Jesteś terapeutą?

Muzyka pozwala szybciej wyzdrowieć po operacji

Pacjenci, którzy po zabiegach operacyjnych słuchali muzyki, nawet będąc pod wpływem narkozy, okazywali mniej lęku i potrzebowali mniejszej ilości środków przeciwbólowych podczas procesu rekonwalescencji - wykazały badania naukowe.

21 sierpień 2015
Artykuł na: 2-3 minuty medycyna naturalna ból
Zdrowe zakupy

Prestiżowy tygodnik medyczny The Lancet opublikował badania dotyczące wpływu muzyki na pacjentów podczas różnych zabiegów medycznych.

Naukowcy przeanalizowali dane z 72 randomizowanych badań klinicznych z grupą kontrolną, uwzględniające wiele gatunków muzyki oraz różnych metod jej odsłuchiwania (za pomocą głośników lub słuchawek) podczas zabiegów medycznych - od zwykłej kolonoskopii po operację na otwartym sercu.

 

Nasze ciało składa się głównie z wody. Zobacz, jak zachowuje się ciecz pod wpływem tonów o odpowiedniej częstotliwości.

W porównaniu do standardowej sytuacji, w jakiej znajdują się osoby po operacji, pacjenci, którzy słuchali muzyki, odczuwali o 20% mniejszy ból, ich poziom lęku zmalał o 10%, a także znacznie obniżyła się ilość środków przeciwbólowych zażywanych przez nich po zabiegu.

Ich samopoczucie było lepsze w porównaniu do osób, które niczego nie słuchały. Nie miało to jednak wpływu na utrzymywanie się tego stanu w czasie.

Najlepsze rezultaty osiągnięto u pacjentów, którym umożliwiono słuchanie muzyki bezpośrednio przed operacją, nieco słabiej zareagowały osoby, którym serwowano różne melodie podczas samego zabiegu, a na końcu stawki plasowali się ci, którzy zostali poddani działaniu dźwięków już po wykonaniu wszystkich czynności medycznych.

Od dawna wiadomo, ze muzyka łagodzi obyczaje i koi nerwy. Boli Cię głowa? Posłuchaj dźwięków o odpowiedniej częstotliwości!

 Tekst: Monika Piorun

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT