Jesteś terapeutą?

Uwaga na rakotwórczy triklosan m.in. w pastach do zębów!

Podejrzewa się, że chemia zastosowana w niektórych szamponach, pastach do zębów czy środkach czystości może powodować raka.

05 styczeń 2015
Artykuł na: 2-3 minuty rak
Zdrowe zakupy

Triklosan, środek antybakteryjny, prawdopodobnie może zakłócać zdolność organizmu do radzenia sobie z toksycznymi związkami. W efekcie może to prowadzić do raka wątroby.

Teoria ta spotkała się ze sceptycznym przyjęciem w środowiskach akademickich i przemysłu chemicznego, ponieważ oparto ją jedynie na doświadczeniach przeprowadzonych na myszach laboratoryjnych. Wielu producentów odeszło jednak od stosowania triklosanu. Obecnie amerykańskia Food and Drug Administration (FDA) rozważa wprowadzenie całkowitego zakazu stosowania tego związku na terenie Stanów Zjednoczonych.

Na terenie Wielkiej Brytanii natomiast triklosan można znaleźć w składzie wielu kosmetyków - antybakteryjnym mydle w płynie do rąk - Dial, mokrych chusteczkach do czyszczenia skóry - Dermalogica, a także w paście do zębów - Colgate Total oraz w wielu środkach czystości dla domu.

Naukowcy z University of California oraz San Diego School of Medicine odkryli, że triklosan okazał się śmiercionośny w skutkach dla karmionych nim laboratoryjnych myszy, które przeżyły jedynie 6 miesięcy, co odpowiada 18 latom ludzkim. U myszy laboratoryjnych poddanych działaniu triklosanu częściej występowały nowotwory, których komórki bardziej się rozrastały, niż w u myszy niepoddawanych działaniu triklosanu.

Naukowcy jednakże przyjmują, że dawki podawane laboratoryjnym myszom były proporcjonalnie dużo wyższe niż te, które zawierają pasty do zębów czy szampony.

Mimo tych zastrzeżeń ze strony badaczy FDA i tak podjęło się przeglądu działania triklosanu, ponieważ wykazano związek między tym środkiem chemicznym a zaburzeniami hormonalnymi i pracą mięśni.

 

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT