Jesteś terapeutą?

Joga dla początkujących – maty do ćwiczeń

Jakiego sprzętu wymaga joga dla początkujących? Jaka mata do jogi jest najlepsza i dlaczego? Na co należy zwrócić szczególną uwagę, wybierając swoją pierwszą matę do jogi?

Artykuł na: 4-5 minut ruch medycyna naturalna
Zdrowe zakupy

Joga to system, w którym poprzez ćwiczenia fizyczne i oddechowe osiąga się sprawność fizyczną, wewnętrzny spokój i harmonię, wsparcie dla zdrowia psychicznego i samorealizację.

Korzyści z uprawiania jogi

 • joga pomaga w walce z bezsennością,
 • może pomagać w leczeniu depresji,
 • wzmacnia kości,
 • jest pomocna w walce z bólem,
 • jest polecana przy nadwadze oraz nadwrażliwych jelitach.

To nie jest pełna lista korzyści, jakie płyną z praktykowania jogi. Dlatego jeśli rozważasz włączenie jogi do swojej codziennej rutyny – nie wahaj się dłużej! Tym bardziej, że jest jeszcze jeden świetny aspekt: joga nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Jedyne, czego potrzebujesz to mata do jogi.

Jaka mata do jogi?

Wpisując w wyszukiwarkę internetową hasło "joga dla początkujących", otrzymujemy wiele wskazówek na temat tego, jak zacząć swoją przygodę z jogą. Wszystkie te wskazówki są zgodne w jednym punkcie: podstawą jest dobra mata do jogi. "Dobra", czyli taka, która będzie wygodna w użyciu, trwała i która będzie potęgowała pozytywne doświadczenia, związane z ćwiczeniem jogi.

W pierwszej chwili można się w tym zagubić, bo wybór jest naprawdę duży, a skoro mamy do czynienia z jogą dla początkujących, to jeszcze nie znamy swoich preferencji w kwestii tego, jaka mata okaże się najlepsza.

Mata do jogi – podstawowe kryteria

 • przyczepność – dobra mata nie powinna się zwijać ani przesuwać podczas wykonywania asany;
 • materiał – mata do jogi może być wykonana z ekologicznego materiału, PVC lub z połączenia materiału naturalnego z syntetycznym, w przypadku jogi dla początkujących wybór materiału zależy przede wszystkim od gustu i osobistych preferencji;
 • grubość – mata do jogi powinna mieć grubość w przedziale 0,9-6 mm, od grubości zależy jej sztywność, twardość i amortyzacja;
 • waga – jeśli chcesz często podróżować ze swoją matą do jogi, powinna ona być jak najlżejsza, jeśli jednak planujesz ćwiczyć w domu, możesz wybrać matę cięższą i stabilniejszą;
 • rozmiar – mata do jogi powinna być przynajmniej o 10 cm dłuższa niż nasz wzrost;
 • cena – skoro dopiero zaczynami uprawiać jogę, kusi, by wybrać najtańszą matę, żeby po prostu sprawdzić, czy nam się spodoba. To jednak nie najlepsza strategia, bo źle dobrana mata może zniechęcić do ćwiczeń. Dlatego warto poszukać takiej, na którą będzie nas stać, ale niekoniecznie najtańszej; 
 • wytrzymałość – najlepiej byłoby zainwestować raz, a dobrze, dlatego mata do jogi powinna być starannie wykonana i wytrzymała.

Mata do jogi

Jaką matę do jogi wybrać?

Jeśli w grę wchodzi joga dla początkujących, najczęściej poleca się maty PVC. Maty te są trwałe, łatwe w pielęgnacji, stosunkowo tanie (60-70 zł) i mają dobrą antypoślizgowość. Jedyną wadą jest fakt, że bezpośrednio po zakupie pokryte są cienkim „filmem”, który powstaje podczas produkcji – przez to nowa mata do jogi jest śliska. Wystarczy jednak poćwiczyć z nią kilka razy, aby "film" został starty, a zalety przeważyły.

Joga dla początkujących – polecane maty PVC: Asana, Leela, Kailash, Rishikesh, Ganges

Kobieta uprawia jogę

Można wybierać także spośród mat do jogi z kauczuku, poliuretanu (PU), pianki termoplastycznej (TPE), mikrofibry, naturalnego korka, juty. Jednak w przypadku jogi dla początkujących, lepiej kierować się względami praktycznymi i wybrać matę PVC. Dopiero z czasem i wyrobieniem umiejętności, można sprecyzować swoje preferencje i zdecydować, że lepsza będzie np. mata do jogi z juty.

Bibliografia
 • Asanayoga, Yogamatte Test & Vergleich 2021, asanayoga.de, https://www.asanayoga.de/yogamatten/.
 • Gaiam, Hanley K., How to choose the right yoga mat, gaiam.com [dostęp: 28 marca 2021], https://www.gaiam.com/blogs/discover/how-to-choose-the-right-yoga-mat.
 • Martin C., Joga. Kompletny przewodnik dla początkujących. Pozycje i proste wskazówki, które pomogą Ci w praktykowaniu jogi we własnym domu, Vital 2019, Indeks: 33090207
 • Opracowanie zbiorowe, Joga, Bellona 2006, Indeks: 69449055
 • Stern, 15 unterschiedliche Yogamatten im Vergleich – finden Sie Ihre beste Yogamatte für bequeme Entspannungsübungen – unser Test bzw. Ratgeber 2021, stern.de [dostęp: 28 marca 2021], https://www.stern.de/vergleich/yogamatte/.
 • The Telegraph, Morrissy-Swan T., The best yoga mats of 2021 – tested by our experts, telegraph.co.uk
  https://www.telegraph.co.uk/recommended/leisure/best-yoga-mats/.
 • Women’sHealth, Schlinger A., Thomason K., The Best Yoga Mats, According To Top Yoga Instructors, womenshealthmag.com, https://www.womenshealthmag.com/fitness/a19948568/best-yoga-mats/.
Wczytaj więcej
Nasze magazyny