Jesteś terapeutą?

Janet Mentgen: uzdrawiające działanie dotyku

Uzdrawiające działanie dotyku czy to przez proste nakładanie rąk, czy też stosowanie różnych form masażu znane jest ludzkości od wieków. Stare metody wymagają jednak czasami odświeżenia, nowego na nie spojrzenia i opowiedzenia o nich nowoczesnym językiem. Właśnie tego dokonała Amerykanka Janet Mentgen.

05 marzec 2019
Artykuł na: 4-5 minut medycyna naturalna
Zdrowe zakupy

Gdy w 1980 r. ogłaszała autorski program terapeutyczny Healing Touch (HT), była dyplomowaną pielęgniarką z wieloletnim już doświadczeniem zawodowym. Dzięki swojej pracy, polegającej na opiece nad chorymi, nabrała głębokiego przekonania, że dotyk ma pozytywny, uzdrawiający wpływ na pacjenta, przyspiesza leczenie, łagodzi ból, uspokaja i odpręża. Co więcej, doszła do wniosku, że kontakt między pacjentem i pielęgniarką nie musi oznaczać fizycznego dotyku. Często wystarczy umieścić dłonie nad ciałem chorego, aby odczuł on pozytywne skutki powracającej równowagi energetycznej.

Janet otrzymała dyplom Bachelor of Science in Nursing, czyli wyższej szkoły pielęgniarstwa, na University of Colorado w 1961 r., gdy miała 23 lata. Potem przez ponad 40 lat z przekonaniem wykonywała swój zawód. Pracowała m.in. dla marynarki wojennej USA. Zajmowała się ofiarami wypadków oraz ludźmi wymagającymi długotrwałej opieki medycznej. Lata pracy z chorymi sprawiły, że dostrzegła znaczenie uzdrawiających właściwości dotyku. Stopniowo zaczęła stosować powiązane z nim techniki i metody, a o swoich spostrzeżeniach opowiadała podczas zajęć ze słuchaczkami szkoły pielęgniarstwa w Red Rocks Community College w Lakewood w Kolorado. Za prowadzone przez siebie badania i wkład w nauczanie pielęgniarstwa została wyróżniona przez organizację American Holistic Nurses Association (AHNA) - otrzymała tytuł Holistycznej Pielęgniarki Roku 1988.

Nie minął nawet rok od tego wydarzenia, a Janet Mentgen miała już gotowy certyfikowany program leczniczy Healing Touch (Leczniczy Dotyk). Jego sponsorem została AHNA, która we współpracy z Janet prowadziła szkolenia pielęgniarek z Colorado Nurses Association w zakresie HT. A w 1993 r. rozpoczęło działalność Colorado Center for Healing Touch (Centrum Uzdrawiającego Dotyku w Kolorado), gdzie kształceni są do dzisiaj terapeuci z całego świata, specjalizujący się w HT. W 1997 r., głównie dzięki Janet, powstała Healing Touch Worldwide Foundation, organizacja non profit, której celem jest pozyskiwanie i dystrybuowanie funduszy na projekty badawcze i humanitarne prowadzone na całym świecie, a także promowanie programu HT.

Janet Mentgen zmarła w 2005 r. Jej metoda zyskała przychylność wielu pacjentów i stosujących ją w swojej pracy pielęgniarek. Obecnie Healing Touch jest praktykowana w ponad 30 amerykańskich szpitalach, a tysiące certyfikowanych terapeutów pomaga chorym m.in. w Azji, Afryce, obu Amerykach i Nowej Zelandii. Metoda zrewolucjonizowała sposób pielęgniarskiej opieki nad pacjentem, wcześniej ograniczającej się zwykle do sprawdzenia aparatury i podania choremu leków. Mentgen zamiast tego wprowadziła współczującą opiekę, skupioną na chorym.

Leczniczy dotyk oczywiście nie zastępuje standardowego leczenia i medycyny opartej na metodach badawczych. To terapia uzupełniająca, ukierunkowana głównie na przywrócenie równowagi energetycznej. Jest polecana osobom cierpiącym na stany lękowe i depresję, a także pacjentom odczuwającym stres związany z zabiegami chirurgicznymi i leczeniem nowotworów. Sprawdza się również w leczeniu długotrwałego, przewlekłego bólu. Uznawana jest za bezpieczną i nieinwazyjną, dlatego mogą z niej korzystać niemal wszyscy pacjenci. Dzięki połączeniu Healing Touch z konwencjonalnymi metodami leczenia pacjenci są otoczeni holistyczną opieką medyczną w pełnym tego słowa znaczeniu.

Mirosław Usidus

Holistic Health 2/2019
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W:
Holistic Health 2/2019
KUP wydanie ELEKTRONICZNE
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT