Jesteś terapeutą?

Światło = życie

Słyszałam, że niektórzy lekarze mówią o dobroczynnym wpływie światła słonecznego, ale wiem, że może ono być również przyczyną raka. Mam dni – szczególnie jesienią czy zimą – kiedy odnoszę wrażenie, że wręcz brakuje mi światła i ogólnie źle się czuję.

16 styczeń 2015
Artykuł na: 6-9 minut medycyna naturalna
Zdrowe zakupy

Choć słońce stymuluje wytwarzanie witaminy D, to jednak pamiętaj o tym, by opalać się z umiarem.

To prawda, że niektórzy naukowcy głoszą pogląd, iż światło słoneczne ma wiele właściwości ochronnych dla organizmu – chociażby podwyższa poziom witaminy D, ale istnieje ogólna zgoda co do szkodliwości promieni słonecznych, które mogą prowadzić do rozwoju nowotworów skóry, w tym czerniaka. Jednak regularna ekspozycja na światło słoneczne może mieć również działanie ochronne przeciw nowotworom piersi, jelita grubego, jajników czy prostaty. Słońce może również zapobiegać cukrzycy, stwardnieniu rozsianemu, chorobom serca, osteoporozie czy łuszczycy.

Suplementy diety

Żyjemy w klimacie, w którym nie ma za dużo słońca i musimy uzupełniać witaminę D, na przykład w kapsułkach z olejem z wątroby dorsza czy z kwasami tłuszczowymi omega-3 bądź jedząc więcej tłustych ryb, jak: tuńczyk lub łosoś.

Solarium

Rozwiązaniem wydają się sesje pod lampami opalającymi w solarium. Jeśli chcesz zachować przy tym zdrowie, wpierw musisz wyeliminować niewłaściwy typ fal. Promienie słoneczne UV dzielimy w zależności od długości fal na: długie UVA (380-320 nm), średnie UVB (320-280 nm), krótkie UVC (280-180 nm). Za efekt opalonej skóry są odpowiedzialne fale UVA, natomiast fale UVB aktywują syntezę witaminy D w organizmie.

Regularna ekspozycja na światło słoneczne może mieć działanie ochronne przeciw nowotworom piersi, jelita grubego, jajników czy prostaty.

Bibliografia

 1. Cancer Res, 1995; 55: 4014-22
 2. Toxicology, 2002; 181: 71-8; Lancet, 2001; 358: 1476-8
 3. Neurology, 2004; 62: 60-5
 4. Br J Dermatol, 2004; 150: 1162-6
 5. J Natl Cancer Inst, 2002; 94: 224-6
 6. Toxic Appl Pharmacol, 2004; 195: 298-308
 7. Am J Psychiatry, 1987; 14: 1123/34
 8. J Psychiatry, 1998; 49: 109-17
 9. Acta Psychiatry, 1995; 91: 352-60
 10. T.Kubasova, M.Horvath, K. Kocsis and M.Fenyö: Effect of visible light on some cellular and immune parameters. Immunology and Cell Biology, 1995, 73; 239-244.
 11. M.Fenyö, J.Mandl and A.Falus: Opposite effect of linearly polarized light on biosynthesis of interleukin-6 in a human B lymphoid cell line and peripheral human monocytes. Cell Biology International, 2002, 26(3); 265-269.

Promienie UVC natomiast sączą się przez dziurę ozonową i zabijają bakterie, wirusy i inne czynniki zakaźne. Wspólnym problemem lamp w solarium jest ich prawidłowa kalibracja, czyli ustalenie określonego wzorca wskaźników pomiaru, ponieważ istnieje ryzyko, że będą emitować znacznie wyższy poziom promieniowania niż ten, który uważa się za bezpieczny. W jednym badaniu wykazano, że nawet lampy, z których korzystały kliniki, były źle ustawione, podwyższając promieniowanie UVA o 18%, a UVB aż o 60%.

Co więcej, zbyt intensywne korzystanie z łóżek do opalania może podnieść ryzyko raka skóry aż dwukrotnie. Ryzyko to wydaje się największe u nastolatków. Ludzie, którzy używają urządzeń opalających nie tylko są bardziej narażeni na wystąpienie nowotworu, ale także na fotostarzenie się skóry, czyli na przedwczesne oznaki starzenia skóry wywołane przez światło.

Lampy z pełnym spektrum

Najlepszym rozwiązaniem podczas długich ciemnych dni zimowych jest zastosowanie lamp z pełnym spektrum. Jest to oświetlenie, które naśladuje naturalne światło słoneczne. Zwyczajne żarówki nie emitują żadnych fal UV, natomiast lampy z pełnym spektrum obsługują cały zakres fal UV. Dzięki takiemu oświetleniu możemy wzmocnić odporność organizmu, walczyć z depresją, a nawet chronić się przed sezonowymi zaburzeniami chorób afektywnych.

Leczenie światłem kolorowym

W klasycznej koloroterapii ciało człowieka lub jego fragment naświetla się stałym światłem jednej barwy. Ale są też specjaliści, którzy – w oparciu o odkrycia rosyjskich uczonych – wykorzystują w leczeniu światło pulsujące. Otóż Rosjanie, udowodnili, że światło o określonej długości fali (w określonym kolorze), może obniżyć ciśnienie. Okazuje się, że po zaledwie 16-minutowej sesji obniżone ciśnienie utrzymuje się na stałym poziomie przez tydzień.

Osoby cierpiące z powodu podwyższonego ciśnienia lub nadciśnienia poddaje się działaniu impulsów świetlnych o jasnozielonej barwie przez ok. 10 dni. Z kolei światło o czerwonej barwie podnosi ciśnienie krwi. Leczenie światłem ma też tę zaletę, że chroni przewód pokarmowy przed kolejną dawką tabletek. Koloroterapia pomaga również w leczeniu nerwic, bólów i zawrotów głowy, chorób oczu, schorzeń dermatologicznych oraz otyłości i cukrzycy.

A może bioptron?

Na początku lat 80 zespół naukowców stworzył źródło światła oparte na laserze, ale pracujące w niemal całym spektrum światła widzialnego i po części w podczerwieni. W oparciu o tę technologię powstał system leczenia światłem bioptron.

Ma ono właściwości biostymulacyjne: przy kontakcie ze skórą stymuluje ono światłoczułe struktury międzykomórkowe i molekuły. To zaś inicjuje reakcje łańcuchowe w komórkach. Terapia nasila procesy naprawcze i regeneracyjne, jak również procesy obronne w organizmie człowieka.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT