Jesteś terapeutą?

Czy telefon komórkowy szkodzi zdrowiu?

Pojawia się coraz więcej dowodów na to, że fale elektromagnetyczne emitowane przez telefony komórkowe mogą być rakotwórcze. Co robić, żeby uchronić się przed szkodliwym promieniowaniem?

02 kwiecień 2015
Artykuł na: 6-9 minut technologia zagrożenia pole elektromagnetyczne
Zdrowe zakupy

Wynalezienie prądu i związane z tym powszechne wykorzystywanie energii elektrycznej było krokiem milowym w historii ludzkości. Jego konsekwencją, a przy tym największą zmianą środowiskową, jest obecność promieniowania elektromagnetycznego (PEM) w bezpośrednim otoczeniu człowieka.

PEM, niezależnie od swojego natężenia, zawsze oddziałuje na organizmy żywe i może być nieszkodliwe, dopóki jego obciążenie nie przekroczy możliwości adaptacyjnych i regeneracyjnych danego organizmu, a przecież ludzie są różni i pojawienie się negatywnych objawów może być wynikiem indywidualnych predyspozycji lub sumy różnych innych obciążeń.

Aktualnie w Polsce jest zarejestrowanych ok. 55 mln aktywnych telefonów komórkowych, które mogą okazać się największym zagrożeniem zdrowotnym, poza stresem psychicznym.

GSM czyli Globalny System Telefonii Ruchomej polega na przesyłaniu sygnału fali elektromagnetycznej zmodulowanej impulsowo i zakodowanej cyfrowo, działa na częstotliwościach 900 MHz i 1800 MHz.

Długość tych fal współgra z wielkością wielu białek znajdujących się w organizmach żywych, co może spowodować, że emisja takich fal wprowadzi cząsteczki w rezonans, a to może wywoływać niepożądane reakcje chemiczne. Telefon emituje PEM oraz mikrofale, oba zjawiska są szkodliwe.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała oświadczenie, że fale emitowane przez telefony komórkowe mogą być kancerogenne, tzn. rakotwórcze.

Zostały one zakwalifikowane przez WHO do grupy 2B — urządzeń, „które mogą być rakotwórcze”. Znajduje się w niej 266 produktów, wśród nich spaliny samochodowe, ołów i chloroform. Ostatnie badania mówią, że co drugi Brytyjczyk urodzony po 1960 r. będzie miał chorobę nowotworową!

Biorąc pod uwagę sposób korzystania z telefonu komórkowego najbardziej zagrożona jest głowa. W badaniach z użyciem pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) wykazano zmniejszenie lokalnego przepływu krwi w ludzkim mózgu, co może powodować zmiany aktywności neuronalnej.

Oczywiście najsilniejsze oddziaływania są zlokalizowane blisko anteny telefonu, czyli w płacie skroniowym, co może spowodować niedotlenienie tego obszaru i w efekcie może przyczynić się do powstania problemów z zapamiętywaniem, rozumieniem mowy i rozpoznawaniem – charakterystycznym dla dyslektyków.

Obniżenie poziomu tlenu (tzw. stres oksydacyjny) może być też przyczyną wielu zaburzeń metabolicznych i biochemicznych, co doprowadza np. do uszkodzenia mitochondriów i może spowodować obniżenie poziomu ATP, zaburzenia homeostazy wapnia, a nawet doprowadzić do uszkodzenia DNA!

To może być szczególnie niebezpieczne dla organizmów rozwijających się, tworzących dużą ilość nowych komórek, np. kobiet w ciąży i małych dzieci w szybkiej fazie rozwojowej. Według ostatnich badań już 10 min rozmowy przez telefon powoduje spadek objętości wyrzutu serca u płodów i noworodków oraz przyspieszenie rytmu serca!

Znamienne też jest, że aktualnie w Polsce 15% par małżeńskich ma trudności z zapłodnieniem.

Co robić, by telefon mniej szkodził zdrowiu?

Najlepiej nie śpij w pobliżu aparatu komórkowego, rozmawiaj jak najkrócej, a w miejscach o słabym zasięgu podchodź do okna.

U użytkowników telefonów często można zaobserwować:

Czy mamy jakieś możliwości ochrony przed tymi obciążeniami? Oczywiście, zawsze warto wyłączać telefon kiedy nie jest potrzebny, a poza tym:

  • Nie spać z włączonym telefonem blisko głowy – bezpieczna odległość to 2–3 metry dystansu,
  • Skracać czas rozmowy oraz zwiększać dystans między głową i telefonem poprzez zastosowanie zestawów słuchawkowych
  • Nie prowadzić rozmów z dala od stacji bazowych (antenka na jedną kreseczkę), gdyż telefon będzie się starał ciągle połączyć i tym samym będzie zwiększał maksymalnie sygnał.
  • Podczas prowadzenia rozmów w obiektach zamkniętych, należy zbliżyć się do okna, aby nadajnik i stacja bazowa mogły pracować z mniejszą mocą.

Gdy nie jesteś w stanie zastosować się do tych wszystkich rad, możesz zainwestować w zakup specjalnych osłon EMFBIOSHIELD do naklejenia na telefon, które skutecznie eliminują zagrożenie związane z telefonem komórkowym.

Dariusz Szymański

Osłony EMFBIOSHIELD-TEL

wyłączny dystrybutor na Polskę VEGA MEDICA S.C.

ul. Szymczaka 5, Warszawa 01-227 tel. 226321514

na hasło „pem” zniżka 10% dla czytelników.

www.vegamedica.pl/produkty/ emf-bioshield-tel/

EMF-Bioshield TEL

Złoty medal na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie, Złoty medal na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Kuwejcie. Wyłączny dystrybutor w Polsce VEGA MEDICA S.C. więcej informacji na www.vegamedica.pl/produkty/ emf-bioshield-tel/

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT