Niebezpieczne zamienniki bisfenolu A (BPA)

Produkty wytworzone bez dodatku bisfenolu A (BPA) wcale nie są bezpieczne dla zdrowia, twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Waszyngtonie (Stany Zjednoczone).

25 październik 2018
Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Obserwacje laboratoryjnych myszy wykazały, że składniki zastępujące BPA także przenikają z opakowania do jego zawartości i mogą oddziaływać zarówno na komórki rozrodcze męskie, jak i żeńskie. Co ciekawe, ekspozycja na te substancje nie była zamierzonym działaniem zespołu naukowców, a wynikała z trzymania zwierząt w plastikowych kontenerach w celach badawczych.

Bisfenol A wykorzystywany jest do produkcji opakowań spożywczych, takich jak plastikowe butelki i pudełka, a także opakowań sprzętu medycznego jednorazowego użytku. Podczas procesu rozkładu, a także w wyniku nieprawidłowego użytkowania (np. podgrzewania w wysokiej temperaturze), BPA uwalnia się i przenika do powietrza i gleby (w procesie rozkładu) lub pokarmu (podczas podgrzewania). My zaś przyswajamy go - szacuje się, że zatrucie bisfenolem A dotyczy aż 93% Amerykanów.

Teraz okazuje się, że podobne niebezpieczeństwo może nam zagrażać ze strony substancji zastępujących BPA.

Wczytaj więcej
Nasze magazyny