Jesteś terapeutą?

Masaż, który polepsza jakość życia

Do tej pory refleksologię stopy traktowaliśmy głównie jako niezwykle skuteczny masaż na odprężenie. Najnowsze badania pozwalają dostrzec w niej terapię holistyczną o szerokim oddziaływaniu na zdrowie.

08 grudzień 2016
Artykuł na: 6-9 minut medycyna naturalna
Zdrowe zakupy

Eksperyment medyczny przeprowadzony w Stanach Zjednoczonych to prawdopodobnie pierwsze tego typu badanie poświęcone refleksologii stopy1. Wzięło w nim udział trzynaście klinik onkologicznych. Losowo wybrana grupa 385 kobiet z nowotworem piersi w zaawansowanym stadium, poddawanych chemioterapii i/lub terapii hormonalnej, została podzielona na trzy grupy: pierwsza z nich uczestniczyła w sesjach refleksologii stopy, druga - masażu stóp, a w trzeciej grupie zastosowano jedynie terapię farmakologiczną.

Ze wszystkimi kobietami uczestniczącymi w badaniu przeprowadzono dwa wywiady, pierwszy z nich po pięciu, a drugi po jedenastu tygodniach od rozpoczęcia kuracji. W grupie, którą poddano refleksologii stopy, odnotowano zmniejszenie liczby przypadków duszności. Wysnuto z tego faktu wniosek, że refleksologia stopy prawdopodobnie wpływa pozytywnie na oddychanie, z którym kobiety leczone farmakologicznie na nowotwór piersi często mają problem.

Punkty reflektoryczne na stopach odpowiadają poszczególnym organom. Starannie opracowane techniki umożliwiają skuteczny masaż, który przynosi ulgę w dolegliwościach i leczy.

- Dotychczas uważaliśmy refleksologię stopy jedynie za relaksujący masaż, bez szczególnych korzyści dla zdrowia - powiedziała Gwen Wyatt, koordynatorka badania. - Dziś jednak, wobec osiągniętego wyniku, musimy na nowo rozpatrzyć nasze opinie, biorąc pod uwagę, że może okazać się pomocny w leczeniu pacjentów z nowotworem, wpływając na polepszenie jakości ich życia.

I nic dziwnego!

Sprowadzenie refleksologii do roli zwykłego masażu relaksującego oburzyłoby większość refleksoterapeutów. W ich opinii jest to holistyczna terapia, u której podłoża leży przekonanie, że dla zdrowia niezbędna jest równowaga energetyczna w obrębie całego organizmu. Gwarantuje ją swobodny przepływ energii kanałami energetycznymi.

Problemy ze zdrowiem pojawiają się wtedy, gdy ulegną one zablokowaniu. Ich udrożnienie jest możliwe poprzez zastosowanie odpowiednich technik masażu. Z masażem nie warto zwlekać - twierdzą terapeuci. Zakłócony przepływ energii prowadzi do dysfunkcji narządów wewnętrznych i gruczołów wydzielania wewnętrznego. Jak to możliwe?

Dla refleksologów jest oczywiste, że żaden organ nie działa w izolacji, a osłabienie jednego z nich negatywnie wpływa na pozostałe - wymusza intensywniejszą pracę "dla dobra wspólnego". To oczywiście zakłóca równowagę w obrębie całego organizmu. I tutaj nieocenioną wprost pomoc - zdaniem terapeutów - niesie refleksologia. Dzięki rozwiniętym technikom masażu wykonywanego w ściśle określonych miejscach stóp, kanały energetyczne ulegają odblokowaniu. Uwalniając przepływ energii, umożliwiamy naszym komórkom i tkankom współpracę na zrównoważonych zasadach. Tyle teoria.

A jak wygląda praktyka?

Żaden szanujący się terapeuta nie dąży do postawienia diagnozy czy choćby określenia, co nam dolega - nie jest lekarzem. Nie wskaże też źródła choroby - nie ma do tego narzędzi. Ani nie zweryfikuje leków przepisanych przez lekarza - nie działa w obrębie medycyny konwencjonalnej. Za to jego pomoc nie ograniczy się do leczenia "przypadku". Na dolegliwości i zaburzenia zdrowotne spojrzy holistycznie, w kontekście funkcjonowania całego organizmu, korzystając z wiedzy na temat kanałów przepływu energii, czyli meridianów.

Spotkanie Wschodu z Zachodem

W tradycyjnej medycynie chińskiej pojęcie kanałów energetycznych, zwanych meridianami, jest obecne od wieków. Za źródło zdrowia uznaje się w niej swobodny przepływ energii życiowej (qi), a za przyczynę procesów chorobowych - zastój energii w meridianach.

Pierwszą osobą, która połączyła dalekowschodnią wiedzę na ten temat z refleksologią jest Dunka Inge Dougans, dyplomowana refleksolog, światowej sławy wykładowczyni i autorka książek.

Zafascynowani jej twórczością czytelnicy w takim samym stopniu doceniają teoretyczne rozważania autorki o spotkaniu Wschodu z Zachodem na gruncie refleksologii, jak i porady. Kto by nie chciał dowiedzieć się, jak powiązać wadliwą budowę stóp z brakiem harmonii w funkcjonowaniu pozostałych części ciała?

Rozwijając swoją koncepcję refleksologii, Dougans sięgnęła również do chińskiej teorii pięciu elementów (drzewo - ogień - ziemia - metal - woda), nazywanej też teorią pięciu przemian. Powstała ona na bazie nauk Konfucjusza i opisuje odwieczny cykl przemian w przyrodzie, symbolizując równocześnie przemijanie. Zgodnie z tą teorią wymienione elementy nie tylko wzajemnie oddziałują na siebie, ale też wpływają na nasze życie. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że każdy z pięciu elementów odpowiada za inne emocje oraz inny układ.

Jako wykładowca Inge Dougans realizuje się przede wszystkim w stworzonej przez siebie Międzynarodowej Akademii Refleksologii i Terapii Meridianowej, która działa od 1983 r. w Johannesburgu2. Szkoła specjalizuje się w kursach reflektorycznego masażu stóp, wykorzystując doświadczenia medycyny chińskiej. Jest oficjalną placówką oświatową ze statusem wyższej szkoły zawodowej z dwuletnim programem nauczania. Dougans dużo podróżuje z wykładami. W Polsce gościliśmy tę niezwykłą kobietę aż dziewięć razy, również jako wykładowcę.

Skuteczna terapia

Refleksoterapia stóp koncentruje się na odcinkach meridianów znajdujących się właśnie w stopach. Starannie opracowane techniki umożliwiają skuteczny masaż punktów reflektorycznych, odpowiadających poszczególnym narządom organizmu. Pozytywne rezultaty zabiegów wzmacnia równoczesna stymulacja sześciu meridianów penetrujących najważniejsze organy. Świadomość istnienia meridianów pomaga refleksoterapeucie w zrozumieniu "szlaków" choroby i wskazaniu miejsc ze mianami chorobowymi. Im większą wiedzę i umiejętności posiada terapeuta, tym lepsze rezultaty daje sam masaż.

Wyniki przedstawionego badania na grupie kobiet z nowotworem piesi są dowodem na to, że refleksoterapia nie jest wyłącznie odprężającym masażem i może wpływać na jakość życia nawet osób poważnie chorych. To nie czary, to się dzieje naprawdę. Czy lekarze zaproszą refleksologię na salony? Przyszłość pokaże, ale już teraz mamy podstawy, by postrzegać ją jako terapię holistyczną z udokumentowaną skutecznością.

Bibliografia

  1. Gwen Wyatt, Alla Sikorskii, Mohammad Hossein Rahbar, David Victorson, Meei You, Oncol Murs Forum. 212 Nov; 39(6):568-577.doi:101188/12.)NF.568-577
  2. www.reflexologycourse.co.za
Holistic Health 1/2016
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W:
Holistic Health 1/2016
KUP wydanie ELEKTRONICZNE
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
Holistic Health 1/2016
Holistic Health
Kup teraz
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT