Jesteś terapeutą?

Wysokie stężenie arsenu odpowiedzialne za raka?

Niedawno informowaliśmy, że arszenik, czyli pochodna trującego arsenu, przenika barierę krew-mózg i może skutecznie leczyć ostrą białaczkę promielocytową. Niewykluczone jednak, że to, co dla dla pewnych pacjentów jest lekarstwem, w przypadku innych zwiększa ryzyko raka.

01 marzec 2018
Artykuł na: 2-3 minuty rak środowisko
Zdrowe zakupy

Zespół naukowców z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie zwraca uwagę na prawdopodobny związek między ryzykiem zachorowania na różne odmiany raka u kobiet, a stężeniem arsenu w organizmie. Obserwacje przeprowadzane przez 3 lata na grupie ok. 1500 ochotniczek ukazały, że panie, u których stężenie arsenu we krwi przekraczało 0,6 µg/l, zapadły na blisko 100 różnych nowotworów, podczas gdy kobiety o niższym poziomie tego pierwiastka nie doświadczyły tych chorób.

Skąd jednak arsen w organizmie? Jego źródłem są popularne produkty spożywcze: brązowy ryż, kakao, niektóre ryby i owoce morza. Czy zatem wyeliminowanie ich z diety uchroni panie przed rakiem?

Niekoniecznie. Arsen jest markerem żywności, która może być potencjalnie rakotwórcza, a zatem to nie sama trucizna musi wywoływać chorobę. Badanie jedynie ukazuje statystyczną zależność między podażą arsenu i ryzykiem zachorowania na różne odmiany raka.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT