Jesteś terapeutą?

Elektrosmog. Niebezpieczna elektryczność

Wielu z nas zapewne nigdy nie słyszało o brudnej elektryczności. Tymczasem naukowcy zaczynają sądzić, że może ona powodować choroby.

01 październik 2014
Artykuł na: 17-22 minuty pole elektromagnetyczne środowisko technologia mózg
Zdrowe zakupy

Poznaj elektrozanieczyszczenia

Oto cztery rodzaje elektromagnetycznych zanieczyszczeń.

Pola elektromagnetyczne. Emitują je o, m.in. wszystkie domowe urządzenia elektryczne, chociaż obawy związane z ich wpływem na zdrowie dotyczą głównie linii wysokiego napięcia oraz telefonów komórkowych.

Brudna elektryczność, której obecność stwierdza się od 1882 r., kiedy to Thomas Edison zaczął wytwarzanie energii elektrycznej dla Nowego Jorku. Są to wszystkie impulsy o wysokiej częstotliwości powstające wzdłuż przewodów elektrycznych. Zwykle występują one, gdy urządzenie elektryczne jest włączane lub wyłączane.

Prąd płynący przez ziemię. Instalacje elektryczne powinny mieć uziemienie, jednak gdy jest ono zainstalowane nieprawidłowo, może powodować szumy i zakłócenia.

Promieniowanie radiowe jest emitowane przez urządzenia bezprzewodowe, takie jak telefony komórkowe, bezprzewodowe oraz sprzęt zdalnie sterowany.

Według powszechnie panującego przekonania, epidemie otyłości i cukrzycy wywołuje przetworzona żywność o wysokiej zawartości cukru. Jednak wybitni uczeni twierdzą, że ich prawdziwą przyczynę stanowią - niewidzialne i wszechobecne - zanieczyszczona energia oraz pola elektromagnetyczne wytwarzane przez produkty elektryczne w domu czy w biurze.

W czystym środowisku elektromagnetycznym chorzy na cukrzycę typu 1 potrzebowali mniejszych dawek insuliny, a osoby z cukrzycą typu 2 miały niższy poziom glukozy we krwi, który pod wpływem ekspozycji na brudną elektryczność raptownie się podwyższał.

Terminu "brudna energia" inżynierowie elektrycy używają do określania wszystkich nagłych przepięć, skoków napięcia i iskrzenia na linii dostawy energii elektrycznej, które mogą się zdarzyć, kiedy włączone są komputery, telewizory plazmowe, telefony bezprzewodowe, energooszczędne żarówki oraz ściemniacze światła.

Generatory wysokoprężne, które zasilają w energię elektryczną odległe obiekty nie podłączone do sieci energetycznej, stanowią kolejne źródło brudnej energii. Wykorzystuje się je również na wyspach, co było jedną z przesłanek, na podstawie których Samuel Milham, profesor z Akademii Medycznej Mount Sinai, sformułował swoją teorię. Drugą z nich był fakt, że populacje wyspiarzy znajdują się w pierwszej dziesiątce na świecie pod względem najwyższego przeciętnego wskaźnika BMI (ang. body mass index) oraz częstotliwości występowania cukrzycy.

Naukowcy mogą argumentować, że korelacja ta nie dowodzi przyczyny, podobnie jak sceptyk równie dobrze mógłby uzasadniać, że skoro wyspy są otoczone wodą, to woda powoduje cukrzycę. Jednak 81-letni obecnie Milham odkrywa tego rodzaju związki od lat. Nagromadzenie zbieżności i korelacji przekonuje go, że brudna energia oraz pola elektromagnetyczne są odpowiedzialne za rozwój nie tylko otyłości i cukrzycy, lecz także całej gamy przewlekłych schorzeń, m.in. nowotworów, ADHD, stwardnienia rozsianego i astmy. Podejrzenia Milhama co do astmy wzrosły po przeczytaniu informacji o tym, że w pewnej szkole w środkowozachodnich Stanach Zjednoczonych choroba ta rozwinęła się u 37 dzieci.

Po tym jak - w ramach projektu ulepszania tzw. chorego budynku - poziom zanieczyszczonej energii w klasie radykalnie się obniżył, tylko troje uczniów nadal się z nią zmagało. Na tej podstawie mieszkający w stanie Waszyngton Milham, który dawniej pracował dla stanowego ministerstwa zdrowia, przeprowadził swoje własne badania. Odkrył, że najwyższy na świecie współczynnik występowania astmy notuje się na wyspie Tristan da Cunha, która pozyskuje energię elektryczną z sześciu generatorów wysokoprężnych rozmieszczonych wokół niej.

Wytwarzanie problemów

Na podobnej zasadzie Milham zaczął dociekać możliwych przyczyn otyłości i cukrzycy.

Odkrył, że osiem spośród dziesięciu narodów z najwyższym przeciętnym wskaźnikiem BMI i siedem na dziesięć nacji z najwyższym współczynnikiem występowania cukrzycy żyło na wyspach. Milham potwierdził, że każda z nich wykorzystywała generatory dostarczające energię elektryczną.

W danych znalazły się odchylenia, które zdawały się przeczyć jego teorii, jednak - jak mówi naukowiec - wcale tak nie było. Na przykład wyspiarski Timor Wschodni znajduje się wśród państw z najniższym wskaźnikiem BMI mieszkańców oraz najmniejszą liczbą przypadków cukrzycy. Jednak praktycznie wszystkie tamtejsze generatory energii zostały zniszczone podczas wojny i tylko 5 proc. ludności korzysta z elektryczności.

Występują również spektakularne różnice pomiędzy społeczeństwami krajów rozwiniętych, takich jak Wielka Brytania i USA, jednakże również ten fakt można według Milhama wyjaśnić odmiennością sposobów dostawy elektryczności. Jak wiadomo, w USA notuje się jeden z najwyższych wskaźników przeciętnego BMI mieszkańców, a wśród Holendrów i Brytyjczyków występują jedne z najwyższych przeciętnych poziomów cukru we krwi, co sugeruje, że przypadki cukrzycy zdarzają się w tych populacjach znacznie częściej niż wynosi średnia. Rozbieżności te, jak mówi Milham, są spowodowane faktem, że amerykański przemysł energetyczny wykorzystuje uziemienia jako część infrastruktury, co pozwala brudnej elektryczności przedostawać się do domów poprzez wodociągi i kanalizację. W Holandii i Wielkiej Brytanii nie stosuje się ziemi jako ścieżki zwrotnej dla prądu.

Co można zrobić?

Dzieci oraz osoby nadwrażliwe są szczególnie podatne na działanie elektromagnetycznych zanieczyszczeń. Ponieważ występują one w czterech postaciach (patrz ramka powyżej), nie istnieje prosty sposób ochrony przed nimi. Przewlekłe i uporczywe problemy zdrowotne, takie jak: bóle głowy, bezsenność, alergie, schorzenia skórne oraz trudności z koncentracją, mogą być powodowane przez domowe elektrozanieczyszczenia, o obecności których mogą świadczyć również szumy i zakłócenia w odbiornikach radiowych i sprzęcie audio.

Oto kilka prostych i praktycznych działań, które możesz podjąć w celu ochrony:

Odłączaj od zasilania wszystkie urządzenia, których nie używasz, szczególnie przed pójściem spać. Jeśli cierpisz na bezsenność, przed zaśnięciem wyciągnij z kontaktu wtyczkę nocnej lampki.

Kiedy masz taką możliwość, używaj zestawów głośnomówiących do telefonów komórkowych i nie przykładaj telefonu do ucha natychmiast po wybraniu numeru - odczekaj kilka sekund. Jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci, które powinny dzwonić z telefonów komórkowych bardzo oszczędnie.

Nie kładź laptopa na kolanach, jeśli jesteś w ciąży.

Skontaktuj się ze swoim dostawcą energii, jeśli odbiorniki radiowe i inne urządzenia audio odbierają szumy i zakłócenia.

Urządzenia i produkty wspomagające ograniczanie ekspozycji na elektrozanieczyszczenia oraz firmy, w których możesz się w nie zaopatrzyć:

Filtry Graham-Stetzer (GS), które podłącza się do gniazd elektrycznych, to sprawdzony sposób na ograniczenie poziomu brudnej elektryczności w domu. W celu ich zakupu na terenie Wielkiej Brytanii należy skontaktować się z Beneficial Entertainments (www.be-e.co, tel.: 01273 251 956).

Q-Link to firma produkująca m.in. urządzenia, które przymocowuje się do telefonów komórkowych, medaliony, naszyjniki oraz większe produkty do użytku domowego - wszystkie przeznaczone do obniżania ekspozycji na działanie pól elektromagnetycznych. Zajrzyj do sklepu internetowego: www.q-linkproducts.com lub skontaktuj się z nią telefonicznie pod numerami telefonów: 0845 434 5027 (Wielka Brytania) lub 1800 264 2765 (USA).

Farby ekranujące oraz siatki i włókniny służące do ochrony przed promieniowaniem elektromagnetycznym wysokich częstotliwości (HF) oraz polami elektrycznymi niskich częstotliwości (LF) znajdziesz na e-smog.pl. Firma proponuje ochronę przed promieniowaniem pochodzącym ze stacji bazowych telefonii komórkowej, anten nadawczych RTV, radarów, telefonów bezprzewodowych (DECT) oraz sieci bezprzewodowych.

Samoprzylepną folię przeciw elektrosmogowi do ochrony przed promieniowaniem telefonów komórkowych, monitorów komputerowych, przekaźników, radarów itp. oferują Ifoha oraz Amplus www.ifoha-folie.com, www.przyciemnianieszyb.pl.

Z kolei firma Ecofl ow proponuje Biophone i Bioguard. Wyglądem przypominają one mały guziczek. Biophone należy przykleić do telefonu komórkowego lub bezprzewodowego w miejscu najbardziej zbliżonym do anteny. Zaś Bioguard przyczepiać do ubrania. Oba produkty działają według zasady "sprzężenia zwrotnego bio-rezonansu", chroniąc każdą komórkę ciała przed działaniem elektrosmogu. Więcej informacji znajdziesz na www.ecoflow.at/pl.

W Gdańsku mieści się firma, która może pochwalić się unikalną na skalę światową rodzimym wynąlazkiem - tkaniny ADR Technology. Jej zastosowanie pozwala na tworzenie nowoczesnych i efektywnych ekranów pochłaniających składową elektryczną pola elektromagnetycznego. Mogą to być zarówno poszycia dachowe, ścianki działowe jak i... materace czy wkładki do butów. Zajrzyj na www.adr-tex.pl.

Cukrzycowe połączenie

Milham nie jest w swych poglądach odosobniony. Na potencjalny związek między brudną elektrycznością a cukrzycą wskazywała w 2009 r. Magda Havas z kanadyjskiego Uniwersytetu Trent (filia w Ontario).

Obserwowała ona czterech wrażliwych na prąd diabetyków i analizowała, jak zmienia się stężenie cukru w ich krwi pod wpływem różnych poziomów ekspozycji na brudną elektryczność. W tzw. czystym środowisku elektromagnetycznym chorzy na cukrzycę typu 1 potrzebowali mniejszych dawek insuliny, a osoby z cukrzycą typu 2 miały niższy poziom glukozy we krwi, który pod wpływem ekspozycji na brudną elektryczność raptownie się podwyższał.

Kobiety w ciąży korzystające z bezprzewodowych telefonów i laptopów mogą spowodować zmianę w rozwoju mózgu płodu, która może się później objawiać w postaci nadpobudliwości oraz problemów natury behawioralnej i edukacyjnej u dziecka.

Według Havas istnieje trzeci typ cukrzycy, który wywołują czynniki środowiskowe, takie jak brudna elektryczność. - Chorzy na cukrzycę typu 3 mogą być w stanie lepiej kontrolować stężenie glukozy przy mniejszym udziale leków poprzez ograniczenie ekspozycji na energię elektromagnetyczną. W ten sam sposób osoby, u których zdiagnozowano stan graniczny lub przedcukrzycowy, mogą na dłużej ustrzec się przed chorobą - wyjaśnia Havas. Magda Havas szacuje, że właściwie od pięciu do sześćdziesięciu milionów diabetyków na całym świecie może cierpieć na cukrzycę typu 3. Osoby te zyskałyby na ograniczeniu ekspozycji na brudną elektryczność.

Groźne pola elektromagnetyczne 29 naukowców wchodzących w skład BioInitiative Working Group badało możliwość wpływu na zdrowie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń elektromagnetycznych, m.in. brudnej elektryczności i pól elektromagnetycznych wytwarzanych przez telefony komórkowe oraz fal radiowych emitowanych przez maszty telefonii komórkowej.

Przyjrzeli się oni ponad 1,8 tys. badań dotyczących oddziaływania pól elektromagnetycznych na zdrowie i wywnioskowali, że zagrożenie z ich strony znacznie wzrosło od czasu ich poprzedniego raportu na ten temat opublikowanego w 2007 r.

Odkryli "spójną zależność" pomiędzy korzystaniem z telefonów komórkowych a ryzykiem wystąpienia glejaka (złośliwego guza mózgu). Ponadto dwanaście nowych badań wskazuje na to, że promieniowanie emitowane przez te urządzenia uszkadza spermę.

Naukowcy sądzą również, że pola elektromagnetyczne mogą podwyższać ryzyko wystąpienia autyzmu u dzieci. Twierdzą, że korzystające z bezprzewodowych telefonów i laptopów kobiety w ciąży mogą spowodować zmianę w rozwoju mózgu płodu, która może się później objawiać u dziecka w postaci nadpobudliwości oraz problemów natury behawioralnej i edukacyjnej.

Bibliografia

  1. Electromagn Biol Med, 2013; 10 June; doi: 10.3109/15368378.2013.783853
  2. Electromagn Biol Med, 2008; 27: 135-46
  3. BioInitiative Report 2012; www.bioinitiative.org
  4. Pathophysiology, 2009; 16: 157-77

Ogólnie badacze twierdzą, że fale radiowe należy sklasyfikować jako kancerogenne (powodujące nowotwory), podnieść granice bezpieczeństwa publicznego i zwiększyć ochronę przed tym szkodliwym oddziaływaniem.

Jak mówi Olle Johansson ze szwedzkiego Instytut Karolinska, stosowanie odpowiednich zabezpieczeń to podstawa, gdyż ludzki układ odpornościowy nie jest przygotowany do radzenia sobie ze stałą ekspozycją na elektromagnetyczne zanieczyszczenia. Podczas określania ich uznawanych obecnie za bezpieczne poziomów, które oparto na reakcjach komórek i tkanek na ciepło, nie uwzględniono długoterminowych skutków wystawienia na działanie pól elektromagnetycznych.

- Nasze organizmy nie są przygotowane na ekspozycję na tak silne działanie pól elektromagnetycznych. Nie jesteśmy na nie uodpornieni. Narażamy się na problemy w przyszłości - mówi Johansson.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT