Jesteś terapeutą?

Joga twarzy – jakie daje efekty?

Joga twarzy to temat, o którym w Polsce mówi się i pisze dopiero od kilku lat, ale w USA moda na jogę twarzy trwa znacznie dłużej. O gimnastyce i masażu mięśni twarzy powstało tam wiele książek, artykułów i stron internetowych, które obiecują cudowne wręcz rezultaty, jakie można dzięki temu osiągnąć.

Artykuł na: 4-5 minut skóra
Zdrowe zakupy

Jakie korzyści daje joga twarzy?

  • Poprawa krążenia w skórze twarzy,
  • wzmocnienie mięśni twarzy,
  • poprawa owalu twarzy – uniesienie policzków, uwypuklenie kości policzkowych, ujędrnienie okolic oczu,
  • przywrócenie skórze jędrności i elastyczności,
  • wygładzenie zmarszczek na twarzy i szyi,
  • rozjaśnienie cery,
  • młodszy, bardziej promienny wygląd.

Aby takie efekty osiągnąć, trzeba – co podkreślają eksperci – wykonywać jogę twarzy systematycznie (najlepiej codziennie), w odpowiedni sposób i przez okres przynajmniej kilku miesięcy. Termin joga twarzy może być też różnie rozumiany – dla jednych to aktywne ćwiczenia mięśni twarzy, w celu ich wzmocnienia i poprawy napięcia, dla innych – ćwiczenia pasywne, czyli masaż tkanek głębokich, wykonywany przez wykwalifikowanego instruktora.

Niekoniecznie jest to zatem "prosta gimnastyka twarzy", którą każda/każdy z nas może z łatwością wykonywać w domu. Niektóre amerykańskie ośrodki oferujące jogę twarzy szkolą instruktorów na intensywnych, kilkutygodniowych szkoleniach – dopiero po takim kursie mogą oni pracować z klientami.

Często podkreśla się też, że aby joga twarzy przyniosła efekty, trzeba połączyć pracę mięśni twarzy ze stosowaniem przyrządów (specjalne rollery, masażery, piłki itp.) i odpowiednią pielęgnacją skóry.

Czy joga twarzy naprawdę działa?

Badań na ten temat jest niewiele, przytoczymy kilka z nich. W przeglądzie z 2013 roku oceniano 9 badań, w których uzyskano pozytywne wyniki, jednak w żadnym z nich nie zastosowano grupy kontrolnej ani procesu randomizacji. Były to opisy pojedynczych przypadków albo badania na małej, kilkuosobowej grupie osób.

Ponadto oceny skuteczności jogi twarzy w większości były czysto subiektywne, dokonywane przez autorów badania i/lub samych pacjentów. Wnioski: dotychczasowe dane są niewystarczające, aby określić, czy ćwiczenia twarzy są skuteczne w jej odmładzaniu. Z badania opublikowanego w 2018 roku wynika, że ćwiczenia mięśni twarzy przy użyciu specjalnego przyrządu – trzymanego w ustach i wprowadzanego przez nie w ruch – zwiększają grubość mięśni twarzy i pole ich przekroju poprzecznego.

A kiedy mięśnie nabierają masy i zaokrąglają się, twarz staje się pełniejsza, mniej widać na niej zmarszczki i zwiotczenie. Autorzy uznali więc, że ćwiczenia mięśni twarzy mogą przyczyniać się do postrzegania twarzy jako "odmłodzonej". Najbardziej znane jest badanie akademickie przeprowadzone w 2018 roku na Northwestern University (USA).

Wykazało ono, że 20 tygodni regularnych ćwiczeń twarzy przyniosło jędrniejszą skórę i pełniejsze, mniej zapadnięte policzki. Uczestniczki badania – 16 kobiet w wieku od 40 do 65 lat – przez 30 minut dziennie wykonywały opracowane dla nich ćwiczenia mięśni twarzy. Przez pierwsze 8 tygodni robiły to codziennie, a przez następne 12 tygodni – co drugi dzień.

Po zakończeniu badania jego uczestniczki uznały, że wyglądają nawet o trzy lata młodziej, podczas gdy lekarze dermatolodzy dostrzegli „niewielki wzrost wypełnienia policzków”, które wydawały się bardziej uniesione. Można to ostrożnie potraktować jako optymistyczną wskazówkę, że joga twarzy prawdopodobnie przynosi korzyści, pod warunkiem, że poświęci się temu zajęciu dużo czasu, a ćwiczenia będą starannie opracowane i wykonywane.

Bibliografia
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24327764/
  • https://doi.org/10.1093/asj/sjx238
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29299598/
Autor publikacji:
Agnieszka Roszkowska
agnieszka.roszkowska@ktociewyleczy.pl

Dziennikarka i redaktorka, autorka tekstów o zdrowiu, zdrowym stylu życia, macierzyństwie i relacjach międzyludzkich. Kocha psy, a zwłaszcza jedną biszkoptową labradorkę.

Zobacz więcej artykułów tego eksperta
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny