Jak złagodzić ból?

Faktem jest, że miliony ludzi cierpią z powodu chronicznego bólu - czy to łagodnego i sporadycznego, czy też nieprzerwanego i nie do zniesienia. Pozostaje więc najważniejsze pytanie: co mogą oni zrobić, by poradzić sobie z bólem bez stosowania tabletek?

31 lipiec 2017
Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Na ostry ból

1. Przy ostrym nadwerężeniu mięśni lód, uniesienie w górę i odpoczynek, do tego być może lek rozluźniający mięśnie - to zalecenia Gary'ego Kaplana z Georgetown University, osteopaty integracyjnego, specjalizującego się zarówno w medycynie rodzinnej, jak i w leczeniu bólu.

2. Po pierwszych 24 godz. od ostrego urazu, jak radzi Kaplan, należy zastosować ciepło. Dostępne w postaci kremu lub żelu rozgrzewające produkty na bazie roślin (arniki, rumianku, krwawnika pospolitego czy jeżówki) pomogą zmniejszyć ból i obrzęk, podobnie jak bromelaina (patrz po prawej).

Na przewlekły ból

Ponieważ zdaniem Kaplana przewlekły ból to w istocie objaw stanu zapalnego, w jego klinice leczenia bólu terapia rozpoczyna się od zmiany diety pacjentów.

1. Wyeliminuj wszystkie tłuste i smażone potrawy, jak również rafinowane cukry i stymulanty, takie jak kawa i herbata.

2. Przejdź na dietę przeciwzapalną, zaczynając od brązowego ryżu, ryb, kurczaka, świeżych owoców i warzyw, a wykluczając gluten, mleko sojowe i produkty mleczne.

Bibliografia

  1. Adv Ther, 2009; 26: 858–71
  2. Phytother Res, 2012; 26: 1719–25
  3. Mol Pain, 2015; 11: 14
  4. Phytomedicine, 2001; 8: 362–9
  5. Cancer Lett, 2009; 282: 167–76
  6. Phytother Res, 2008; 22: 1087–92
  7. J Cardiothorac Vasc Anesth, 2007; 21: 827–31
  8. https://goo.gl/bz2Dnk
  9. M. A. Kowal, A. Hazekamp, F. Grotenhermen, Review on clinical studies with cannabis and cannabinoids 2010-2014, Cannabinoids 2016

3. Niektóre osoby cierpiące na zwyrodnieniową chorobę stawów stwierdzają, że pomaga im unikanie roślin psiankowatych (takich jak pomidory, bakłażan, słodka papryka). Spróbuj odstawić je na miesiąc i sprawdź, czy Twój stan poprawi się.

4. Przyjmuj omega-3 na artretyzm. Te niezbędne kwasy tłuszczowe mają decydujące znaczenie w zwalczaniu przez organizm stanu zapalnego, także tego związanego z chorobą zwyrodnieniową i reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Sugerowana dawka dzienna: 200-1000 mg oleju rybnego lub 1 łyżka stołowa oleju lnianego.

5. Glukozamina także okazuje się pomocna u osób cierpiących na artretyzm, ponieważ dostarcza surowców do odbudowy chrząstki i płynu maziowego w stawie. Badanie prowadzone na pacjentach z umiarkowaną, a nawet ciężką chorobą zwyrodnieniową stawów biodrowych i kolanowych wykazało, że przyjmowanie 1 500 mg siarczanu glukozaminy oraz 200 mg kwasów tłuszczowych omega- 3 pozwoliło w większym stopniu zredukować ból i poranną sztywność niż stosowanie samej glukozaminy1.

Sugerowana dawka dzienna: 2 500 mg.

6. Bierz kurkumę, jasnożółte kłącze z rodziny imbirowatych, najbardziej znane jako składnik indyjskiego curry. Setki badań powiązały jej substancję aktywną - kurkuminę - z działaniem przeciwzapalnym. Wykazano również, że działa ona wyraźnie jak inhibitor COX-2, ale bez skutków ubocznych towarzyszących stosowaniu syntetycznych medykamentów.

Sugerowana dawka dzienna: 1-3 g suszonego sproszkowanego kłącza.

7. Forma kurkuminy o wysokiej biodostępności w jednym z badań okazała się bardziej skuteczna w łagodzeniu objawów reumatoidalnego zapalenia stawów, m.in. bolesności i obrzęku stawów, niż NLPZ. Co więcej, największą ogólną poprawę odczuli pacjenci przyjmujący kurkuminę bez leku NLPZ. Osoby stosujące kurkumę nie wykazywały przy tym żadnych skutków ubocznych, podczas gdy 14% uczestników, którzy wycofali się z badania, zostało do tego zmuszonych z powodu ubocznych efektów NLPZ2.

Sugerowana dawka: 500- 3000 mg biodostępnego ekstraktu kurkuminy 3-4 razy dziennie.

8. N-acetylocysteina (NAC) - aminokwas ten posiada dobrze opisane właściwości przeciwzapalne, ale dopiero niedawno w niewielkim badaniu wstępnym naukowcy odkryli, że jego mechanizm biochemiczny powoduje również uśmierzenie bólu, co sugeruje jego potencjał w leczeniu przewlekłego bólu zapalnego3.

Sugerowana dawka dzienna: 600-1200 mg lub według zaleceń lekarza.

9. Czereśnie Bing i maliny to przykłady spotykanych w naturze inhibitorów COX. Według jednego z badań owoce te zawierają przeciwutleniacze i antocyjaniny umożliwiające im hamowanie działania COX-1 i COX-2 w stopniu porównywalnym do ibuprofenu i naproksenu4.

10. Ananas zawiera enzym o nazwie bromelaina, który, jak udowodniono, zmniejsza stan zapalny, najwyraźniej blokując również w sposób naturalny ścieżkę enzymu COX-25. Możesz przyjmować go jako suplement pochodzący z rdzenia ananasa, zawierającego najwyższe stężenie bromelainy.

Sugerowana dawka: 90 mg 3 razy dziennie.

11. Ekstrakt z kory sosny śródziemnomorskiej, czyli Pycnogenol, jest kolejnym naturalnym inhibitorem COX, którego dobroczynne działanie w szeregu różnorodnych chorób i stanów zapalnych (m.in. w bólu artretycznym) opisano w dziesiątkach opublikowanych prac naukowych. W jednym z badań 100 pacjentów leczonych przez 3 miesiące dawką 150 mg Pycnogenolu na dobę, przyjmowanego razem z posiłkami, odczuło "znaczące zmniejszenie bólu" i ograniczyło spożycie NLPZ w porównaniu do grupy przyjmującej placebo, w której nie nastąpiła poprawa, a spożycie NLPZ nawet wzrosło6.

Sugerowana dawka dzienna: 150 mg lub według wskazań lekarza.

12. Suplementuj magnez, ponieważ drżenia, skurcze, napięcie i bóle mięśni należą do najczęściej występujących objawów niedoboru tego pierwiastka. Nic więc dziwnego, że terapeuci doradzają pacjentom z przewlekłym bólem - od migren po fibromialgię - by zażywali magnez, gdyż samymi produktami spożywczymi trudno jest uzupełnić jego niedobór. Według doniesień również stosowany miejscowo olej magnezowy może w ciągu kilku minut przynieść wielką ulgę w niektórych przypadkach artretyzmu. W jednym z badań pacjenci po operacjach serca otrzymujący magnez dożylnie wykazywali zbliżony poziom bólu, lecz stosowali znacznie mniej morfiny7.

Sugerowana dawka dzienna: 400-800 mg.

13. Cayenne lub kapsaicyna, otrzymywane z ostrej papryki, dostępne są bez recepty w maściach do miejscowego stosowania. Preparaty zawierające co najmniej 0,075% kapsaicyny zmniejszają ból poprzez obniżanie poziomu przekaźnika bólowego (substancji P), na skutek czego sygnały bólowe nie docierają do mózgu8.

Sugerowany sposób użycia: stosować na bolące miejsca, lecz nie na uszkodzoną skórę; jeżeli po upływie 2-4 tygodni nie nastąpi poprawa, zaprzestać stosowania leku. Może on również spowodować podrażnienie skóry. Po użyciu unikać kontaktu z oczami i dokładnie umyć ręce.

14. Sen ma decydujące znaczenie dla skutecznego łagodzenia bólu, jak twierdzi terapeuta bólu Gary Kaplan. Dlatego wszystko, co pomaga dobrze wysypiać się w nocy, będzie również pomocne w walce z bólem. Do środków tych możemy zaliczyć medytację, jogę, ćwiczenia fizyczne i stretching, ale także masaże, akupunktura i inne terapie fizyczne mogą być niezwykle pomocne.

15. Kannabinoidy. Metaanaliza 32 randomizowanych badań dostarcza dowody na to, że pozyskiwane z konopi delta- tetrahydrokanabinol (THC) i kannabidiol (CBD) są skuteczne w leczeniu dolegliwości bólowych, ponieważ wpływają na nasze odczucia i emocje, co zmienia postrzeganie bólu9. U pacjentów nowotworowych THC i CBD dawały 2 razy lepszy efekt niż morfina i jej pochodne, a ponad 1/3 pacjentów z bólem neuropatycznym z przeczulicą odczuła ulgę po ich zastosowaniu. Kannabinoidy zmniejszają również odczuwany stres oraz poczucie zmęczenia i lęku.

Artykuł należy do raportu
Ból - przyczyny, sposoby leczenia
Zobacz cały raport
Wczytaj więcej
Może Cię zainteresować
Nasze magazyny