Jesteś terapeutą?

Wiosenne oczyszczanie organizmu

Jeśli masz problemy z jelitami lub skórą, a mimo stosowania diety nie możesz schudnąć, pomyśl o oczyszczeniu ciała z toksyn i metali ciężkich.

18 kwiecień 2018
Artykuł na: 6-9 minut detoks medycyna naturalna zioła
Zdrowe zakupy

Wiosna to najlepszy czas, by dosłownie "wymieść" z organizmu wszystko to, co kumuluje się w nim na co dzień: od złogów pokarmowych, przez chemiczne dodatki, po metale ciężkie. Pozwoli to odzyskać energię i dobre samopoczucie, a przede wszystkim - zapobiec licznym chorobom, które mogą być efektem właśnie nagromadzenia toksyn. Przykładowo metale ciężkie wpływają negatywnie na błony komórkowe, mitochondria oraz enzymy uczestniczące w naprawie uszkodzeń. Mogą powodować choroby sercowo-naczyniowe, zaburzenia neurologiczne, uszkodzenia nerek, wątroby i mózgu, bóle głowy, osłabienie uwagi, cukrzycę, anemię, a nawet nowotwory1!

Unikaj konfrontacji

Tak naprawdę szkodliwe toksyny czają się wszędzie: w przetworzonej żywności, kosmetykach, opakowaniach, a nawet warzywach i owocach pochodzących z nieekologicznych upraw. Tanie mięso szybko rosnących kur, indyków czy trzody chlewnej nafaszerowane jest hormonami (testosteronem i progesteronem), a teoretycznie zdrowe ryby morskie z intensywnej hodowli to siedlisko metali ciężkich. Chemiczne dodatki do kosmetyków, takie jak parabeny, SLS, PPD i PTD, związki chromu i niklu czy ftalany dietylu (DEP) i dimetylu (DMP) w najlepszym wypadku powodują podrażnienia lub alergie, a w najgorszym - mają nawet działanie kancerogenne2.

Równie groźny może być nasz styl życia: przewlekły stres powoduje utrzymywanie się wysokiego poziomu glukozy, insuliny i kortyzolu we krwi, brak ruchu ogranicza wydalanie toksyn wraz z potem, a palenie papierosów okazuje się największym źródłem skażenia kadmem3. To tylko przykłady, które pokazują, że praktycznie każdy z nas potrzebuje oczyścić organizm - przynajmniej od czasu do czasu.

Post z głową

Dosłowny wysyp terapii oczyszczających rodzi wątpliwości co do ich bezpieczeństwa i skuteczności. I słusznie, ponieważ drastyczne metody, oparte na długotrwałej głodówce czy obiecujące błyskawiczne efekty, niekoniecznie są zdrowe.

Okresowe posty - jak udowodniono - pozwalają zrzucić zbędne kilogramy, poprawiają odporność i obniżają ryzyko chorób przewlekłych. Kluczem jest jednak stosowanie ich z głową. Dlatego na początek wypróbuj jednodniowy post sokowy, który pomoże delikatnie odtruć organizm. Raz w tygodniu pij tylko duże ilości czystej wody oraz świeżo wyciśniętych, alkalizujących soków z zielonych warzyw (np. ogórka, selera, pietruszki), w takiej ilości, by zaspokoić głód. Dodawaj do nich zioła, imbir, sok z cytryny lub czosnek.

Inną metodą jest czterodniowy post, który należy stosować raz na 3-6 miesięcy. Oprócz dużej ilości wody dozwolone jest w nim jedynie jedzenie zupy jarzynowej i zbożowych batonów energetycznych oraz picie kawy i naparu z rumianku. W jednym z eksperymentów biomarkery starzenia, cukrzycy, chorób serca i nowotworów spadły po zastosowaniu tej metody u 19 ochotników4.

Kuracje ziołowe

  

To chyba najlepszy, naturalny i bezpieczny sposób oczyszczania organizmu. Wiele ziół ma właściwości moczopędne i oczyszczające, dzięki czemu usuwa produkty przemiany materii, usprawnia pracę nerek i wątroby, a przy okazji uzupełnia niedobory składników odżywczych.

Możesz skonsultować się z doświadczonym zielarzem, by przepisał Ci indywidualnie dobraną terapię lub przeprowadzić mniej inwazyjną detoksykację w domu. Wypróbuj np. napar z wysuszonego ziela łopianu, wiązówki błotnej i fiołka trójbarwnego (2-3 razy dziennie po szklance, przez 2 tygodnie) lub sięgaj częściej po moczopędną pokrzywę, która poprawia przemianę materii i wspomaga oczyszczanie krwi.

Jedzenie w akcji

Oprócz okresowych postów i kuracji oczyszczających istotne jest to, co jesz na co dzień - nie chodzi tylko o unikanie wysokoprzetworzonych produktów nafaszerowanych chemią i cukrem. Niektóre pokarmy i ich konkretne składniki mogą wiązać metale ciężkie zgromadzone w organizmie i ułatwiać ich usuwanie na zewnątrz. Przykładowo ekstrakty z cebuli i czosnku redukują toksyczność kadmu, kapusta i brokuły wiążą metale ciężkie, pektyny cytrusowe łagodzą skutki zatrucia, a nierozpuszczalny błonnik z otrębów zmniejsza wchłanianie rtęci, kadmu i ołowiu5.

Dlatego codzienny jadłospis warto wzbogacić o zielone warzywa (zwłaszcza krzyżowe i oczyszczającą kolendrę), błonnik oraz algi. Badania wykazują, że spirulina i chlorella wspomagają oczyszczanie z toksyn, zwłaszcza odtruwanie organizmu z ołowiu i metylortęci, a także przyspieszają przemianę materii6.

Zewnętrzne wsparcie

Detoks i zmiana diety pomogą usunąć szkodliwe składniki z organizmu, ale czasem warto poszukać dodatkowego wsparcia z zewnątrz.

Przykładowo regularne wizyty w saunie (nawet po 3-5 min, ale co drugi dzień) pomogą pozbyć się metali ciężkich. Badania wykazują, że w pocie osób, które fundują sobie takie seansy, znajdują się ołów, rtęć, kadm i arsen7. Nie zapominaj zaraz po wyjściu z sauny dokładnie spłukać ciała zimną wodą, aby toksyczne substancje nie wchłonęły się z powrotem przez skórę.

Istnieje również wiele urządzeń, których zadaniem jest wspieranie naturalnych procesów oczyszczania organizmu z toksyn i metali ciężkich. Wykorzystują one drgania akustyczne (mikrowibracje) lub zjonizowaną wodę (tzw. jonowa detoksykacja), co ma pobudzić komórki ciała do intensywnego wydzielania złogów. Choć brakuje badań klinicznych, które potwierdziłyby ich skuteczność, urządzenia tego typu stosowane są w gabinetach i ośrodkach SPA, można również korzystać z nich w domowych warunkach.

Bibliografia

  1. EXS 2012; 101: 133-64
  2. J Appl Toxicol 2012; 32: 219-232; 305-309; Int J Epidemiol 2009; 38: 1512-1531; J Natl Cancer Inst 1994; 86: 210-215; Am J Public Health 1988; 78: 570-571; Am Public Health 1992; 82: 16773-1674
  3. Br Med Bull 2003; 68: 167-82
  4. Cell Metab 2015; 22: 86-99
  5. Biometals 2008; 21: 623-33; Int J Mol Sci 2011; 12: 7760-71; Forsch Komplementmed 2007; 14: 358-64; J Agric Food Chem 1999; 47: 4714-7
  6. J Zhejiang Univ Sci B 2005; 6: 171-4; J Toxicol Sci 2011; 36: 121-6
  7. J Environ Public Health 2012; 2012: 184745
Wczytaj więcej
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT