Jesteś terapeutą?

Akupunktura lepsza niż opioidy

Wschodnia metoda leczenia jest efektywnym sposobem radzenia sobie z przewlekłym bólem, przez co poleca ją brytyjska agencja zajmująca się standardami zdrowotnymi.

Artykuł na: 2-3 minuty medycyna naturalna
Zdrowe zakupy

Akupunktura powinna zastąpić silne leki opioidowe, które są nieskuteczne i wywołują uzależnienie – przekonuje Narodowy Instytut Doskonałości Zdrowia i Opieki (National Institute of Health and Care Excellence, NICE) w swoim projekcie wytycznych dotyczących leczenia bólu. NICE – podobnie jak polska Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) – odpowiada za polecanie leków i terapii, które są bezpieczne, skuteczne i opłacalne z punktu widzenia brytyjskiej służby zdrowia.

Po przyjrzeniu się dowodom eksperci NICE mówią, że żaden ze standardowych leków przeciwbólowych nie działa, wliczając w to paracetamol, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), benzodiazepiny i opioidy. Jeśli chodzi o te ostatnie, komisja ostrzega przed dowodami na wyrządzanie przez nie długotrwałych szkód.

W kontrze do tych wniosków eksperci NICE odnaleźli 27 badań, które dowodzą, że akupunktura w ciągu 3 miesięcy redukuje ból i poprawia ogólny poziom życia pacjentów w porównaniu do placebo. Ćwiczenia fizyczne w grupie i terapia kognitywno- -behawioralna (cognitive behavioral therapy, CBT) również są skuteczne. 

Bibliografia
  • www.nice.org.uk/guidance/GID-NG10069/ documents/draft-guideline
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny