Jesteś terapeutą?

Bomba chemiczna w Twoim domu

Szkodliwe chemikalia czają się w każdym kącie Twojego mieszkania – od ścian po dywany i kanapy – wiele z nich może mieć wpływ na Twoje zdrowie. Poznaj siedem głównych źródeł toksyn w Twoim domu i zobacz, co możesz zrobić, aby Twój dom był czysty i zdrowy.

08 lipiec 2015 Artykuł na: 6-9 minut
zagrożenia detoks
Zdrowe zakupy

ODŚWIEŻACZE POWIETRZA

Problem: Te niepozorne aerozole są źródłem najbardziej trujących związków w Twoim domu. Mają w składzie benzen (rakotwórczy i toksyczny związek chemiczny), toluen (zawierający substancje drażniące wątrobę i nerki), terpeny (silnie podrażniające) i ftalany (rozregulowujące działanie hormonów). Systematyczne używanie tych substancji ma związek z bólem uszu, biegunką i wymiotami u niemowląt, a także bólem głowy i depresją u matek.

Rozwiązanie: Postaw na dobrą wentylację. Rośliny doniczkowe – bluszcz, zielistka czy skrzydłokwiat – mogą pomóc pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Piękny zapach w domu pomogą Ci utrzymać naturalne olejki eteryczne lub produkty niezawierające szkodliwych substancji.

KANAPY

Problem: Twoja kanapa, telewizor, komputer, wiele innych produktów, które masz na wyposażeniu, może sprawiać, że jesteś nieustannie wystawiona na działanie niebezpiecznych poziomów polibromowanych eterów difenylowych (PBDE), czyli związków halogenoorganicznych, dodawanych do wielu tworzyw sztucznych, a także łatwopalnych i toksycznych chemikaliów. Ślady tych substancji zostały znalezione w ludzkiej krwi, tłuszczu i mleku z piersi. Mogą mieć związek z problemami z koncentracją, tarczycą oraz uszkodzeniem układu reprodukcyjnego u zwierząt.

Rozwiązanie: Kurz domowy jest głównym źródłem PBDE, więc powinno się często sprzątać i odkurzać. Unikaj wszelkiego rodzaju pianek w proszku, które mogą zawierać szkodliwe środki zmniejszające palność. Bądź ostrożna przy ich rozpylaniu. Wybieraj meble z wełnianymi lub bawełnianymi obiciami, bowiem tkaniny te mają naturalną większą odporność na ogień niż włókna syntetyczne.

FARBY

Problem: Farba ścienna zawiera wiele lotnych związków organicznych, które mogą być aktywne przez miesiące lub nawet lata po malowaniu, co oznacza, że stale nimi oddychamy. Mimo że UE wprowadziła ograniczenia do maksimum 30 g/1 l, to nawet ich niewielkie ilości mogą powodować bóle głowy i ogólne poczucie rozbicia, a także mieć związek z astmą, niepłodnością oraz chorobami nowotworowymi.

Rozwiązanie: Wybieraj farby ekologiczne i hipoalergiczne, które są pozbawione nadmiaru toksycznych substancji. Tikkurila, Dulux, Benjamin Moore czy inni producenci farb prześcigają się w udoskonalaniu składu oferowanych wyrobów.

WODA Z KRANU

Problem: Zwykła kranówka może zawierać ftalan dibutylu (DBP), czyli organiczny związek chemiczny, którego szkodliwe działanie może doprowadzić do uszkodzeń płodu oraz nowotworów7. W wodzie bywają pozostałości po różnych lekach, składniki perfum, środki zmniejszające palność, resztki kosmetyków i detergentów.

Rozwiązanie: Używaj filtrów do wody, np. firmy Brita lub filtru zamontowanego pod kranem. Unikaj wody w plastikowych butelkach, ponieważ chemikalia zawarte w plastiku mogą przeniknąć do wody.

KOSMETYKI I ŚRODKI DO CZYSZCZENIA TOALET

Problem: Preparaty te są naładowane toksycznymi chemikaliami, które wdychamy przy każdym użyciu. Łatwo mogą przenieść się do krwiobiegu, zostać strawione (np. szminka lub pasta do zębów) albo zaabsorbowane przez skórę. Parabeny i ftalany mają właściwości rozregulowujące układ hormonalny, a są składnikami większości wyrobów. Parabeny gromadzą się w tkance sutka i mogą mieć związek z rozwojem raka piersi5, natomiast ftalany można łączyć z endometriozą oraz wczesną menopauzą.

Rozwiązanie: Zaglądaj do naszego działu Dobry wybór dla zdrowia, w którym polecamy naturalne produkty o dobrym składzie. NaturapH, Bonimed czy Dr Michaels do wytwarzania swoich preparatów używają tylko najwyższej jakości organicznych składników.

DYWANY

Problem: Dywany zawierają zazwyczaj ponad 100 chemikaliów. Są to substancje spajające ich włókna, barwniki, kleje podkładowe, zagęstniki i środki wiążące, preparaty grzybobójcze, antystatyczne oraz uodporniające na działanie ognia, zabezpieczające przed spaleniem, a także rakotwórczy VOCs, który może się ulatniać przez całe lata. Ponadto łatwo osiadają na nich metale, pestycydy i inne zanieczyszczenia, które potem wdychasz. Sztuczne dywany mogą być natomiast problemem dla osób z astmą, a nawet pogłębić rozwój ich choroby.

Rozwiązanie: Chodź po twardym podłożu – takim jak drewno, linoleum, kafelki czy korek. Unikaj materiałów winylowych (PVC), uzupełnianych mnóstwem szkodliwych substancji. Jeśli koniecznie chcesz mieć dywan, wybierz wełniany, sprawdź tylko, czy nie jest podklejony od spodu oraz czy do jego konserwacji nie zastosowano żadnych szkodliwych środków do ochrony przed plamami lub pestycydów. Regularnie odkurzaj wszystkie dywany i dywaniki, poza tym zawsze zmieniaj obuwie po przyjściu do domu.

ŚRODKI CZYSZCZĄCE

Problem: Mogą zawierać mnóstwo substancji podrażniających skórę, rozregulowujących pracę hormonów oraz mające związek z nowotworami chemikalia. W jednym z badań naukowych udowodniono, że wśród kobiet, które nadużywały chemicznych środków czyszczących – zagrożenie rakiem piersi wzrastało dwukrotnie.

Rozwiązanie: Zamień swoje zwykłe środki czyszczące na te o bardziej naturalnym składzie. Zawsze czytaj etykiety, im krótszy skład, tym lepiej.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT