Jesteś terapeutą?

Przechytrz swój smartfon

Korzystanie ze smartfona pociąga za sobą szereg negatywnych konsekwencji, łącznie z wyższym ryzykiem nowotworów. Jak uwolnić się od nałogu nieustannego zerkania na ekran i zmniejszyć szkodliwe działanie sztucznego pola elektromagnetycznego?

28 wrzesień 2018
Artykuł na: 2-3 minuty pole elektromagnetyczne mózg rak
Zdrowe zakupy

Poza użyciem aplikacji dla smartfonów, takich jak Forest (gdzie możesz wyhodować wirtualne drzewo, jeśli zostawisz telefon w spokoju), możesz wypróbować też poniższe sposoby ograniczenia użycia telefonu:

Zastosuj szarą tonację Tristen Harris, były etyk projektów w Google i założyciel grupy non-profit Time Well Spent (Dobrze spędzony czas), otwarcie porównuje teraz smartfony do automatów do gier. Harris zaleca zmianę ustawień kolorów w smartfonie na skalę szarości, by ekran nie wydawał się tak atrakcyjny, jak kasyno w Las Vegas sfilmowane w Technicolorze. Różne modele telefonów z systemem Android mają różne sposoby włączania szarości, a dokładne wskazówki możesz znaleźć w Internecie lub instrukcji.

Wyłącz wibracje W badaniu z 2012 r. 89% studentów przyznało, że doświadcza "zespołu wibracji fantomowych" - złudzenia, że telefon odebrał wiadomość, choć w istocie tak nie było1. Może to przyczyniać się do drenowania mózgu przez smartfon poprzez rozpraszanie uwagi. Nie potrzebujesz powiadomienia za każdym razem, gdy komuś spodoba się Twój wpis w serwisie społecznościowym. Większość wiadomości może zaczekać.

Rozszerz swoje zasady Istnieje kilka reguł, które mówią, kiedy telefon lub smartfon powinien być wyłączony - np. na pogrzebach i ślubach albo w kinie. Pomyśl o sytuacjach, w których wartością jest bezpośredni kontakt z innymi, i poszerz te granice. Jeżeli idziesz na obiad z przyjaciółmi albo z dziećmi do parku, zostaw telefon w samochodzie lub wyłącz go. Nalegaj, by nie było smartfonów przy obiadowym stole oraz by odkładać je poza zasięgiem wzroku w nocy.

Chroń się przed falami elektromagnetycznymi, które emituje Twój telefon, przyczyniając się m.in. do zaburzenia gospodarki hormonalnej i spadku płodności. Badania wykazują, że częstotliwość prowadzonych rozmów ma istotny wpływ na zwiększenie ryzyka nerwiaka nerwu słuchowego, glejaka mózgu i oponiaka2. Istnieje również wyraźny związek między występowaniem złośliwych guzów mózgu a intensywnością i łącznym czasem używania telefonu. Zbyt częste zaglądanie do komórki to zatem nie tylko uzależnienie, ale i ryzyko zdrowotne!

Bibliografia

  1. Comput Human Behav, 2012; 28: 1490-96
  2. Occup Environ Med 2014; 71 (7): 514-22
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT