Jesteś terapeutą?

Sen bez prądu. Zredukuj elektrosmog w sypialni

Fizyk i doświadczony specjalista od elektrosmogu, Guy Hudson, przedstawia dziesięciopunktowy plan zmniejszenia ilości zanieczyszczeń elektromagnetycznych w Twojej sypialni

Artykuł na: 6-9 minut pole elektromagnetyczne sen
Zdrowe zakupy

My, istoty ludzkie, jedną trzecią naszego życia poświęcamy na sen - czas, w którym nasze ciała naprawiają i regenerują komórki. Badania pokazują jednak, iż obecnie panuje wręcz epidemia problemów ze snem - 30 proc. mieszkańców Wielkiej Brytanii sypia źle i często się budzi. W Polsce kłopoty te dotykają niemal 50% dorosłych.

Wiele osób sądzi, że elektrosmog jest jedną z przyczyn złego snu. Jednakże również brak snu, nie pozwala nam odzyskać sił po szkodliwej dziennej dawce elektrosmogu, sprzyja wzrostowi naszej wrażliwości elektrycznej wraz z całym szeregiem towarzyszących jej objawów.

Brak snu, nie pozwala nam odzyskać sił po szkodliwej dziennej dawce elektrosmogu. To sprzyja wzrostowi naszej wrażliwości elektrycznej.

Dlatego ważne jest zredukowanie dawki skażenia elektromagnetycznego do poziomu, z którym organizm jest w stanie sobie poradzić, dzięki czemu nie tylko zmniejszą się osłabiające nas objawy elektrowrażliwości, lecz także zapobiegniemy rozwijaniu przyszłej wrażliwości na elektrosmog.

Wielu moich klientów może cieszyć się teraz głębszym, dłuższym i bardziej krzepiącym snem, z nieoczekiwaną premią w postaci bogatych marzeń sennych, a to wszystko dzięki zmniejszeniu ich ekspozycji na elektrosmog poprzez postępowanie zgodne z poniższymi wskazówkami.

Wprawdzie badania elektrosmogu i jego skutków są dopiero na etapie gwałtownego rozwoju, to jednak nawet obecny stan wiedzy w tej dziedzinie może pomóc nam podnieść codzienną higienę elektromagnetyczną.

Dziesięciopunktowy plan zredukowania elektrosmogu w sypialni:

  1. Śpij uziemiony i obniż poziom brudnej elektryczności.
   Podczas dokonywania oceny pomieszczeń, absolutnym priorytetem jest dla mnie stworzenie korzystnego otoczenia dla snu każdej z osób poprzez:

   a) umożliwienie im snu w uziemieniu i odgrodzeniu od mikrofal;

   b) filtrowanie brudnej elektryczności z sieci elektrycznej. Założenia te można łatwo i szybko zrealizować dzięki zastosowaniu ekranujących i uziemiających prześcieradeł - są one wykonane z mieszanki bawełny z poliestrem, z wplecionymi nićmi ze stali nierdzewnej - oraz filtrów Stetzera - urządzeń podłączanych do gniazdek elektrycznych w celu zmniejszenia ilości brudnej elektryczności w naszym domu. Oba te rozwiązania nie wymagają większych zmian naszych przyzwyczajeń czy sposobów korzystania z urządzeń elektrycznych. Można je nabyć przez Internet pod adresem www.stetzer.co.uk

  2. Zapewnij dostęp świeżego powietrza.
   Zazwyczaj dobrym pomysłem jest otworzenie okna na czas snu, by wpuścić świeże powietrze z jego zbawiennym poziomem jonów.
  3. Przygotuj się do snu.
   O ile to możliwe, na godzinę przed pójściem spać obejdź cały dom i powyjmuj z gniazdek wszystkie wtyczki, szczególnie te od ładowarek, talerzy satelitarnych, telewizorów i konsoli do gier.
  4. Używaj telefonu przewodowego.
   Jeżeli chcesz korzystać z telefonu stacjonarnego w sypialni, zdecydowanie radzę używać telefonu przewodowego, który nie potrzebuje zasilania z sieci. Jeśli musisz jednak mieć telefon bezprzewodowy, polecam taki, który nie wysyła promieniowania, gdy nie jest używany (jak np. aparaty Siemens Gigaset Eco Mode Plus, choć musisz w tym przypadku wejść w menu ustawień i włączyć opcję Eco Mode Plus, by zredukować promieniowanie). Telefony te oszczędzają również energię. Bazowy aparat przekaźnikowy telefonu bezprzewodowego (podłączony do linii telefonicznej) nie powinien znajdować się w sypialni, a urządzenie ładujące w sypialni powinno być w nocy wyłączone z gniazdka.
  5. yłącz telefon komórkowy.
   Podobnie jak poprzednio, byłoby najlepiej, gdyby telefon komórkowy nie znajdował się nocą w sypialni. Jeśli jednak musi tam być (gdyż np. służy jako budzik), powinien być swobodny, bez ładowarki (której wtyczka powinna być wyjęta z gniazdka) i znajdować się co najmniej metr od Ciebie. Owszem, by wyłączyć budzik, będziesz musiał wyjść z łóżka, lecz w końcu czy nie po to go nastawiasz?
  6. Sprawdź oświetlenie.
   O ile to możliwe, w sypialni używaj wyłącznie tradycyjnych (żarowych) żarówek. Nadal można je kupić w większości sklepów elektrycznych. Nie polecam żarówek energooszczędnych, a zwłaszcza spiralnych żarówek fluorescencyjnych, gdyż często emitują one brudne częstotliwości elektryczne. Usuń włączniki ściemniające i używaj zawsze w pełni włączonych żarówek. Oświetlenie LED posiada zwykle źródła zasilania (przypominające ładowarkę telefonu), które często wytwarzają w sieci brudną elektryczność, choć nie są aż tak szkodliwe (szczególnie te wyższej jakości), jak kompaktowe żarówki fluorescencyjne.
  7. Weź pod uwagę maszty telefoniczne oraz bezprzewodowe telefony i Wi-Fi u sąsiadów.
   Ogólnie rzecz biorąc, nie masz możliwości przestawienia ich lub wyłączenia, gdyż nie należą do Ciebie, jednak najlepszym sposobem sprawdzenia, jakie poziomy promieniowania panują w Twym domu, będzie badanie elektromagnetyczne, przeprowadzone przez doświadczonych fachowców przy użyciu profesjonalnych urządzeń pomiarowych.

   Typowa ocena domu obejmuje sprawdzenie pól radiowych i mikrofalowych, anomalii geomagnetycznych, pól magnetycznych i elektrycznych o bardzo niskiej częstotliwości oraz indukowanych napięć ciała, gdy działa ono jak antena, odbierając pola np. z koców elektrycznych, budzików i linii elektrycznych.

   Zalecam również środki zaradcze, takie jak zastosowanie folii ochronnej na oknach oraz materiałów lub farb ekranujących na ścianach, i/lub przestawienie łóżka w zdrowsze miejsce.

  8. Wyłącz z gniazdek urządzenia zasilane z sieci i ładowarki.
   Wszystkie urządzenia zasilane z sieci powinny znajdować się nie bliżej niż 60 cm od okolic łóżka, wliczając również przestrzeń pod łóżkiem, a samo łóżko powinno być oddalone od ściany co najmniej o 7,5 cm. Gdzie tylko to możliwe, wyłącz z gniazdek zegary, radioodbiorniki i przewody zasilające. Osoby wrażliwe na pole elektromagnetyczne nie powinny nigdy używać koców elektrycznych, gdyż przewody ich elementów grzejnych mogą działać jak siatka przekazująca i wzmacniająca pole promieniowania elektromagnetycznego w łóżku i wokół niego.
  9. Rozważ zastosowanie materaców i ram łóżek bez elementów metalowych.
   Większość metali powoduje zakłócenie naturalnego pola Ziemi, co może wpływać również na nas, a każda sprężyna w materacu ma własne cechy magnetyczne i może wytwarzać pole magnetyczne, zakłócające sen. Materace niezawierające metalu (np. z pianki z pamięcią kształtu lub materace typu futon) nie powodują takich zjawisk. (Przed użyciem należy jednak dobrze je wywietrzyć, gdyż uwalniające się substancje chemiczne mogą oddziaływać na osoby wrażliwe.) Zdarza się, że również metalowe elementy strukturalne budynku mogą zakłócać pole geomagnetyczne.
  10. Wyłącz telewizory (ekrany plazmowe i inne) oraz komputery/tablety.
   Urządzenia te powinny być wyłączone, a ich wtyczki wyjęte z gniazdek, gdy nie są używane. Powinny być też oddalone od oglądającego o co najmniej metr. Wyłączyć należy również odbiornik telewizji satelitarnej i sterownik anteny oraz konsole do gier.

   W miarę możliwości unikaj urządzeń bezprzewodowych, a do komputerów używaj przewodów sieciowych. Możesz stosować adaptery dLAN (do rozgałęzienia przewodów sieciowych) i wiązek kablowych, jeśli zachodzi taka konieczność, wyłączaj je, jednak gdy ich nie używasz. Niektóre osoby są wrażliwe na ich pole elektromagnetyczne, więc wyjmuj wtyczki z gniazdek, gdy tylko możesz. Tablety i telefony komórkowe na ogół nie są podłączane do sieci podczas pracy, unikaj więc korzystania z nich w sypialni.

   Jeżeli zastosujesz się do tych wskazówek, będziesz zaskoczony, jak wiele energii elektrycznej uda Ci się zaoszczędzić. Wszystkie te działania oparte są na solidnych podstawach biofizycznych, fizycznych, elektrycznych i elektronicznych, a do ich sformułowania przyczyniły się liczne publikacje naukowe i prace wydziałów uniwersyteckich oraz grup specjalistów, zgłębiających te zagadnienia.

Bibliografia

 1. McLean L. The Force: Living Safely in a World of Electromagnetic Pollution, Chapter 9. Melbourne, Australia: Scribe, 2011
 2. Ober C et al. Earthing: The Most Important Health Discovery Ever? Laguna Beach, CA: Basic Health Publications, 2010; Milham S. Dirty Electricity. iUniverse E-book, 2012
 3. Jamieson IA et al. IOP Conf Ser: Earth Environ Sci, 2010; 10: 012007
 4. Philips A, Phillips J. The Power Watch Handbook. London: Piatkus Books, 2006
 5. BioInitiative Working Group, and Carpenter D, Sage C, eds. BioInitiative 2012. Online at www.bioinitiative.org
Autor publikacji:
Guy Hudson
Guy Hudson
guy.hudson@ktociewyleczy.pl

Lekarz zajmujący się badaniem pól elektromagnetycznych. Pomaga pacjentom ograniczyć narażenie na nadmierne działanie fal i chronić się przed elektronadwrażliwością, szczególnie na tzw. „brudny” prąd. Więcej informacji: www.ben-e.cowww.es-uk.info.

Zobacz więcej artykułów tego eksperta
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT