Jesteś terapeutą?

7 najgroźniejszych operacji

Wyróżniamy około 35 operacji doraźnych, które wykonuje się w nagłych przypadkach, jednak tylko 7 z nich odpowiada za znakomitą większość przypadków zgonów i powikłań.

06 wrzesień 2016 Artykuł na: 2-3 minuty
zagrożenia pacjent
Zdrowe zakupy

Wystarczy spojrzeć na statystyki, aby zorientować się, że z operacjami przeprowadzanymi w nagłych przypadkach wiąże się prawdziwe niebezpieczeństwo. Ryzyko zgonu podczas operacji wzrasta 8 razy u pacjentów, u których interwencja chirurga ma charakter doraźny. U połowy z nich wystąpią też powikłania, u co najmniej 10% zajdzie natomiast potrzeba ponownego pójścia pod nóż. Ale na tym polega problem ze statystykami. Prawda jest taka, że znakomita większość zabiegów wykonywanych w pilnych przypadkach wcale nie jest groźna - wysokie ryzyko wystąpienia komplikacji albo zgonu wiąże się tylko z 7 rodzajami nagłych operacji.

Jak wynika z najświeższych badań tego zagadnienia, owa groźna siódemka odpowiada za ok. 80% wszystkich pooperacyjnych zgonów, komplikacji i ponownych interwencji chirurgicznych związanych z przypadkami nagłymi¹.

Badacze z Brigham & Women's Hospital w Bostonie w stanie Massachusetts odkryli istnienie niebezpiecznej siódemki, gdy przyjrzeli się wynikom 35 rodzajów nagłych operacji przeprowadzonych w przeciągu 4 lat na ponad 421 tys. ludzi. Ogólna śmiertelność wynosiła niewiele ponad 1%, komplikacje wystąpiły zaś w 15% przypadków, jednak to właśnie groźna siódemka odpowiadała za znaczną większość problemów.

Dobra wiadomość jest natomiast taka, że da się coś z tym zrobić. Skoro już zdajemy sobie sprawę, że konkretne operacje stanowią największe zagrożenie, jesteśmy w stanie podnieść standardy ich przeprowadzania oraz lepiej szkolić przyszłych chirurgów do wykonywania takowych zabiegów. Z kolei pacjenci, którzy wiedzą, że czeka ich jedna z niebezpiecznych operacji, powinni być może sprawdzić, jakim doświadczeniem i skutecznością może pochwalić się mający ich operować specjalista.

Rodzaj zabiegu  Zgony  Komplikacje
Laparotomia (otwarcie jamy brzusznej)  23,7% 40,1%
Perforacja wrzodu  6,8% 42%
Częściowe usunięcie jelita cienkiego 6,47% 46,9%
Częściowe usunięcie jelita grubego  5,3% 42,8%
Zrosty pooperacyjne otrzewnej  1,6% 28%
Cholecystektomia (usunięcie pęcherzyka żółciowego)  0,22% 8,06%
Usunięcie wyrostka robaczkowego 0,08% 7,2%

 

Bibliografia

  1. JAMA Surg, 2016; doi: 10.1001/jamasurg.2016.0480
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny