Jesteś terapeutą?

Ludzie umierają przez zanieczyszczone powietrze

Substancje zanieczyszczające powietrze – od paliw kopalnych, przez spaliny, po produkty procesów przemysłowych – każdego roku pozbawiają życia mniej więcej milion ludzi na całym świecie.

Artykuł na: 2-3 minuty środowisko
Zdrowe zakupy

Głównym winowajcą jest węgiel, który, jak odkryli naukowcy, sam w sobie odpowiada za niemal połowę zgonów. Zespół badawczy z Uniwersytetu Waszyngtona w St. Louis stworzył mapę wpływu, jaki zanieczyszczenia atmosferyczne w 200 krajach wywierają na mieszkańców, oraz śmiertelnego żniwa, jakie zbierają cząstki pyłu zawieszonego PM2,5. – PM2,5 to główny czynnik środowiskowy śmiertelności na całym świecie – mówi Randall Martin, jeden z członków zespołu. Źródła PM2,5 różnią się w zależności od kraju, ale najpowszechniejsze to gotowanie i ogrzewanie za pomocą paliw kopalnych, zwłaszcza w Azji.

Nie wszystkie źródła są jednak dziełem człowieka. Pył przenoszony przez wichry w Afryce Subsaharyjskiej odpowiadał za ok. 70% cząstek w tym regionie. Analiza, w której brano pod uwagę obrazy satelitarne oraz zapadalność na choroby w danym kraju, po raz pierwszy wskazała źródła zanieczyszczeń atmosferycznych, co pozwoli organom rządzącym zadziałać i wprowadzić środki zaradcze.

Bibliografia
  • Nat Commun, 2021; 12: 3594
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT