Jesteś terapeutą?

Jak (naturalnie) pozbyć się bólu?

Do dyspozycji mamy bardzo wiele środków mogących zastąpić aspirynę, które są równie skuteczne i nie przynoszą niebezpiecznych działań niepożądanych.

10 czerwiec 2020 Artykuł na: 6-9 minut
ból leki przeciwbólowe medycyna naturalna

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen czy aspiryna, mogą wywołać silne krwawienie ścian żołądka, a ta ostatnia zwiększa ryzyko wystąpienia udaru krwotocznego w mózgu. Zagrożenie zwiększa się wraz z wiekiem, a przyjmujący aspirynę pacjenci po 75. r.ż. muszą liczyć się z 7-krotnie większym ryzykiem udaru krwotocznego.

Czy istnieją zatem bezpieczne, ale równie skuteczne, naturalne środki lub terapie przeciwbólowe? Mamy dobre wieści: jest ich cała masa, a wiele z nich zostało przetestowanych w niezależnych próbach.

Tai-Chi w leczeniu bólu

Ta pochodząca z Chin technika powolnych ćwiczeń, wymagająca głębokiego oddychania w rytmie uważnego ruchu, pomaga uśmierzać przewlekły ból w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa. Przetestowano ją na grupie 114 pacjentów cierpiących na chroniczny ból szyi od co najmniej 3 miesięcy.

Niektórzy z nich uprawiali tai-chi przez 12 tygodni, zaś inni albo wykonywali standardowe ćwiczenia szyi, albo dalej stosowali swoje dotychczasowe sposoby, takie jak masaż i lekarstwa. Jak donoszą naukowcy z Uniwersytetu Harvarda, na koniec badania grupa tai-chi odnotowała mniejszą bolesność szyi, zwiększenie sprawności oraz ogólną poprawę jakości życia w porównaniu do pozostałych. Wcześniejsze badania również potwierdzają, iż takie ćwiczenia fizyczne mogą łagodzić ból szyi i choroby reumatyczne1.

Technika Alexandra w leczeniu bólu

Nieprawidłowa postawa ciała często stanowi niezdiagnozowaną przyczynę przewlekłego bólu. Logiczne więc, że gimnastyka korekcyjna może go uśmierzać, co potwierdzają badania nad techniką Alexandra (AT), skupiającą się na świadomym korygowaniu postawy stojącej i chodu. W toku jednej z prób porównano ją ze standardową terapią (leki przeciwbólowe i ćwiczenia) oraz akupunkturą u 500 pacjentów cierpiących na ogólny ból szyi od co najmniej 3 miesięcy.

Badacze z York University donoszą, że osoby, które poddały się 12 sesjom akupunktury bądź 20 lekcjom AT, zaobserwowały zmniejszenie dolegliwości bólowych i niesprawności o 30%, podczas gdy pozostałe odnotowały poprawę o 23%2.

Placebo w leczeniu bólu

Najdoskonalszą znaną metodą pokonywania bólu jest wykorzystanie siły ludzkiego umysłu. W toku testów na nowych lekach pacjenci dostają najczęściej albo tabletkę aktywną, albo placebo, przy czym żadna z grup nie wie zazwyczaj, którą substancję przyjęła. Badacze z McGill University przyjrzeli się działaniu, jakie uzyskało placebo w toku 84 prób na skuteczność środków przeciwbólowych.

W niemal każdym badaniu okazało się, że placebo jest równie efektywne, co testowany lek, pacjenci z obu grup doświadczali bowiem poprawy o średnio 30%3.

Akupunktura w leczeniu bólu

Jedna z najstarszych metod leczenia bólu, akupunktura, stosowana jest w Azji od tysięcy lat, zaś zachodni badacze odkryli bardzo wiele naukowych dowodów na jej skuteczność terapeutyczną. Wykorzystywane w tej technice meridiany naśladują te same ścieżki biologiczne, którymi wędrują środki przeciwbólowe.

Chodzi przede wszystkim o punkt meridianowy żołądka 36, który odzwierciedla oś podwzgórze-przysadkanadnercza (HPA), biologiczne skrzyżowanie produkujące hormony i związane z występowaniem przewlekłego bólu4.

Zioła w leczeniu bólu

 • Wrotycz maruna – bylina nazywana "średniowieczną aspiryną" – wykazuje działanie przeciwzapalne i łagodzi różne rodzaje bólu. Badania dowiodły, że najbardziej skuteczna jest w przypadku bólu głowy i migreny.
 • Kolejnym efektywnym środkiem na migrenę jest lawenda, z której olejek eteryczny należy wdychać przez 15 min podczas ataku.
 • Ostryż długi, zwany też kurkumą, dobrze sprawdza się w uśmierzaniu bólu pleców.
 • Z kolei dziurawiec, znany przede wszystkim z łagodnych właściwości antydepresyjnych, od wieków stosuje się również jako środek na zapalenie stawów oraz ból pleców i stawów.

Olej CBD w leczeniu bólu

Środek powstały z leczniczych substancji zawartych w konopiach jest pomocny w bólu neuropatycznym, który może towarzyszyć pacjentom po urazach oraz diabetykom5. Wykazuje też właściwości przeciwzapalne, co potwierdzają liczne badania dowodzące jego skuteczności w łagodzeniu bólu wywołanego stanem zapalnym zarówno u ludzi, jak i zwierząt6.

Dotyk terapeutyczny w leczeniu bólu

Mimo nazwy metoda ta nie opiera się wcale na dotykaniu. W badaniu na grupie 90 pacjentów z przewlekłym bólem po operacji przetestowano ją w porównaniu z placebo oraz z brakiem terapii. Jak podają badacze z Uniwersytetu Missouri, 73% osób leczonych bezkontaktowym dotykiem terapeutycznym odnotowało znaczące zmniejszenie dolegliwości. Potrzebowało przy tym mniejszej ilości leków przeciwbólowych i lepiej przesypiało noce. Eksperci od tej metody mówią, że poprzez dłonie przekazują pacjentom energię życiową7.

Bibliografia
 • J Pain, 2016; 17: 1013–27
 • Ann Intern Med, 2015;163: 653–62
 • Pain, 2015; 156:2616–26
 • Endocrinology, 2015;156: 3649–60
 • Eur J Pain, 2014; 18:999–1012
 • J Exp Med, 2012; 209:1121–34; Bioorg Med Chem, 2015; 23:1377–85
 • Occup Ther Int, 2009; 16:44–56
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą 07/2019
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W:
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą 07/2019
KUP wydanie papierowe KUP wydanie ELEKTRONICZNE
Wczytaj więcej
Cat icon
Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny holistycznej
Close icon
Nasze magazyny