Jesteś terapeutą?

Jak elektrosmog wpływa na skórę?

Nasze życie upływa wśród urządzeń, które emitują pewien rodzaj zanieczyszczeń – promieniowanie elektromagnetyczne. Jaki wpływ na skórę ma to promieniowanie i jak się przed nim chronić?

Artykuł na: 4-5 minut pole elektromagnetyczne zagrożenia skóra
Zdrowe zakupy

Są to telefony komórkowe, komputery, laptopy, routery Wi-Fi czy kuchenki indukcyjne oraz inne urządzenia RTV i AGD. Jednak promieniowanie to pochodzi także ze źródeł o znacznie większym potencjale energetycznym – z nadajników telefonii komórkowej, linii wysokiego napięcia, stacji transformatorowych i radarów.

Wysokie natężenie promieniowania może tworzyć rodzaj szkodliwej dla człowieka zawiesiny, którą zaczęto określać mianem elektrosmogu, analogicznie do smogu powstającego z obecnych w powietrzu pyłów, toksyn i zanieczyszczeń.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) natężenia sztucznego pola elektromagnetycznego (PEM) są jednym z najbardziej powszechnych i najszybciej rozwijających się czynników zanieczyszczających nasze środowisko.

Elektrosmog oddziałuje na ludzki organizm na 2 sposoby:

  • termiczny – przy dużej mocy PEM dochodzi do przegrzewania tkanek, w tym mózgu, co może być szczególnie niebezpieczne dla dzieci (efekt termiczny jest odczuwany, gdy rozmawiasz np. przez komórkę trzymaną blisko ucha).
  • nietermiczny – przy niedużej mocy PEM nie dochodzi do przegrzewania tkanek, ale mogą pojawić się zaburzenia na poziomie komórkowym, co może odbijać się niekorzystnie na zdrowiu człowieka. PEM wywołuje też stres oksydacyjny, który leży u podłoża wielu zmian chorobowych i przyspieszonego starzenia się skóry.

Czym jest nadwrażliwość elektromagnetyczna?

Nadwrażliwość elektromagnetyczna (EHS – electromagnetic hypersensivity) została zakwalifikowana przez WHO jako schorzenie idiopatyczne (a więc takie, którego przyczyny nie są znane).

Osoby cierpiące na EHS poddane ekspozycji na pole elektromagnetyczne, doświadczają:

  • dolegliwości dermatologicznych (zaczerwienia skóry, pieczenia, mrowienia, swędzenia);
  • uczucia nasilonego zmęczenia i wyczerpania; 
  • szumów usznych;
  • trudności w koncentracji;
  • zawrotów głowy i nudności; 
  • kołatania serca.

Uważa się, że pole elektromagnetyczne emitowane przez otaczające nas urządzenia może mieć wpływ na prawidłowe funkcjonowanie skóry.

Jak chronić skórę przed szkodliwym działaniem elektrosmogu?

Dlatego tak ważna jest jej codzienna ochrona i wzmacnianie jej funkcji obronnych poprzez odpowiednią pielęgnację. O czym należy pamiętać?

Jak niwelować działanie czynników ekspozomu?

To stosunkowo nowy termin ukuty przez dr. Christophera Wilda, dyrektora międzynarodowej agencji ds. badań nad rakiem, dla określenia wszystkich czynników, na działanie których jesteśmy narażeni przez całe życie, wraz z reakcjami organizmu na tę ekspozycję. W tak szerokiej definicji mieszczą się rzecz jasna zanieczyszczenia chemiczne, elektromagnetyczne i środowiskowe.

Jeśli zatem dużo korzystasz z urządzeń emitujących PEM, sięgaj po kosmetyki dedykowane ochronie skóry przed negatywnym wpływem czynników ekspozomu. Ponadto staraj się redukować należący do nich stres oraz zadbaj o dietę bogatą w składniki odżywcze, aktywność fizyczną oraz regularny, 7-godzinny wypoczynek.

Ogranicz korzystanie z elektroniki

Rozmawiaj przez słuchawki i zestawy głośnomówiące, tak aby nie trzymać komórki przy głowie. Zastąp Wi-Fi kablem LAN. Minimalizuj korzystanie z bluetooth, wyłączaj je na noc. Przed snem włączaj w telefonie tryb samolotowy (budzik nadal zadziała), a najlepiej w ogóle pozbądź się urządzenia z sypialni. Usuń z niej także telewizor (ze względu na tryb czuwania) oraz router. Często wietrz pomieszczenia, w których znajduje się dużo urządzeń elektronicznych.

Wybieraj sprzęty domowe z certyfikatem

Oznaczenie CE wskazuje, że urządzenie wyprodukowano zgodnie z normami europejskimi i oceniono m.in. emitowane przez nie pole elektromagnetyczne (potwierdza to znak TCO).

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą 1/2022
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W:
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą 1/2022
KUP wydanie papierowe KUP wydanie ELEKTRONICZNE
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT