu zablokowania, a przynajmniej osłabienia docierającego promieniowania. U osób wrażliwych na pola elektryczne dopiero osłonięcie całej sypialni umożliwia usunięcie takich objawów jak kołatanie serca, bezsenność, szum w uszach, nocne lęki i pocenie się.

Jak naprawiać uszkodzenia wywołane przez pola elektromagnetyczne?

 • Ogranicz swą ekspozycję na pola elektromagnetyczne i śpij w sypialni o niskim poziomie PEM.
 • Praktykuj codzienne czasowe ograniczenie jedzenia, w którym zjadasz posiłki tylko w oknie trwającym 6-8 godz. lub nawet krótszym.
 • Podejmuj codzienne ćwiczenia fizyczne i poważnie rozważ trening, w którym do ćwiczeń zakłada się mankiety lub opaski wokół kończyn, by ograniczyć dopływ krwi do mięśnia i jej odpływ.
 • Stosuj suplementację wodorem cząsteczkowym, przyjmowanym w postaci tabletek uwalniających gaz w wodzie.
 • Suplementuj niacynę (25 mg dziennie).
 • Suplementuj jabłczan lub cytrynian magnezu. Sprawdź na etykiecie zawartość magnezu w kapsułce i przyjmuj odpowiednik 400 mg.
 • Często korzystaj z sauny na podczerwień (infrared).
 • Pomaluj sypialnię farbą chroniącą przed polem elektromagnetycznym.
  Jest to skuteczne rozwiązanie osłonowe, zapobiegające przenikaniu fal radiowych do sypialni, ale będziesz musiał pomalować sufit, ściany, podłogę, futryny drzwi i okien, jak również założyć w oknach cienką tkaninę osłaniającą, folię i/lub ekran z metalowej siatki.

Farby osłaniające przed falami radiowymi, jak również grubsza budowlana folia aluminiowa, będą skutecznie blokować fale o częstotliwościach radiowych od 600 megaherców (MHz), aż po część pasma fal milimetrowych (MMW) o częstotliwościach gigaherców (GHz), jakich używać będzie 5G.

Okna trzeba będzie osłonić przed częstotliwościami 4G i 5G za pomocą kombinacji przezroczystej folii okiennej, standardowej aluminiowej lub stalowej siatki przeciwko owadom oraz tkaniny osłaniającej przed falami radiowymi, którą podszyte będą od tyłu zasłony.

Jeżeli chcemy doprowadzić do skutecznego zaekranowania pomieszczeń przed siecią 5G, w przypadku zastosowania siatki metalowej oczka powinny być nie większe niż 1 mm. Ochronę dają też tkaniny ekranujące pod prześcieradłem i w kołdrze, które odbiją promieniowanie typu Wi-Fi, a w przypadku niższych częstotliwości absorbują pole elektryczne i zmieniają w ciepło.

Nie należy stosować materiałów ekranujących, które dla niskich częstotliwości pola elektrycznego wymagają uziemienia. Zadbaj o to, by dokonać odczytu miernikiem fal radiowych (RF) po osłonięciu, by potwierdzić skuteczność tych zabiegów.

 • Kup torby Faradaya.
  Są dostępne w różnych wielkościach, dopasowanych do rozmiarów telefonów komórkowych, laptopów i tabletów, i chociaż powszechnie używa się ich, by uniemożliwić zdalny dostęp hakerów do urządzenia, to równie skutecznie zapobiegają one wydostawaniu się na zewnątrz pola elektromagnetycznego. Stosuj te torby zawsze, gdy nie korzystasz aktywnie z telefonu.

  Wiele sklepów oferuje ich szeroki wybór. Którąkolwiek wybierzesz, pamiętaj o dokonaniu pomiarów miernikiem RF, by potwierdzić, że torba rzeczywiście skutecznie Cię chroni. W przypadku telefonu etui musi być inteligentne (wyłożone materiałem ekranującym promieniowanie wysokich częstotliwości tylko od strony ciała).
 • Kup odzież chroniącą przed polami elektromagnetycznymi.
  W sprzedaży dostępne są kapelusze, koszulki, bielizna, a nawet bluzy z kapturem wykonane z materiałów mających osłaniać nas przed PEM.
 • Zainstaluj osłony inteligentnych liczników.
  Jest to prosta obudowa, zamykająca się ponad licznikiem elektrycznym, gazowym lub wodnym, którą prawdopodobnie możesz bez trudu zainstalować samodzielnie.

Osłona blokuje do 99% promieniowania emitowanego poprzez przednią i boczne ścianki licznika. Dostawca usługi będzie mógł odbierać jego sygnał.

Tył licznika zakryj metalową płytą, umieszczając ją bezpośrednio na tylnej ściance, jeżeli możesz tam się dostać, lub na wewnętrznej stronie ściany, na której zamontowany jest licznik. Jego metalowa podstawa sama stanowi pewną osłonę przed falami radiowymi.

 Fragmenty książki dr. Josepha Mercoli pt. „EMF*D” (Hay House, 2020)

Tekst: artykuł redakcyjny 

Bibliografia
 • Environ Res, 2018; 164: 405–16
 • Neurochem Int, 2017; 109: 117–25
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W:
KUP wydanie ELEKTRONICZNE
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą
Kup teraz
Wczytaj więcej
Close icon
First product image Second product image Skuteczna ochrona przed Elektrosmogiem
Zamów:
www.antyradiator.pl
Second product image 607 461 658
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny