Masaż tajski – na czym polega?

Joga dla leniwych: tak czasem nazywa się masaż tajski. Dlaczego? Jak wykonuje się ten rodzaj masażu orientalnego i na czym on polega?

26 kwiecień 2021
Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Masaż to powszechnie znana forma terapii, zwłaszcza fizjoterapii. Dotyk masażysty (rzadziej urządzenia do masażu) ma poprawiać stan krążenia, relaksować, a w przypadku masażu leczniczego poprawiać sprawność psychofizyczną. Jeśli chodzi o masaż tajski, to jest on formą masażu orientalnego. W tym przypadku chodzi nie tylko o to, by za pomocą bodźców mechanicznych usprawnić krążenie i usunąć napięcie z ciała. Masaż orientalny (a więc również masaż tajski) to praca z emocjami i energią.

Ten rodzaj masażu zaleca się dla przywrócenia równowagi emocjonalnej i harmonii, które uzyskuje się poprzez odstresowanie i zrelaksowanie. Co ciekawe, terapia za pomocą masażu ma długą historię. Pierwsze wzmianki o leczniczym działaniu masażu odnaleziono w jednym z chińskich dzieł datowanym na 3000 lat przed naszą erą. Sam masaż tajski natomiast powstał 2500 lat temu, a wpływ na jego rozwój miały zarówno medycyna chińska, jak i tradycja buddyjska. Dziś masaż tajski uznaje się za jedną z najstarszych w świecie sztuk leczniczych, według niektórych skuteczniejszą od praktyk medycyny konwencjonalnej.

Na czym polega masaż tajski?

Zacząć warto od tego, że wyróżnia się ok. 80 rodzajów masażu tajskiego.

Najpopularniejsze masaże tajskie to:

  • masaż tajski klasyczny – połączenie jogi i akupresury;
  • olejkowy masaż tajski – wykorzystuje techniki medycyny ajurwerdyjskiej i elementy aromaterapii, pomaga m.in. usunąć nadmiar wody z organizmu;
  • masaż tajski stemplami ziołowymi – forma masażu z wykorzystaniem torebek wypełnionych leczniczymi ziołami, zioła dobiera się do potrzeb osoby masowanej, a więc mogą mieć działanie przeciwbólowe, odkażające, przeciwzapalne, łagodzące stres etc.;
  • masaż tajski stóp – rodzaj refleksologii, ta forma masażu ma uzdrawiać organy wewnętrzne;
  • masaż tajski głowy, pleców i ramion – pomaga łagodzić bóle pourazowe oraz bóle kręgosłupa.

Każdy z tych rodzajów wykorzystuje nieco inne techniki, jednak ogólne założenie jest to samo. Masaż tajski ma na celu zapewnienie organizmowi swobodnego przepływu powietrza*, aby osoba masowana mogła swobodnie oddychać, relaksować się i skupić na odzyskaniu wewnętrznej harmonii.

Masaż tajski wykonuje (zazwyczaj) jedna osoba. Osoba masowana ubrana jest albo w luźne ubranie, albo w jednorazową bieliznę i ręcznik. Masaż tajski dlatego nazywany jest jogą dla leniwych, że osoba masowana musi często zmieniać pozycje i ustawiać ciało tak, jak wskaże masażysta: na boku, na plecach albo na siedząco. Mimo że osoba masowana nie angażuje aktywnie swoich mięśni, to jednak nie pozostaje też całkowicie bierna – jak podczas innych rodzajów masażu.

Masaż tajski wykonywany jest zwykle przy orientalnej, relaksacyjnej muzyce i przy świecach. Masażysta rytmicznie i dość mocno uciska kolejne części ciała, wykorzystując przy tym techniki rozciągające. Po zabiegu ciało jest zrelaksowane i rozciągnięte, ale najważniejsze jest uczucie umysłowego odprężenia. Istnieją opinie, według których masaż tajski tak dobrze wpływa na pracę z emocjami, że może być pomocny przy leczeniu depresji.

Masażowi tajskiemu nie powinny poddawać się kobiety w ciąży, a także osoby ze stwierdzonym nowotworem, tętniakiem, wadą serca, miażdżycą, jak również osoby ze zmniejszoną krzepliwością krwi i osteoporozą. Przeciwwskazaniem są również niedawne urazy, złamania oraz schorzenia skóry.

Ciekawostka: Ideą masażu tajskiego jest to, że ciało człowieka wypełnione jest cząsteczkami powietrza, które nazywają się "om". "Lomy" wdychane są do płuc, skąd wędrują przez ciało niewidocznymi liniami – linia taka nazywa się „sen”. Masaż tajski stymuluje "seny" i sprawia, że "lomy" sprawniej przepływają przez ciało. W efekcie osoba masowana oddycha lepiej i swobodniej.

Bibliografia
  • Das Magazin Frauenparadies, Das sollten Sie über eine traditionelle Thaimassage wissen, frauenparadies.de [dostęp: 20.04.2021], <https://www.frauenparadies.de/3817-das-sollten-sie-ueber-eine-traditionelle-thaimassage-wissen>.
  • Good Medicine. Acupuncture & Massage, Thai Massage FAQs, goodmedicinemissoula.com [dostęp: 20.04.2021], <https://goodmedicinemissoula.com/thai-massage-faqs/>.
  • Medical News Today, Eske J., Wilson R., What are the health benefits of Thai massage?, medicalnewstoday.com [dostęp: 20.04.2021], <https://www.medicalnewstoday.com/articles/323687>.
  • Healthline, Stanborough R. J., Jarmusz L., 6 Science-Supported Benefits of Thai Massage, healthline.com [dostęp: 20.04.2021], <https://www.healthline.com/health/thai-massage-benefits>.
  • PraxisVita, Was ist eine Thai-Massage? Alles über die ganzheitliche Anwendung, praxisvita.de dostęp: 20.04.2021], <https://www.praxisvita.de/was-ist-eine-thai-massage-alles-ueber-die-ganzheitliche-anwendung-18332.html>
  • The Private World / Travel Guide & Inspiration 07/20/2018, 8 Benefits of traditional thai massage, theprivateworld.com [dostęp: 20.04.2021], <https://www.theprivateworld.com/2018/07/8-benefits-of-traditional-thai-massage/>.
  • Verywell Health, Wong C., Thai Massage Technique and Benefits, verywellhealth.com [dostęp: 20.04.2021], <https://www.verywellhealth.com/thai-massage-90010>.
Wczytaj więcej
Nasze magazyny