Jesteś terapeutą?

Rolfing - na czym polega, co leczy, jakie są przeciwwskazania?

Coraz więcej osób skarży się na różnego rodzaju bóle, nie zdając sobie sprawy z tego, że ich przyczyną jest nieprawidłowa postawa, będąca reakcją ciała na negatywne bodźce, zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

26 sierpień 2020
Artykuł na: 4-5 minut medycyna naturalna

Dzięki Rolfingowi, metodzie manualnej pracy z ciałem stworzonej przez dr Idę Rolf w połowie XX w., możemy jednak nauczyć ciało na nowo, jak zachować prawidłową sylwetkę i pozbyć się bólu. Na pytania dotyczące tej metody odpowiada Anna Święcka‑Głowacka, dyplomowany Rolfer™, terapeutka integracji strukturalnej.

Na czym polega Rolfing® i kto powinien skorzystać z tej metody pracy z ciałem?

Rolfing jest manualną metodą pracy z ciałem, której celem jest uwolnienie głęboko nagromadzonego w tkance powięziowej napięcia po to, aby przezwyciężyć fizyczne ograniczenia i chroniczny ból, by poszerzyć granice świadomości i możliwości ruchowych własnego ciała.

Z Rolfingu mogą skorzystać zarówno osoby, które są rozczarowane swoją sylwetką lub kondycją zdrowotną, jak i te, które zmagają się z chronicznym bólem. Rolfing pomaga także obniżyć napięcie wywołane chronicznym stresem i wspiera osoby będące w procesie psychoterapeutycznym. Powięzie to dla wielu osób nieznana tkanka.

Jaka jest rola powięzi w naszym ciele?

Według dr Idy Rolf powięź to "organ postawy". Tkanka powięziowa niczym sieć pajęcza oplata swoimi włókienkami cały ludzki organizm od skóry po jądra komórek, a każdy ruch ciała jest tworzony przez naprężenia przenoszone przez tkankę łączną.

Powięź kurczy się i twardnieje w odpowiedzi na każdy rodzaj stresu: fizycznego, emocjonalnego czy psychicznego. Jeśli taka sytuacja utrzymuje się przez dłuższy czas, następuje spowolnienie wymiany metabolicznej, prowadzące do chronicznej sztywności mięśni, i dochodzi do zaburzenia wzorców postawy.

Czym są wzorce postawy? Co sprawia, że ulegają zmianie i jak ten proces wpływa na nasze zdrowie?

Wzorce postawy to indywidualna odpowiedź ciała na działające na nie bodźce, takie jak traumatyczne wydarzenia, wypadki, choroby, niezdrowe nawyki czy chroniczny stres.

Wszystkie te wydarzenia wytrącają ciało ze strukturalnej równowagi, co odczuwamy jako dyskomfort lub ból albo niemożność wykonania pewnych ruchów. Te symptomy świadczą o utracie przez powięź elastyczności, co prowadzi do jej twardnienia i kurczenia się.Jak wygląda sesja Rolfingu? Ile takich spotkań potrzeba, by zauważyć poprawę? Jak często należy powtarzać terapię?

Typowa seria Rolfingu składa się z dziesięciu sesji, które trwają od jednej do półtorej godziny, z tygodniowymi przerwami pomiędzy sesjami. Plan sesji jest tak przemyślany, aby w pełni i wszechstronnie osiągnąć integrację całego ciała.

Po odbyciu 10. sesji możesz oczekiwać, że wraz z uwolnieniem napięcia z tkanek i towarzyszącego im bólu, pojawią się nowe możliwości ruchowe, poczujesz większą lekkość i swobodę w ciele, sylwetka ulegnie widocznej poprawie, a także zmieni się twój sposób poruszania. Rolfing oferuje proces pracy z ciałem i umysłem, przygotowując na kolejne wyzwania, jakie niesie życie.

Jeśli wystąpi taka potrzeba, można powtórzyć serię, ale dopiero po sześciomiesięcznej przerwie, a najlepiej po roku, gdyż ciało potrzebuje czasu, aby zaadoptować zmiany. Rolfing - terapia manualna

Kto najczęściej przychodzi na sesje Rolfingu? Czy każdemu można pomóc? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania Rolfingu?

Najczęściej przychodzą do mnie osoby aktywne zawodowo, między trzydziestką a pięćdziesiątką, ale coraz częściej także seniorzy. Każdemu można spróbować pomóc, niemniej przeciwwskazaniem do korzystania z Rolfingu jest m.in. poważna choroba lub zły stan zdrowia po wypadku. W takich przypadkach należy skonsultować z lekarzem, czy manualna praca z ciałem metodą Rolfingu jest dozwolona.

Czy z rolfingu mogą również skorzystać dzieci, u których wady postawy diagnozuje się obecnie coraz częściej?

Tak, rolfing może być wykonywany u dziecka, ale wtedy sesje są krótsze i muszą być dostosowane indywidualnie do psychomotorycznych możliwości dziecka.

Autorka rozmowy: Anna Święcka-Głowacka, dyplomowany Rolfer™, terapeutka Integracji Strukturalnej. Absolwentka szkoły European Rolfing® Association w Monachium, filii Rolf® Institute w Boulder, USA. Jest czynnym członkiem organizacji branżowych: European Rolfing Association e.V (ERA) http://rolfing.org; Institute® of Structural Integration (RISI) in Boulder, Colorado, USA https://www.rolf.org; Polskie Towarzystwo Integracji Strukturalnej (PtIS), http://ptis.pl Prowadzi własną praktyką w Warszawie. Portal: www.rolfing-warszawa.pl

Wczytaj więcej
Polub
Dołącz do nas na Facebooku:
Dołącz do naszego Newslettera i odbierz prezent:
Budujemy Dom
Nasze magazyny