Jesteś terapeutą?

Akupresura i bóle menstruacyjne

Na nodze znajduje się punkt, którego uciskanie od setek lat uchodzi w tradycyjnej medycynie chińskiej za doskonałą metodę łagodzenia dolegliwości menstruacyjnych.

07 marzec 2017
Artykuł na: 2-3 minuty medycyna naturalna
Zdrowe zakupy

Medycyna alternatywna coraz częściej spotyka się ze zrozumieniem i akceptacją świata nauki. Tajwańscy badacze przeanalizowali ostatnio na podstawie prowadzonych dotąd eksperymentów skuteczność akupunktury i akupresury punktu SP6 (sanyinjiao) w odniesieniu do kobiet. Co ustalili?

Akupresura: zrób to sama

Wyniki badań naukowców z Tajwanu jednoznacznie wskazują, że akupresura punktu SP6 jest bardziej skuteczna niż akupunktura. Kobieta może więc sama zapanować nad dolegliwościami - gdy wystąpią, wystarczy uciskać SP6. Ustalono, że w ten sposób udaje się zmniejszyć zarówno bóle menstruacyjne, jak i powiązane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, a także - niepokój towarzyszący kobiecie w tych trudnych dniach. Jeśli równocześnie zastosujemy ciepłe okłady na podbrzusze lub zrelaksujemy się przy dobrej muzyce, to leki na pewno nie będą potrzebne.

Jak znaleźć punkt akupresurowy SP6?

Jest on położony na łydce w odległości czterech palców od kostki, po wewnętrznej stronie nogi. Dlaczego jest tak ważny? Przechodzą przez niego trzy meridiany, które zbiegają się ostatecznie w kobiecych narządach płciowych. Dlatego zatrzymanie w punkcie SP6 strumienia energii życiowej qi lub ograniczenie jej przepływu wywołuje dolegliwości powiązane cyklem miesiączkowym. Cyrkulację energii, zgodnie z wiedzą o kanałach energetycznych, można odblokować za pomocą akupunktury (technika lecznicza wykorzystująca igły) lub akupresury (uciskanie) punktu SP6. Skuteczny jest również masaż shiatsu. Jednak rezultaty badań niekwestionowanym liderem czynią akupresurę.

Masaż akupresurowy na kobiece dolegliwości

Shiatsu polega na uciskaniu różnych części ciała. Jego celem jest uwolnienie energii życiowej qi poprzez odblokowanie kanałów energetycznych (meridianów) przebiegających w naszym organizmie. Przywrócenie energetycznej równowagi nie tylko działa odprężająco, lecz również prowadzi do zmniejszenia dolegliwości. Shiatsu pomaga w leczeniu zespołu napięcia przedmiesiączkowego, ale jest również zalecany osobom z problemami gastrycznymi, niewydolnością układu oddechowego oraz cierpiącym na migreny.

Źródło: www.hindawi.cm/journals/ecam/2013/493038

Holistic Health 2/2017
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W:
Holistic Health 2/2017
KUP wydanie ELEKTRONICZNE
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
Holistic Health 2/2017
Holistic Health
Kup teraz
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT