Jesteś terapeutą?

Joga odmienia życie

I to dosłownie. Dzięki ćwiczeniom i medytacji stajemy się bardziej otwarci na transcendencję i odczuwamy jedność z innymi ludźmi.

31 maj 2018
Artykuł na: 2-3 minuty ruch medycyna naturalna
Zdrowe zakupy

Tym razem w eksperymencie wzięły udział kobiety między 45. a 80. rokiem życia, praktykujące jogę. To krytyczny wiek, w którym zachodzą istotne zmiany w organizmie, a joga skutecznie im przeciwdziała. Wszystkie panie poproszono o poddanie się testom psychologicznym, pozwalającym między innymi ocenić wpływ jogi na samopoczucie psychofizyczne.

Badanie przeprowadzono na Uniwersytecie Arizony i Uniwersytecie Harvarda. Okazało się, zgodnie z przewidywaniami, że duże znaczenie ma intensywność praktykowania jogi. "Największe korzyści w planie psychologicznym odnotowano u kobiet, które poświęcały na jogę kilka godzin tygodniowo" - stwierdzili naukowcy po zakończeniu eksperymentu. O wiele bardziej odkrywcze były szczegółowe rezultaty eksperymentu.

Co zyskujemy dzięki jodze?

Naukowcom udało się ustalić, że wskutek ćwiczenia jogi rośnie pozytywne nastawienie do życia, co przejawia się zdolnością do zachowania pogody ducha w trudnych sytuacjach, gdy działamy np. pod presją. Korzystnie zmienia się również nasza samoocena, stajemy się bardziej optymistyczni i zyskujemy wiarę we własne możliwości. Osoby praktykujące jogę wykazują otwarcie na transcendencję, cechuje je przekonanie, że nie wszystko udaje się racjonalnie wytłumaczyć, a także mają większy dystans do dóbr materialnych. Dzięki medytacji odczuwają one jedność z innymi ludźmi i naturą, postrzegają siebie jako element szerzej rozumianej całości (bytu), częściej niż reszcie populacji towarzyszy im uczucie szczęścia, a nawet ekstazy. Zaobserwowano, że w przypadku kobiet w zaawansowanym wieku praktykowanie jogi przyczynia się do zmniejszenia masy ciała oraz... ilości przyjmowanych leków.

Holistic Health 3/2018
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W:
Holistic Health 3/2018
KUP wydanie ELEKTRONICZNE
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
Holistic Health 3/2018
Holistic Health
Kup teraz
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT