Jesteś terapeutą?

W jak Wiosna

Wiosna według tradycyjnej medycyny chińskiej wiąże się z przemianą drzewa, smakiem kwaśnym, naturą termiczną neutralną i chłodzącą oraz kierunkiem wznoszącym. O tej porze roku wkraczamy w okres rozwoju, ekspansji i odrodzenia sił witalnych. Wiosna to aktywność natury yang, wznosząca się i rozprzestrzeniająca.

12 marzec 2018
Artykuł na: 4-5 minut detoks medycyna naturalna
Zdrowe zakupy

Wiosna według tradycyjnej medycyny chińskiej wiąże się z przemianą drzewa, smakiem kwaśnym, naturą termiczną neutralną i chłodzącą oraz kierunkiem wznoszącym. O tej porze roku wkraczamy w okres rozwoju, ekspansji i odrodzenia sił witalnych. Wiosna to aktywność natury yang, wznosząca się i rozprzestrzeniająca1,2.

Właśnie teraz zaleca się post uwalniający organizm nie tylko od zalegających w nim toksyn, lecz również nagromadzonych negatywnych emocji, powiązanych ze zniecierpliwieniem i gniewem, co wpływa na ogólną poprawę naszej kondycji fizycznej i psychicznej. Z tych dwóch powodów (oczyszczenie fizyczne i emocjonalne) wiosna w tradycyjnej medycynie chińskiej jest okresem, kiedy należy poświęcić więcej uwagi wątrobie i pęcherzykowi żółciowemu. Te narządy naszego ciała należą do najbardziej obciążonych. Jest to skutek stosowania nieprawidłowej diety, używek i sztucznych dodatków do żywności, a także życia w chronicznym stresie.

Medycyna chińska mówi, że gdy wątroba jest oczyszczona i zdrowa, następuje swobodny przepływ energii przez ciało, dzięki czemu nie zagrażają nam choroby, a tym samym pokonanie sytuacji stresujących jest o wiele łatwiejsze i nie powoduje wielkich strat energetycznych.

Aby procesy oczyszczania przebiegały jak najpomyślniej dla organizmu, powinniśmy wiosną zjadać pożywienie lżejsze niż zimą. Zimowa dieta, zwykle bardziej tłusta, powoduje zastoje qi w wątrobie i pęcherzyku żółciowym, co objawia się wiosennym przemęczeniem. Należy stanowczo unikać pokarmów słonych (przemiana wody), czyli zawierających duże ilości sodu, ponieważ powodują one spadek energii, a zadaniem wiosny jest ją wznosić. Do takich potraw należą na przykład owoce morza. Przyprawy odpowiednie do posiłków przemiany drzewa to bazylia, majeranek, rozmaryn, kminek i liść laurowy.

Potrawy przemiany drzewa składają się z produktów surowych i skiełkowanych, których kierunek jest wznoszący, natura termiczna chłodząca. Zadaniem kiełków jest pobudzić krążenie qi w wątrobie. To qi zarządza przepływem płynów ustrojowych, więc kiedy w wątrobie następuje zastój, dochodzi do niego w całym organizmie, a wtedy pojawiają się opuchlizny. Dotyczy to również narastania guzków, torbieli i tkanki nowotworowej. Tak ujawnia się potrzeba wiosennego oczyszczenia organizmu. Jeśli chodzi o przygotowanie posiłków, tradycyjna medycyna chińska zaleca wiosną potrawy gotowane krótko, za to w wysokich temperaturach, a to oznacza, że np. warzywa będą lekko twarde - al dente. To samo dotyczy obsmażania w oleju.

Smak kwaśny wykazuje największą aktywność w wątrobie, gdzie działa rozpuszczająco na tłuszcze i białka, a także poprawia przyswajalność minerałów i składników odżywczych. Jest korzystny dla osób z nadmiernym temperamentem, agresywnych i łatwo wpadających w zdenerwowanie, ponieważ produkty smaku kwaśnego mają naturę wychładzającą. Gdy jesteśmy w stresie, powinniśmy zjadać więcej produktów o smaku kwaśnym, ponieważ klaruje on i uspokaja umysł.

Bibliografia

  1. Kastner J., Chinese Nutriton Therapy, 2009, ISBN 978-3-13-130962-4
  2. Ross J., Zang Fu; The Organs Systems of Traditional Chinese Medicine, 1985, ISBN 978-044-30348-24
Holistic Health 2/2018
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W:
Holistic Health 2/2018
KUP wydanie ELEKTRONICZNE
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
Holistic Health 2/2018
Holistic Health
Kup teraz
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT