Jesteś terapeutą?

Ajurweda - pozytywna opinia sceptyka

Jak trudno leczyć choroby reumatyczne wiedzą zarówno pacjenci, jak i lekarze. Czy zatem ajurweda rzeczywiście może pomóc?

06 grudzień 2016
Artykuł na: 4-5 minut reumatyzm medycyna naturalna
Zdrowe zakupy

W tej sprawie zabrał ostatnio głos dr Edward Ernst, zaliczany do grona największych kontestatorów medycyny alternatywnej. W przeszłości dr Ernst nie tylko praktykował leczenie metodami naturalnymi, ale uzyskał nawet jako pierwszy naukowiec oficjalny tytuł profesora medycyny komplementarnej. Po czym ogłosił, że wszystkie terapie alternatywne, w tym ajurweda, opierają się jedynie na efekcie placebo, a badania w ich zakresie to strata czasu i pieniędzy.

Zajął takie stanowisko, ponieważ - jak sam stwierdził - żaden z dotychczasowych eksperymentów nie okazał się na tyle dokładny, żeby przekonać niedowiarków1.

Kto nie zmienia poglądów, ten kiep!

Tymczasem niedawno Rama Manohar i Daniel Furst przeprowadzili badanie, które dostarczyło wielu nowych danych potwierdzających skuteczność ajurwedy w leczeniu dolegliwości reumatycznych. Jego wyniki opublikowano na łamach szanowanego czasopisma naukowego Journal of Clinical Rheumatology. No i dr Ernst, król sceptyków, po przejrzeniu szczegółowej dokumentacji tego badania docenił pracę hinduskich naukowców, zachęcając ich do kontynuacji.

To pokazuje, jak wiele może zdziałać rzetelność i rygorystyczne przestrzeganie procedur badawczych! A co w świetle najnowszych badań sama ajurweda może zrobić dla osób cierpiących na choroby reumatyczne?

Pomocna i bezpieczna

Ajurweda to holistyczny system medycyny starohinduskiej, u którego podstaw leży zasada przestrzegania naturalnego rytmu życia.

Lekarz koncentruje się przede wszystkim na zapobieganiu chorobom, ale ajurweda również leczy, wykorzystując wywary, świeżo wyciskane soki z owoców i warzyw, preparaty ze sproszkowanych nasion, korzeni czy kwiatów. Posługuje się też wypracowanymi przez wieki procedurami. Niektóre z nich są skomplikowane i wymagają wykonywania pod okiem specjalisty. Można to powiedzieć np. o oczyszczaniu organizmu, które składa się z pięciu procedur: masaż, sauna, wymioty, biegunka, lewatywa.

Co z tego wynika dla osób z chorobami reumatycznymi? Jak wiadomo, niektóre składniki pokarmowe mogą powodować dolegliwości stawów. Zmianie diety powinno towarzyszyć oczyszczenie organizmu i w tym sensie ajurweda może okazać się pomocna. Ale nie tylko o to chodzi. Jej nieodłącznym elementem jest joga, którą również poleca się osobom cierpiącym na choroby reumatyczne. Zainteresowani powinni jednak przestrzegać kilku zasad.

Najważniejsza dotyczy dostosowania ćwiczeń do swoich możliwości. Dlatego niezbędna jest konsultacja z instruktorem, który wskaże asany (pozycje) adekwatne do stanu zdrowia, ewentualnie pomoże je na tyle zmodyfikować, by nie sprawiały trudności. Druga istotna wskazówka dotyczy konieczności wcześniejszego uelastycznienia stawów za pomocą masażu. Bez tego ani rusz, i to dosłownie.

Masaż nie jest jednak zalecany przy opuchniętych stawach. Wtedy lepiej skorzystać z sauny. Dopiero wtedy, gdy stawy nabiorą nieco elastyczności, można się oddać ćwiczeniu asan, oczywiście pod okiem specjalisty.

Zgodne opinie

Miejmy nadzieję, że kolejne badania nad skutecznością medycyny ajurwedyjskiej przyniosą chorym nową dawkę nadziei. Najważniejsze, że będą kontynuowane. Zachęca do tego w swoim komentarzu opublikowanym na łamach czasopisma Alternative and Complementary Therapis sam dr Ernst, ale nie bez znaczenia są też pozytywne opinie specjalistów z Ayurvedic Point w Mediolanie, jednej z najważniejszych instytucji zajmujących się medycyną ajurwedyjską we Włoszech. No to czekamy.

Bibliografia

  1. http://www.ayurvedicpoint.it/Ayurvedic%20Point%20News.php
Holistic Health 1/2016
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W:
Holistic Health 1/2016
KUP wydanie ELEKTRONICZNE
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT