Jesteś terapeutą?

Witamina B nie chroni przed rakiem

Mimo że suplementacja witaminami z grupy B chroni przed licznymi chorobami, nie udowodniono jej efektywności w profilaktyce raka.

02 luty 2018
Artykuł na: 2-3 minuty rak serce suplementy
Zdrowe zakupy

Niski poziom witamin prowadzi do wielu problemów zdrowotnych, a ich poważny niedobór może nawet skutkować śmiercią. Nie oznacza to jednak, że witaminoterapia uchroni nas przed wszystkimi chorobami.

Francuscy naukowcy zaprosili do 5-letniego badania ponad 2 tys. ochotników z historią chorób serca, którzy mieli przyjmować m.in. suplementy z kwasem foliowym, kobalaminą lub witaminą B6. Przebieg eksperymentu kontrolowano za pomocą grupy placebo, a jego zadaniem było wykazanie ewentualnej skuteczności suplementacji w profilaktyce nowotworowej.

W trakcie eksperymentu 145 mężczyzn i 29 kobiet zmarło z powodu złośliwych nowotworów. Po przeanalizowaniu wszystkich czynników ryzyka autorzy badania doszli do wniosku, że suplementacja witaminami z grupy B nie zmniejsza prawdopodobieństwa zachorowania na nowotwory.

Nie oznacza to jednak, że witaminy z grupy B nie przynoszą nam żadnych korzyści. Są one niezbędne do prawidłowej pracy układu nerwowego, pokarmowego i krążenia. Ich niedobór prowadzi do problemów skórnych i zaburzeń funkcji poznawczych mózgu.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT