Jesteś terapeutą?

Joga zamiast leków

Ostatnio mamy do czynienia z prawdziwą eksplozja badań, które potwierdzają skuteczność jogi w leczeniu różnych dolegliwości. To zdrowa konkurencja dla farmakoterapii.

19 sierpień 2016
Artykuł na: 4-5 minut medycyna naturalna leki ból brzucha
Zdrowe zakupy

Tym razem chodzi o wpływ jogi na pacjentów ze zdiagnozowanym zespołem jelita drażliwego lub chorobą niedokrwienną serca. Przyjrzyjmy się bliżej wynikom dwóch najnowszych badań. Przeprowadzono je według identycznych założeń metodologicznych. Uczestników eksperymentu w obu przypadkach podzielono na grupy - jedna z nich brała udział w sesjach jogi, a druga, niepraktykująca jogi, stanowiła punkt odniesienia na etapie oceny rezultatów badania.

 

Ratunek dla najmłodszych

Pierwszy eksperyment wykazał, że dla uzyskania dobrych wyników w leczeniu bólu brzucha bez zastosowania leków wystarczyło 10 sesji jogi1. Udało się w ten sposób zmniejszyć częstotliwość występowania dolegliwości oraz ich natężenie. Ta metoda szczególnie dobrze zadziałała na dzieci i młodzież w wieku od 8 do 18 lat, ale stwierdzono też jej pozytywny wpływ na młodszych pacjentów.

Co dokładnie im dolegało? Otóż cierpieli na zespół jelita drażliwego, często diagnozowany właśnie u osób w młodym wieku, nazywany też funkcjonalnym bólem brzucha. Jest to przewlekła choroba jelita cienkiego i grubego objawiająca się m.in. wzdęciami i zaburzeniami rytmu wypróżnień. Jej źródłem nie są ani uszkodzenia anatomiczne przewodu pokarmowego, ani zakłócenia przemiany materii.

Szacuje się, że przynajmniej w połowie przypadków wiąże się ona z zaburzeniami w sferze psychicznej, takimi jak lęk i depresja. Stres może prowadzić do nasilenia dolegliwości bólowych i pobudzenia perystaltyki jelit.

Jaka jest największa korzyść z tego badania? Naukowcy potwierdzili eksperymentalnie, że praktykowanie jogi przez młode osoby z zespołem jelita drażliwego ma większy sens niż zażywanie leków.

Pomoc dla nieco starszych

Drugie badanie, którego wyniki opublikowano na łamach czasopisma "Complementary Therapies in Medicine", potwierdza z kolei pomocne działanie jogi w przypadku choroby niedokrwiennej serca2.

Tym razem eksperyment trwał aż 6 miesięcy, a grupa "aktywna", złożona z 85 osób chorych na wieńcówkę, odbywała 40-minutowe sesje jogi 5 razy w tygodniu. Grupa kontrolna, niebiorąca udziału w zajęciach jogi, przyjmowała jedynie stosowne leki.

Wykazano, że praktykowanie jogi wpłynęło regulująco na ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i trójglicerydów oraz tętno. Te korzyści można zatem uzyskać bez przyjmowania leków, które generują skutki uboczne. Wyniki eksperymentu powinny zachęcić do uprawiani jogi także osoby zdrowe. Jak wiadomo, lepiej zapobiegać...

Bibliografia

  1. http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0965229911000586
  2. http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0965229911000550
Holistic Health 4/2017
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W:
Holistic Health 4/2017
KUP wydanie ELEKTRONICZNE
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT