Jesteś terapeutą?

MIKROplastik, MAKRO zagrożenie

Wdychamy go codziennie. Znajduje się w powietrzu, wodzie i ziemi. Jego obecność stwierdzono też w żywności. Mikroplastik.

23 sierpień 2019
Artykuł na: 4-5 minut środowisko
Zdrowe zakupy

Mikroplastik to fragmenty tworzyw sztucznych o średnicy między 5 milimetrów a 0,1 mikrometra. Jego istotnym źródłem są przedmioty codziennego użytku, takie jak torebki foliowe, zabawki, pasty do zębów, czy też kosmetyki. Jest też obecny we włóknach syntetycznych wykorzystywanych przy produkcji odzieży oraz tekstyliów. Pod wpływem temperatury, światła czy tarcia plastik ulega defragmentacji.

Badania opublikowane przez Fernando Pessoa University w Portugalii wskazują, że codziennie wdychamy do 130 drobnych plastikowych cząstek. Wraz z powietrzem, mikroplastik dostaje się do płuc, gdzie może wywoływać zmiany w drogach oddechowych. Nasz organizm nie jest w stanie się go pozbyć - mikroplastik jest biologicznie trwały.

Część drobinek przenika do układu krwionośnego, co może powodować liczne choroby naczyniowe. Ponadto, w dużych stężeniach mikroplastik może być przyczyną zakażenia i wpływać negatywnie na układ nerwowy i immunologiczny.

Ze względu na wszechobecność plastikowych przedmiotów w naszych domach, wskaźnik zanieczyszczenia mikroplastikiem wewnątrz mieszkań jest wyższy niż na zewnątrz.

Eksperci z Blueair, szwedzkiej firmy zajmującej się oczyszczaniem powietrza, wskazali 10 sposobów, jak skutecznie ograniczyć liczbę mikroplastiku w domu.

Oto 10 metod, które skutecznie pomogą ograniczyć mikroplastik w Twoim domu.

1. Zadbaj o właściwą wentylację - stężenie mikroplastiku jest znacznie wyższe wewnątrz mieszkań niż na zewnątrz.

2. Wykańczając mieszkanie lub dom wybierz podłogę z drewna lub płytek ceramicznych - unikaj podłóg winylowych czy linoleum.

3. Postaraj się, aby meble w twoim domu były z naturalnych materiałów.

4. Unikaj wykładzin i dywanów, w których gromadzą się zanieczyszczenia.

5. Odkurzaj regularnie. Mikroplastiki osadzają się na podłodze w postaci kurzu.

6. Unikaj syntetycznych ubrań. Zawarte w nich plastikowe włókna podczas prania dostają się do wody. Wybieraj naturalne tkaniny.

7. Nie kupuj plastikowych zabawek. Zastąp je drewnianymi lub zrobionymi z kauczuku.

8. Stosuj kosmetyki niezawierające mikrogranulatów.

9. Zredukuj ilość plastiku w domu, np. poprzez picie filtrowanej wody z kranu.

10. Umieść oczyszczacz powietrza w pomieszczeniach, w których spędzasz większość czasu.

Źródło: https://doi.org/10.1016/j.coesh.2017.10.002,
https://www2.blueair.com/se/campaign/microplastic

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny