Jesteś terapeutą?

Witamina C może chronić przed białaczką

Witamina C odgrywa kluczową rolę w profilaktyce białaczki i innych nowotworów krwi.

26 grudzień 2017
Artykuł na: 2-3 minuty rak suplementy dieta medycyna naturalna
Zdrowe zakupy

Witamina C jest gromadzona w komórkach macierzystych szpiku kostnego. Badanie wykazało, że w ten sposób zostają zahamowane procesy, które mogłyby sprzyjać rozwojowi białaczki. Kwas askorbinowy wpływa też na zachowanie wadliwych komórek macierzystych, zapobiegając tym samym zachorowaniu na nowotwory krwi.

Aby prawidłowo funkcjonować, komórki macierzyste potrzebują dużych dawek witaminy C. To może wyjaśniać niski poziom kwasu askorbinowego u pacjentów z chorobami nowotworowymi, twierdzą eksperci z University of Texas Southwestern Medical Center.

Niedobory witaminy C prowadzą do nadmiernej aktywności komórek macierzystych, które mnożą się w sposób niekontrolowany. Takie anomalie - zwłaszcza w przypadku osób starszych - zwiększają ryzyko białaczki1.

Innego ciekawego odkrycia dokonali badacze z New York University School of Medicine. Ich zdaniem witamina C odgrywa szczególną rolę w procesie apoptozy (naturalnej śmierci) zbuntowanych komórek macierzystych.

Badacze są przekonani, że u ok. 2,5% chorych na raka zmutowane komórki macierzyste nie odbierają sygnału do apoptozy. Może to oznaczać zbyt niski poziom witaminy C u pacjentów2.

Bibliografia

  1. Nature, 2017 Aug 21, doi: 10.1038/nature23876
  2. Cell, 2017; 170: 1079-95
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny