Jesteś terapeutą?

Niski poziom witaminy B12 ma związek z autyzmem i schizofrenią

Witamina B12 ma kluczowe znaczenie nie tylko dla osób na diecie bezmięsnej, ale - jak wykazują badania naukowe - może mieć wpływ na takie choroby jak autyzm czy schizofrenia.

07 kwiecień 2016
Artykuł na: 2-3 minuty psychika mózg dziecko suplementy
Zdrowe zakupy

Witamina B12 może mieć kluczowe znaczenie dla osób z takimi zaburzeniami jak autyzm czy schizofrenia. Dzieci ze spektrum autyzmu mają aż trzy razy niższy poziom witaminy B12 niż osoby zdrowe (zarówno dorośli do 50. roku życia, jak i dzieci).

Podobne niskie wskaźniki zawartości witaminy B12 w organizmie zauważono wśród pacjentów cierpiących na schizofrenię, co może sugerować, że obie choroby mają związek z wcześniejszym spadkiem jej poziomu.

Naukowcy z Uniwersytetu Nova Southeastern na Florydzie zauważyli związek pomiędzy zawartością witaminy B12 w organizmie a przypadkami autyzmu i schizofrenii po dokładnym przebadaniu tkanki mózgowej pochodzącej od dawców, u których za życia zdiagnozowano jedną z tych dolegliwości.

Podobnie niskie wskaźniki witaminy B12 wystąpiły wśród osób starszych w wieku od 61 do 80 lat, którzy mieli statystycznie trzy razy mniej tego składnika niż osoby młode, cieszące się dobrym stanem zdrowia. Specjaliści twierdzą jednak, że taka sytuacja nie jest wyjątkowa i wcale nie musi prowadzić do demencji starczej.

Metylobalamina - aktywna forma witaminy B12 - wspomaga pracę mózgu poprzez kontrolowanie tzw. procesu epigenetycznej regulacji ekspresji genów, polegającej na odczytywaniu informacji genetycznej zawartej w genie i przypisywaniu jej białkom lub różnym formom RNA bez zmiany sekwencji DNA.

Zarówno autyzm, jak i schizofrenia mają związek ze stresem oksydacyjnym związanym z zaburzeniami równowagi miedzy wolnymi rodnikami a antyoksydantami w organizmie, które mogą mieć wpływ na zmniejszenie poziomu witaminy B12.

Badacze uważają, że suplementacja witaminy B12 oraz silnych przeciwutleniaczy - np. glutationu - może zapobiegać stresowi oksydacyjnemu, a w konsekwencji wpływać na funkcjonowanie mózgu.

Vitamin - Reel Intro from Linas Jodwalis on Vimeo.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT