Jesteś terapeutą?

Marihuana leczy?

Leki na bazie marihuany budzą sporo kontrowersji. Naukowcy spierają się o to, czy przynoszą wystarczająco dużo korzyści, by stosować je długotrwale. Okazuje się jednak, że kannabinoidy endogenne o właściwościach przeciwbólowych mogą być produkowane przez ludzki organizm.

Artykuł na: 4-5 minut medycyna naturalna ból psychika
Zdrowe zakupy

Nie oczekujcie medycznych cudów po marihuanie - przekonują naukowcy.

Penny Whiting z Uniwersytetu w Bristolu twierdzi, że nie ma powodów by twierdzić, że marihuana jest skuteczna w leczeniu chronicznego bólu i depresji

- Na podstawie analizy 79 prób klinicznych możemy stwierdzić, że nie istnieje wystarczająco wiele dowodów na to, że środek ten jest pomocny w łagodzeniu uciążliwego bólu lub spadku nastroju - mówi specjalista.

Choć przez ostatnie 20 lat w Waszyngtonie i w 23 innych stanach USA pracowano nad wprowadzeniem przepisów umożliwiających podawanie pacjentom marihuany, to wcale nie oznacza to, że można ją uznać za efektywny sposób leczenia.

Preparaty na bazie marihuany nie otrzymały jeszcze niezbędnych pozwoleń, jakie są obowiązkowe dla wszystkich leków, które są stosowane na amerykańskim rynku medycznym - mówią naukowcy z Uniwersytetu Yale  - Deepak Cyril D`Souza oraz Mohini Ranganathan.

Marihuana sprzed naszej ery

Z drugiej strony jednak, jeśli sięgniemy do czasów o wiele bardziej zamierzchłych niż ostatnie dwudziestolecie, to okazuje się, że już dwa tysiące lat przed naszą erą w Azji, na granicy dzisiejszych Chin i Indii, nasiona konopi używano w formie pasty do leczenia stanów zapalnych, owrzodzeń, poparzeń i ran.

Olej konopny stosowano przez wieki do poprawy stanu włosów, a wyciąg z konopi na bazie alkoholu miał znakomicie poprawiać apetyt i zmniejszać napady lękowe.

Marihuanę przez długi czas stosowano jako naturalny lek przeciwbólowy i znieczulający.

Źródła historyczne podają, że sama królowa Wiktoria, która chorowała na hemofilię, zażywała konopie indyjskie do łagodzenia bólów menstruacyjnych.

Badacze minionych dziejów wspominają również, że cannabis - czyli marihuana - stosowana była z powodzeniem co najmniej w przypadku kilkudziesięciu schorzeń, m.in. reumatyzmu oraz kolek jelitowych.

Nie można pominąć stosowania marihuany wśród pacjentów cierpiących na stwardnienie rozsiane, jaskrę, różne postacie nowotworów, a nawet padaczkę.

Leki z marihuany

Ostatnie doniesienia naukowe wskazują, że: związki endogenne podobne do zawartych w marihuanie kannabinoidów- uważanych za pomocne w redukowaniu bólu - mogą być produkowane zarówno przez ludzki organizm, jak i wśród kręgowców oraz bezkręgowców.

Można dzięki nim regulować homeostazę, której zaburzenia stoją u podłoża wielu chorób.

Opracowanie leków na bazie organicznych kannabinoidów wymaga jeszcze czasu, ale proces ten może budzić zdecydowanie mniejsze kontrowersje niż w przypadku marihuany.

 

Jak rośnie cannabis?

Cannabis Timelapse from assman productions on Vimeo.

Tekst: Monika Piorun

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT