Jesteś terapeutą?

Elektrosmog w... kuchni?

Nasz specjalista w dziedzinie elektrosmogu – fizyk Guy Hudson – kontynuuje swój obchód po domu, podczas którego pokazuje zagrożenia związane z promieniowaniem. W tym miesiącu rozgląda się po kuchni.

Artykuł na: 9-16 minut technologia zagrożenia
Zdrowe zakupy

Wszyscy wiemy, że w kuchni ważna jest higiena. Jednak o ile większość z nas utrzymuje kuchenne blaty i płyty w lśniącej czystości, tylko nieliczni zdają sobie sprawę z istnienia innego rodzaju brudu, który może być także szkodliwy dla naszego zdrowia. Chodzi tu o elektrosmog, czyli promieniowanie tła pochodzące z urządzeń elektrycznych znajdujących się w domu.

Test wrażliwości na elektryczność

Odpowiedz na następujące pytania, aby dowiedzieć się, czy Ciebie lub któregoś z członków Twojej rodziny dotyczy problem wrażliwości na elektryczność.

Czy masz jakieś alergie lub jesteś na coś uczulona?

Czy trudno Ci się skoncentrować?

Czy odczuwasz dzwonienie w uszach?

Czy cierpisz na (czasami dotkliwe) bóle głowy?

Czy często miewasz epizody utraty pamięci?

Czy często odczuwasz zaburzenia snu lub przerywany sen?

Czy systematycznie odczuwasz kołatanie serca lub nieregularne bicie serca (arytmię)?

Czy jesteś wrażliwa na światło i/lub dźwięk?

Czy miewasz wahania nastroju?

Czy w pewnych okresach odczuwasz wyjątkowe zmęczenie, które nie wydaje się spowodowane oczywistym czynnikiem fizycznym?

Czy odczuwasz mrowienie i/lub drętwienie rąk i/lub nóg?

Jeśli na większość tych pytań odpowiedziałaś „tak”, odpowiedz na dwa kolejne.

Jeżeli na którekolwiek odpowiesz twierdząco, wrażliwość na elektryczność może być przyczyną Twoich dolegliwości.

Czy od ponad dziesięciu lat codziennie używasz telefonu komórkowego przez długi czas?

Czy od ponad dziesięciu lat często korzystasz w domu z telefonu bezprzewodowego?

Możliwe, że kuchnia – ze wszystkimi znajdującymi się w niej urządzeniami i gadżetami, które stały się ostatnio niezbędne do przygotowywania posiłków – jest pomieszczeniem o najwyższym poziomie elektrosmogu.

Podwyższają go zarówno kuchenka mikrofalowa i elektryczna, jak i blender, mikser, sokowirówka i ekspres do kawy.

Do 5% ludności krajów rozwiniętych stanowią osoby wrażliwe lub nadwrażliwe na elektryczność, a kolejne 25% ma objawy, które nasila promieniowanie elektromagnetyczne.

Profesor epidemiologii Sam Milham sądzi, że wiele chorób w pewnym, większym lub mniejszym, stopniu pogłębia obecny w środowisku elektrosmog.

To interesujące, jak ścisłe wydaje się powiązanie pomiędzy wrażliwością na elektryczność a alergią/nietolerancją pokarmową.

Poprzez zakłócanie czynności układu nerwowego oraz prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, elektrosmog może mieć wpływ na nasze zmysły smaku i zapachu.

Ilekroć uczestniczę w spotkaniu osób wrażliwych na elektryczność, żywność bezglutenowa i beznabiałowa wydaje się głównym punktem menu.

Niezależnie od tego, czy jesteśmy wrażliwi na elektryczność czy nie, sensowne wydaje się zatem wdrożenie w kuchni nowego rodzaju higieny – elektromagnetycznej.

Będzie to wymagało wprowadzenia kilku zmian w sposobie korzystania z urządzeń kuchennych podczas gotowania, może jednak doprowadzić do znacznego ograniczenia naszej ekspozycji na promieniowanie elektromagnetyczne.

Pozwoli nam to na utrzymanie dobrego stanu zdrowia lub ograniczenie jakichkolwiek objawów, które być może już mamy.

Elektrosmog z mikrofalówki

Nic dziwnego, że urządzeniem emitującym w kuchni najwięcej elektrosmogu jest kuchenka mikrofalowa.

Działa ona poprzez wytwarzanie fal elektromagnetycznych o wysokiej częstotliwości, które w tym samym czasie podgrzewają cząsteczki zawartej w żywności wody. Kuchenki mikrofalowe są stanie przenikać potrawy głębiej i szybciej, niż inne konwencjonalne metody podgrzewania.

Kuchenka mikrofalowa jest skomplikowanym urządzeniem, które niewłaściwie używane może stanowić bezpośrednie zagrożenie.

Może to potwierdzić była premier Norwegii i dyrektor generalna Światowej Organizacji Zdrowia, dr Gro Harlem Brundtland. Włożyła ona do swojej kuchenki mikrofalowej talerz ozdobiony metaliczną farbą.

Błysk wytworzony podczas interakcji mikrofal i metalu oślepił ją na rok. Chociaż ostatecznie odzyskała wzrok, od tamtej pory nadal jest wrażliwa na telefony komórkowe.

Zaskakujące jest to, że chociaż kuchenki mikrofalowe to tak pospolite urządzenia, opublikowano niewiele materiałów dotyczących bezpieczeństwa ich stosowania czy wpływu, jaki wywierają na przygotowywane w nich jedzenie.

Krytyczne publikacje na ich temat są przeważnie negowane jako nienaukowe, a te pozytywne ograniczają się do poziomów temperatury.

Nikt nie zastanawia się, czy poprzez specyficzne oddziaływanie mikrofal na żywność nie powstają jakieś nowe czy nietypowe chemikalia lub toksyny.

Wiadomo jednak, że mikrofale przenikające z większości kuchenek wytworzą o wiele silniejsze pole, niż to emitowane przez nadajniki telefonów bezprzewodowych i komórkowych.

Ponadto wartość odżywcza potrawek i mleka dla niemowląt obniża się przez podgrzewanie w tego rodzaju urządzeniach.

Istnieje również większe ryzyko poparzenia się, jako że jedzenie jest o wiele gorętsze niż pojemnik.

Jako osobie wrażliwej na elektryczność, trudno mi przebywać w pomieszczeniu, w którym znajduje się kuchenka mikrofalowa.

Ludziom z tym samym problemem radziłbym więc pozbyć się tego urządzenia i używać zamiast niego tradycyjnego piekarnika.

Bibliografia

  1. Philips A, Philips J. The Powerwatch Handbook. Piatkus Books, 2006
  2. Jamieson IA et al. Building health: The need for electromagnetic hygiene? IOP Conf Ser: Earth Environ Sci, 2010; 10: 012007
  3. McLean L. The Force: Living safely in a world of electromagnetic pollution. Carlton North, Victoria, Australia: Scribe Publications, 2011
  4. Milham S. Dirty Electricity. iUniverse E-Book, 2012
  5. Ober C et al. Earthing: The Most Important Health Discovery Ever? Laguna Beach, CA: Basic Health Publications, 2010
  6. Bachler K. Earth Radiation: The startling discoveries of a dowser. Manchester, UK: Wordmasters, 1989
  7. Sage C, Carpenter DO, eds. BioInitiative Report 2012; online at http://goo. gl/VVDrZT
  8. www.healingnaturallybybee.com
  9. www.globalhealingcenter.com

Trzeba tylko zaplanować z wyprzedzeniem, co ma się zamiar zjeść danego wieczora, i wyciągnąć to rano z zamrażarki, tak by jedzenie mogło się rozmrozić w ciągu dnia.

Jeśli musisz skorzystać z kuchenki mikrofalowej, uruchom ją, a następnie odsuń się kilka metrów dalej– nie stój tuż przed nią, kiedy podgrzewa jedzenie.

Elektrosmog z kuchenki elektrycznej

Kuchenka elektryczna, czy też górna płyta grzejna i piekarnik, to po kuchence mikrofalowej największe generatory elektrosmogu.

Korzystanie z kuchenki gazowej może być prostym rozwiązaniem, jednak osoby wrażliwe często czują się niekomfortowo, kiedy gaz otwarcie płonie w kuchni.

Typowa kuchenka elektryczna wydziela silne pola elektromagnetyczne, więc podczas gotowania – ilekroć to możliwe – powinno się przebywać w odległości co najmniej metra od niej.

Szklane płyty grzejne wykorzystują inne technologie niż tradycyjne krążki, jednak pod względem siły pola magnetycznego są do nich bardzo podobne.

Z kolei halogenowych płyt grzejnych, a w szczególności indukcyjnych, osoby wrażliwe powinny unikać. Do tych ostatnich stosuje się aluminiowe garnki elektrosmog o wyjątkowo wysokim natężeniu, więc jeśli posiadasz urządzenie tego typu, używaj tylnych krążków i – kiedy jest włączone – trzymaj się możliwie najdalej od niego.

Promieniowanie z innych urządzeń kuchennych

Niektóre saszetkowe automaty do kawy wytwarzają niezwykle silne pola elektromagnetyczne, więc kiedy ekspres jest włączony, stój dostatecznie daleko od niego. To samo dotyczy sokowirówek, blenderów i mikserów – uruchom je, a następnie odsuń się.

Wytwarzane przez nie pole magnetyczne słabnie około 30-60 cm dalej.

Reszty wyposażenia kuchennego dotyczy ta sama rada, co urządzeń elektrycznych we wszystkich pomieszczeniach: odłącz od sieci wszystko, czego w danej chwili nie używasz.

Unikaj lamp fluorescencyjnych, zarówno w formie standardowych prostych rurek, jak i nowocześniejszych spiralnych świetlówek.

Diody LED są stosunkowo bezpieczne, jeżeli mają dobrej jakości transformatory, podobnie jak tradycyjne żarówki, które wciąż są dostępne, jeśli się ich poszuka.

Obecnie są one oznakowane „wstrząsoodporne”, „na użytek przemysłowy” lub podobnie.

Niewidzialne pole elektromagnetyczne

Każde urządzenie wytwarza fale elektromagnetyczne, które otaczają nas zewsząd każdego dnia. Szczególne natężenie pola występuje w naszej kuchni z powodu nagromadzenia wielu przyrządów, które często używamy. Zobacz, jak wygląda wizualizacja emitowanych przez nie wiązek energii przyczyniających się do powstania elektrosmogu.

Visualising electromagnetic fields from Luke Sturgeon on Vimeo.

Autor publikacji:
Guy Hudson
Guy Hudson
guy.hudson@ktociewyleczy.pl

Lekarz zajmujący się badaniem pól elektromagnetycznych. Pomaga pacjentom ograniczyć narażenie na nadmierne działanie fal i chronić się przed elektronadwrażliwością, szczególnie na tzw. „brudny” prąd. Więcej informacji: www.ben-e.cowww.es-uk.info.

Zobacz więcej artykułów tego eksperta
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT