Jesteś terapeutą?

Skwalen: 5 ważnych funkcji

Skwalen nie tylko współuczestniczy w powstawaniu witaminy D, ale też chroni wątrobę przez uszkodzeniem.

02 kwiecień 2018
Artykuł na: 4-5 minut dieta suplementy
Zdrowe zakupy

Skwalen, organiczny związek chemiczny, jest tzw. przekursorem cholesterolu. Oznacza to, że powstaje w procesie tworzenia cząsteczek cholesterolu. Nie jest on jednak tylko przypadkowym produktem: badania wykazały, że skwalen pełni szereg istotnych dla organizmu funkcji.

1. Skwalen uczestniczy w syntezie witaminy D

Jest jej naturalnym prekursorem1. Witamina D razem z wapniem i witaminą K odpowiada za prawidłową budowę kości.

2. Skwalen chroni skórę przed negatywnymi skutkami oddziaływania promieni ultrafioletowych

Skwalen jest mało podatny na reakcje z tlenem. Dzięki temu, jako składnik filmu lipidowego skóry, chroni ją przed szkodliwym działaniem wolnych rodników powstających w wyniku ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe2.

3. Skwalen reguluje poziom cholesterolu w organizmie

Mimo że sam powstaje w drodze syntezy lipoprotein o niskiej gęstości, skwalen pozytywnie wpływa na poziom cholesterolu i trójglicerydów, co potwierdziło badanie na zwierzętach. Eksperci sugerują, że suplementacja skwalenem może wspomagać leczenie zbyt wysokiego poziomu cholesterolu2.

4. Skwalen jest stosowany w terapii wspomagającej leczenie nowotworów

Skwalen jest wykorzystywany w leczeniu niektórych odmian raka2. Udowodniono, że niszczy on komórki nerwiaka zarodkowego - groźnego nowotworu układu nerwowego atakującego głównie niemowlęta i małe dzieci3.

5. Skwalen zapobiega stresowi oksydacyjnemu

Badanie przeprowadzone w 2007 r. udowodniło ochronne działanie skwalenu na komórki wątroby. Substancja miała zapobiegać wyniszczeniu mitochondriów tego organu zarówno u młodych, jak i starych szczurów. Skwalen przyczynił się do podniesienia poziomu glutationu i zależnych od niego enzymów o działaniu przeciwutleniającym4.

Mimo że nasz organizm sam wytwarza skwalen, w związku z syntetyzowaniem witaminy D jego poziom jest niski. Dlatego warto przez cały rok sięgać po suplementy zawierające skwalen (np. z wątroby rekina) oraz uzupełnić dietę o jego naturalne źródła, jak olej z amaranthusa.

Bibliografia

  1. N. Lewkowicz, P. Lewkowicz, A. Kurnatowska, H. Tchórzewski: "Mechanizm działania i zastosowanie kliniczne oleju z wątroby rekina", Pol. Merk. Lek., 2006, XX, 119, 598
  2. Altern Med Rev. 1999 Feb;4(1):29-36.
  3. Scientifica (Cairo). 2016; 2016: 6294030 doi:  10.1155/2016/6294030
  4. Prostaglandins Leukot Essent Fatty Acids. 2007 Jun;76(6):349-55.
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT