Nowy Rok pod znakiem metali ciężkich

Nie tak dawno temu, bo w listopadzie 2016 roku odbyła się konferencja poświęcona jakości powietrza nad Polską. Najwyraźniej rozmowy na ten temat to za mało, bo już 15 grudnia poziom metali ciężkich w powietrzu nad wieloma miastami Polski znacznie przekroczył normę. Dzisiaj po raz kolejny musieliśmy się zmierzyć z toksycznym ołowiem.

09 styczeń 2017
Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

"Warszawiacy! Dziś jakość powietrza w mieście jest niedobra" - mogliśmy przeczytać wczoraj w oficjalnym komunikacie ratusza m. st. Warszawy, wystosowanym na portalu Facebook. Normy stężenia pyłów PM 2,5 przekraczały dozwolony poziom nawet ośmiokrotnie1! Już o czwartej nad ranem 8 stycznia ursynowska stacja pomiarów zarejestrowała 144,5 mikrogramów trucizn na metr sześcienny, podczas gdy dopuszczalna norma godzinowa to 50 mikrogramów na metr sześcienny2. Prezydent Warszawy nakazała odwołać w dniu dzisiejszym wszystkie wycieczki szkolne3.

W innych rejonach Polski sytuacja wcale nie wygląda lepiej. W Wodzisławiu Śląskim normy zostały przekroczone ponad pięciokrotnie, w Kielcach - ośmiokrotnie4,5, a w Rybniku - dziesięciokrotnie6! Prezydent Rybnika nakazał odwołanie zajęć szkolnych i przedszkolnych.

W związku z tragicznym stanem powietrza dzisiaj warszawiacy (a także m.in. mieszkańcy Krakowa, gdzie odnotowano 150 mcg/m3) mogą korzystać z darmowego transportu publicznego1 - to najszybsza i najprostsza metoda zachęcenia do rezygnacji z jazdy samochodem. W końcu to spaliny z aut przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza, choć we wczorajszych komunikatach można było usłyszeć, że winni są także ci z nas, którzy ogrzewają dom opałem lub też palą śmieci.

Nie mniej, samo wprowadzenie "dnia bez samochodu" nie pomoże. Konieczne są pewne działania profilaktyczne, aby kolejne ataki smogu już się nie powtórzyły - a przede wszystkim potrzebna jest odpowiednia kampania uświadamiająca, jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na nasz organizm. Wiemy, że spaliny prowadzą do wielu chorób, jednak ewentualny kaszel łatwo przypisać częstym o tej porze roku przeziębieniom.

Smog jest niebezpieczny zwłaszcza dla astmatyków (oraz cierpiących na inne choroby układu oddechowego), osób starszych i dzieci: jeżeli pojawi się u nich kaszel, katar czy zaczerwienienie oczu, powinni udać się do lekarza. Dobrym rozwiązaniem dla wszystkich nas jest noszenie masek przeciwsmogowych.

Bibliografia

  1. http://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/warszawa-w-poniedzialek-darmowa-komunikacja-53954.html
  2. http://imokotow.pl/artykul/smog-dotarl-nad-mokotow/112194
  3. http://www.portalsamorzadowy.pl/ochrona-srodowiska/warszawa-zanieczyszczenie-powietrza-alarmujace-ratusz-ostrzega,88686.html
  4. http://powietrze.katowice.wios.gov.pl/komunikaty
  5. http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/wiadomosci/kielce/a/smog-nad-kielcami-normy-przekroczone-osmiokrotnie,11663779/
  6. http://www.dziennikzachodni.pl/wiadomosci/rybnik/a/smog-w-rybniku-odwolane-lekcje-w-szkolach,11666304/
Wczytaj więcej
Nasze magazyny