Jesteś terapeutą?

N jak Natura wznosząca i opadająca

W tradycyjnej medycynie chińskiej pojęcie natury wznoszącej i opadającej jest kluczowe i wiąże się z teorią yin i yang. Przypomnijmy: energia qi podtrzymuje nasze funkcje życiowe, a aspekty yin i yang są uznawane za elementy jednej całości. Dla zrozumienia koncepcji yin i yang istotne jest przyjęcie założenia, które oddaje jej sens, że "wszystko znajduje się we wszystkim".

08 marzec 2017
Artykuł na: 4-5 minut medycyna naturalna zdrowa żywność
Zdrowe zakupy

Każda pora roku i każdy pokarm mają ukierunkowaną energię, zgodnie z którą powinny podążać, by wypełniać swoje zadanie. Jeśli w przyrodzie następują zakłócenia, to dochodzi do nich również na poziomie organizmu człowieka1,2. Wszyscy jesteśmy w stanie zaobserwować, jaki wpływ mają na nas pory roku, przedłużające się upały lub ulewne deszcze, a także jak czujemy się po zjedzeniu danej potrawy, a zwłaszcza takiej, która niezbyt nam smakowała.

Dlatego przygotowywanie posiłków zgodnie z zasadami pięciu przemian pozwala dostosować naturę produktów spożywczych zarówno do pór roku, jak i do stanu zdrowia. Wiedza dotycząca klasyfikacji pożywienia jest więc niezbędna w terapiach prowadzących do usprawnienia przepływu energii qi w organizmie.

Tradycyjna medycyna chińska klasyfikuje pożywienie według kryterium:

  • natury termicznej,
  • smaku,
  • systemu narządów,
  • kierunku ruchu1.

Dobrym przykładem ilustrującym nierozerwalny związek pór roku z pożywieniem jest wiosna. Kierunek energii wiosny ma naturę wznoszącą i na zewnątrz, a jej zadaniem jest danie życia wszystkiemu, co w poprzednich miesiącach pozostawało uśpione i spokojne. Qi wiosny przyczynia się do kiełkowania nasion oraz wzrostu roślin2. Gdy wiosna pojawia się nagle, bez łagodnego przejścia od zimy, lub gdy zbyt wysoka jak na tę porę roku temperatura powietrza utrzymuje się przez dłuższy czas, to qi wiosny może przejść w nadmiar, co jest dla nas szkodliwe (jak wszystko w nadmiarze). Dla równowagi należy wtedy spożywać produkty o smaku kwaśnym (przemiana drzewa), który ma kierunek opadający i do wewnątrz.

Bibliografia

  1. Joerg Kastner, Chinese Nutriton Therapy, 2009, ISBN 978-3-13-130962-4
  2. Pitchford Paul, Healing with Whole Foods. Asian Traditions and Modern Nutrition, 1993, ISBN 1-55643-471-5
  3. The Yellow Emperor’s Classic of Medicine. A New Translation of the Neijing Suwen with Commentary. 1995, ISBN 978- 1-57062-080-5

Największym beneficjentem takiego wyboru będzie wątroba i woreczek żółciowy, ponieważ uzyskają pomoc w trawieniu ciężkich potraw oraz w przyswajaniu minerałów2. Do przemiany drzewa zaliczamy kapustę kiszoną, świeże ogórki i pomidory, szczaw oraz mięso drobiowe.

Ważne! Produkty z przemiany drzewa nie powinny być nadużywane, jeśli na dworze panuje chłód, a zwłaszcza gdy czujemy, że rozwija się przeziębienie. Wtedy smak kwaśny pogorszy nasz stan i utrudni leczenie1.

Ciekawe! Czynniki klimatyczne mają określony wpływ na system narządów zang fu. Na przykład płuca nie lubią zimna, serce gorąca, a wątroba jest wrażliwa na wiatr. Nerki cierpią, gdy jest zbyt sucho3.

Holistic Health 2/2017
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W:
Holistic Health 2/2017
KUP wydanie ELEKTRONICZNE
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
Holistic Health 2/2017
Holistic Health
Kup teraz
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT