Jesteś terapeutą?

Osteopatia a choroby serca, ból głowy i inne problemy ze zdrowiem

Kiedy myślisz o wizycie u osteopaty, o ile w ogóle bierzesz taką ewentualność pod uwagę, słusznie wyobrażasz sobie, że trafisz w ręce specjalisty, którego manualne oddziaływanie na mięśnie i stawy przynosi ulgę w bólu. Jednak powodów, by skorzystać z tego rodzaju terapii, jest znacznie więcej!

Artykuł na: 6-9 minut ból serce płuca jelita
Zdrowe zakupy

Przybywa naukowych dowodów na to, że osteopaci mogą efektywnie leczyć wiele chorób, w tym schorzenia dróg oddechowych, ból głowy i choroby serca, stosując terapię określaną jako OMT (Osteopathic Manipulative Treatment – osteopatyczna terapia manipulacyjna, w Polsce określana jako terapia manualna).

Czym jest terapia manualna?

Podobnie jak lekarze, osteopaci praktykujący w USA są absolwentami wyższych szkół medycznych. Muszą mieć ukończone czteroletnie studia licencjackie, przechodzą gruntowne szkolenie w zakresie chorób wewnętrznych i odbywają rezydenturę, a także uzyskują licencję na praktykę w każdym obszarze medycyny. Mają tytuł lekarza osteopaty.

Jaka jest różnica między lekarzem osteopatą a lekarzem medycyny?

Otóż w odróżnieniu od lekarzy osteopaci przechodzą dodatkowe szkolenie z zakresu funkcjonowania układu mięśniowo-szkieletowego, wewnętrznego systemu nerwów, mięśni i kości – w ten sposób uczą się, na czym polega terapia manualna. Stosuje się ją w diagnostyce, leczeniu i profilaktyce chorób, a także w przypadku urazów i kontuzji. Efekt terapeutyczny uzyskuje się m.in. poprzez poruszanie, rozciąganie i masowanie mięśni i stawów, a także wskutek tzw. izometrii, czyli uciskania i rozluźniania mięśni. Te działania uzupełniają leczenie konwencjonalne, np. za pomocą leków na receptę czy (jeśli to konieczne) zabiegów chirurgicznych.

Kiedy warto wybrać się do osteopaty?

Wyspecjalizowani osteopaci, stosujący technikę OMT, mogą wesprzeć podstawową terapię i pomóc wyleczyć wiele chorób.

 • Choroby dróg oddechowych: OMT wspomaga leczenie takich chorób dróg oddechowych jak zapalenie płuc, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) i astma.
  • Dowody naukowe: Autorzy badania przedstawionego w 2016 r. na łamach "Journal of the American Osteopathic Association" podzielili 387 pacjentów z problemami oddechowymi w wieku 50 lat i starszych na dwie grupy. Pierwsza została poddana terapii w ramach medycyny konwencjonalnej i OMT, druga zaś otrzymała jedynie pomoc z zakresu medycyny konwencjonalnej. W pierwszej grupie zaobserwowano mniej przypadków śmiertelnych (w czasie trwania badania) i mniej przypadków wymagających wspomagania oddechu. Pacjenci z tej grupy byli też krócej hospitalizowani, średnio o 24 godziny, niż grupa kontrolna. Dodajmy, że OMT poprawia cyrkulację krwi, co usprawnia rozprowadzanie w organizmie leków.
  • W jaki sposób osteopatia może pomóc?
   • Wykorzystując tzw. technikę energii mięśniowej, osteopata rozciąga mięśnie tułowia, pacjent może zaś sam wykonywać ćwiczenia izometryczne, polegające na kurczeniu i rozluźnianiu mięśni w celu poprawy funkcjonalności płuc.
 • Bóle głowy: OMT może być stosowana jako sposób na złagodzenie migreny i bólu głowy.
  • Dowody naukowe: W kwietniu 2015 r. na łamach "Complementary Therapies in Medicine" opublikowano wyniki badania z udziałem 105 dorosłych ochotników, którzy cierpieli na przewlekłe migreny. Uczestnicy, których poza farmakoterapią poddawano OMT, mieli krótsze ataki, odczuwali mniejszy ból i lepiej wykonywali codzienne czynności, a także stosowali mniej leków.
  • W jaki sposób osteopatia może pomóc?
   • W przypadku bólu głowy OMT łączy terapię energii mięśniowej i terapię czaszkowo-krzyżową, w której delikatny dotyk wykorzystuje się m.in. do rozluźnienia tkanek miękkich i kostnych w obrębie czaszki. Terapia ta stymuluje przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego, co zgodnie z obecną wiedzą pomaga lepiej funkcjonować ośrodkowemu układowi nerwowemu (OUN) i redukuje ból.
 • Choroby sercowo-naczyniowe: Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że OMT odgrywa ważną rolę w leczeniu chorób serca.
  • Dowody naukowe: W badaniu przedstawionym w 2013 r. na łamach "Journal of the American Osteopathic Association" 53 dorosłych uczestników poddano operacji wszczepienia bajpasów, a następnie podzielono ich na 3 grupy: pierwsza codziennie uczęszczała na sesje OMT, druga była grupą placebo (brała udział w zajęciach przypominających OMT), a trzecia miała zapewnioną jedynie standardową opiekę pooperacyjną. Okazało się, że ochotnicy z pierwszej grupy szybciej wracali do zdrowia i wcześniej byli wypisywani ze szpitala.
  • W jaki sposób osteopatia może pomóc?
   • W połączeniu z techniką energii mięśniowej, powodującą zmniejszenie napięcia w obrębie mięśnia bądź grupy mięśni, OMT może posłużyć usprawnieniu przepływu limfy, który jest zaburzony w chorobach sercowo-naczyniowych.
 • Problemy trawienne: Choroby układu trawiennego, np. zespół jelita drażliwego (IBS), dają kłopotliwe objawy, takie jak skurcze brzucha, wzdęcia, biegunka czy zaparcia.
  • Dowody naukowe: Przegląd 5 badań wykazał, że OMT łagodziła objawy IBS w większym stopniu niż terapia konwencjonalna, która obejmowała suplementację błonnikiem, przyjmowanie środków przeczyszczających, antybiotyków i antydepresantów oraz psychoterapię. Uczestnicy, którzy zostali poddani OMT, obserwowali u siebie złagodzenie objawów, łącznie z bólem brzucha, oraz poprawę jakości życia. Inne badanie wykazało, że OMT przynosi również ulgę w zgadze i chorobie Leśniowskiego-Crohna, czyli autoimmunologicznej chorobie jelit.
  • W jaki sposób osteopatia może pomóc?
   • Uważa się, że OMT pomaga normalizować przepływ krwi i limfy, dzięki czemu przywraca sprawność układowi pokarmowemu.

Osteopatia — rosnący trend

Liczba placówek kształcących w zawodzie osteopaty wzrosła w Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat ponad dwukrotnie. Blisko jedna czwarta studentów na kierunkach medycznych wybiera jako specjalizację właśnie osteopatię. Pacjenci wskazują osteopatów jako swoich kluczowych lekarzy specjalistów, a nawet lekarzy pierwszego kontaktu.

Ponieważ amerykańskie towarzystwa ubezpieczeniowe nie stosują rozróżnienia pomiędzy osteopatą a lekarzem medycyny, pokrycie kosztów terapii OMT, tak jak w innych przypadkach, wymaga odpowiedniego ubezpieczenia (w Polsce osteopaci przyjmują w prywatnych gabinetach, ale niektóre zatrudniające ich kliniki mają podpisaną umowę z towarzystwami ubezpieczeniowymi lub dysponują własnymi pakietami usług, które uwzględniają również terapię osteopatyczną – przyp. red.). Terapia OMT trwa zwykle 2–4 tygodnie i obejmuje 6–8 sesji (w przypadkach takich, jak przedstawione w artykule).

Autor publikacji:
Naresh C. Rao
Naresh C. Rao
naresh.c.rao@ktociewyleczy.pl

Lekarz, doktor osteopatii, członek American Osteopathic Academy of Sports Medicine, wykładowca w New York Institute of Technology College of Osteopathic Medicine i klinicysta w Mounth Sinai Beth Israel, a także współpracownik Sports Medicine w Chelsea. Dr Rao jest autorem popularnej książki "Step Up Your Game".

Zobacz więcej artykułów tego eksperta
Holistic Health 4/2021
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W:
Holistic Health 4/2021
KUP wydanie papierowe KUP wydanie ELEKTRONICZNE
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
Holistic Health 4/2021
Holistic Health
Kup teraz
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT