Jesteś terapeutą?

Joga: idealna dla ciała i umysłu

Jedno z najbardziej prestiżowych czasopism medycznych opublikowało wyniki eksperymentu, który wykazał, że joga to najskuteczniejszy sposób na bóle w lędźwiowo-krzyżowym odcinku kręgosłupa.

09 styczeń 2018
Artykuł na: 4-5 minut medycyna naturalna ból
Zdrowe zakupy

Rezultaty eksperymentu są tak spektakularne, że opublikowano je na łamach czasopisma naukowego "Annals of Internal Medicine", które zazwyczaj medycynę alternatywną traktuje po macoszemu. Starania, by znaleźć skuteczną terapię dla pacjentów uskarżających się na ból w dolnej części pleców (odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa), są czynione od wielu lat. Tej dolegliwości trudno zaradzić, więc pacjenci zażywają duże ilości leków przeciwbólowych, które przy dłuższym stosowaniu niestety szkodzą. Teraz będą mogli skorzystać z rozwiązania alternatywnego - jogi1.

Rzetelne przygotowania

Zaczęto od doboru instruktorów jogi, którzy mieli pełnić funkcję przewodników dla grup badawczych. Wyłoniono w sumie dwadzieścia osób z dwóch angielskich towarzystw jogicznych (British Weel of Yoga oraz Iyengar Yoga)2. W początkowej fazie eksperymentu to właśnie instruktorzy pobierali nauki, co miało doprowadzić do ujednolicenia programu zajęć przewidzianych dla uczestników badania. W ten sposób powstał schemat, którego następnie wiernie przestrzegano w każdej z grup badawczych, by wyniki nie zostały przekłamane.

Fot. Pixabay

Właściwy eksperyment przeprowadzono w wybranych placówkach na terenie Kornwalii, Yorku, Londynu i Manchesteru. Zajęcia odbywały się raz w tygodniu po 75 minut i obejmowały:

  • ćwiczenie asan (pozycje jogi) na wzmocnienie pleców;
  • zajęcia z pranajamy (medytacja wydłużająca oddech, co jest ważne w leczeniu bólu);
  • techniki relaksacyjne dostępne w jodze;
  • rozwijanie samoświadomości;
  • przybliżanie filozoficznych aspektów jogi.

Każde spotkanie rozpoczynał krótki wykład poświęcony jodze, po czym przedstawiano plan ćwiczeń z równoczesnym wyjaśnieniem, jak one wpływają na ciało i umysł, by w końcu przystąpić do nauki nowych asan oraz technik oddychania i relaksacji. Pacjenci mieli je stosować podczas uprawiania jogi w domu.

Ważne, jak myślisz

Po zakończeniu 12-tygodniowego programu okazało się, że uczestnicy eksperymentu mogli powrócić do codziennych zajęć, których sprawne wykonywanie uniemożliwiały im do tej pory dolegliwości kręgosłupa. Nie we wszystkich przypadkach ból zupełnie ustąpił, ale jeśli nawet sporadycznie się jeszcze pojawiał, to jego natężenie nie utrudniało już życia. Rozbudowany program terapeutyczny, jakiemu zostali poddani badani, opierał się na jodze, która oddziałuje nie tylko na ciało, lecz również wzmacnia psychicznie. To holistyczne podejście do zdrowia jest największym atutem jogi i najistotniejszą różnicą między jej praktykami a innymi terapiami, koncentrującymi się wyłącznie na ćwiczeniach fizycznych czy masażu. Badanie wykazało, co nie powinno nikogo dziwić, że niebagatelną rolę w leczeniu odgrywa pozytywne nastawienie samego pacjenta.

Bibliografia

  1. http://annals.org/on06/29/2016
  2. www.bwy.org.uk
Holistic Health 1/2018
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W:
Holistic Health 1/2018
KUP wydanie ELEKTRONICZNE
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
Holistic Health 1/2018
Holistic Health
Kup teraz
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT