Jesteś terapeutą?

Wstrzymywanie kichnięcia jest niebezpieczne

Katar i kichanie to objawy infekcji. Nic dziwnego, że staramy się je powstrzymać i nie dopuścić do rozprzestrzenienia zarazków. Ale zatkanie nosa podczas kichania może okazać się groźniejsze od samej choroby.

18 grudzień 2021
Artykuł na: 2-3 minuty infekcje
Zdrowe zakupy

Brytyjscy lekarze z Oddziału chirurgii głowy i szyi w University Hospitals of Leicester NHS Trust na długo zapamiętają tego pacjenta: opuchnięta szyja, trudności z przełykaniem, zmieniony głos, wrażenie, że w gardle tworzą się i pękają pęcherzyki powietrza… 34-letni mężczyzna zatkał nos i wstrzymał oddech podczas kichnięcia.

Prześwietlenie rentgenowskie ukazało pęknięte gardło, przez które uchodziło powietrze (odczucie z bąbelkami było zatem prawdziwe). Pacjenta zatrzymano na oddziale i przez tydzień karmiono przy pomocy sondy, aby przyspieszyć gojenie się rany. Z czasem wrócił do pełni zdrowia.

Powstrzymywanie kichnięcia jest bardzo niebezpiecznym odruchem. Co prawda rzadko dochodzi do takich sytuacji jak opisana, lekarze przestrzegają jednak przed innymi możliwymi konsekwencjami: pęknięciem bębenka lub tętnicy w mózgu1,2.

Bibliografia

  1. http://casereports.bmj.com/content/2018/bcr-2016-218906.abstract?sid=180c3147-f10b-4a14-bb03-cafe3b84f36f
  2. http://www.bbc.com/news/health-42687970
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT