Jesteś terapeutą?

PQQ - nowa witamina?

Okazuje się, że niedawno odkryty mikroelement - pirolochinolinochinon - występuje we wszystkich gatunkach roślin (a nawet w… pyle gwiezdnym). Naukowcy zastanawiają się, czy nie powinno się go od razu zaliczyć do grona witamin.

25 luty 2016
Artykuł na: 6-9 minut suplementy
Zdrowe zakupy

Tak jak urządzenia mają baterie, tak komórki mają mitochondria. To nasze prywatne elektrownie, zaopatrujące nas w potrzebną do życia energię, którą produkują z tlenu. Jako główne silniki niemal całej produkcji bioenergii, są najbardziej narażone na zniszczenia spowodowane przez wolne rodniki.

Na szczęście w ludzkich komórkach może zmieścić się 2-2,5 tys. mitochondriów. Tak więc nawet gdy część z nich zostanie uszkodzona, pozostałe dzielnie dalej pracują. Zasada jest prosta im więcej mamy dobrze funkcjonujących mitochondriów w organizmie, tym lepszy jest ogólny stan naszego zdrowia i… nie tylko.

Długość życia ma związek ze stanem naszych mitochondriów

Coraz więcej naukowców (biologów, biochemików i lekarzy) zaczyna przychylać się do teorii, że liczba mitochondriów oraz ich funkcjonowanie determinują także długość życia ludzkiego, zaś zaburzenia mitochondrialne mają związek z wszelkimi zarówno przewlekłymi jak i śmiertelnymi chorobami, począwszy od wad serca, przez cukrzycę typu 2 po alzheimera.

Jednak jak wszystko z wiekiem mitochondria słabną i ich praca staje się mniej wydajna. Badania wykazały, że w mózgach osób mających powyżej 70 lat uszkodzenia mitochondrialne są większe o 50% w porównaniu do ludzi w średnim wieku.

Uszkodzenia mitochondrialne zachodzące w mózgach osób powyżej 70. roku życia są o 50% większe w porównaniu z ludźmi w średnim wieku.

Nowy mikroelement - pirolochinolinochinon (PQQ) może mieć pozytywny wpływ na  funkcjonowanie energii w mitochondriach komórkowych, niwelować zaburzenia zachodzące w ich wnętrzu i pobudzać je do wzrostu.

Curiosity: Battlefield Cell from Intelligent Creatures on Vimeo.

Procesy zachodzące we wnętrzu komórek naszego organizmu ciągle jeszcze są zagadką dla naukowców.

Tajemnicze PQQ

PQQ (pirolochinolinochinon) znajduje się we wszystkich gatunkach roślin, które do dziś udało się przetestować. Badania wykazały, że u zwierząt, z których diety wykluczono PQQ, zahamowany został rozwój, a w ich tkankach odnotowano zmniejszoną ilość mitochondriów.

Okazało się, że niedobór PQQ ogranicza również zdolność do rozmnażania i przeżywalność u nowonarodzonych zwierząt. Jednak po ponownym wprowadzeniu do diety tego mikroelementu nastąpiło cofnięcie tych skutków. Wzrosła też liczba mitochondriów i ich efektywność energetyczna.

Nie dość na tym, PQQ potrafi sobie poradzić nawet z najbardziej uporczywymi wolnymi rodnikami - udowodniono, że jest szczególnie skuteczny w neutralizowaniu i hydroksylowych rodników.

Najnowszymi badania dowiodły, że PQQ jest 30-5000 (!) razy bardziej skuteczny w utrzymywaniu mitochondrialnej produkcji energii niż inne przeciwutleniacze, takie jak np. kwas askorbinowy (witamina C)!

Oznacza to, że substancja ta lepiej chroni nasze mini-elektrownie niż dotychczas poznane antyoksydanty. W związku z tym jest ona również efektywna w zwalczaniu chorób zwyrodnieniowych i związanego z wiekiem pogorszenia stanu najbardziej energochłonnych organów - serca oraz mózgu.

W przedklinicznych badaniach odwrócił on spadek zdolności poznawczych spowodowany przez chroniczny stres oksydacyjny (wolne rodniki), poprawiając wyniki na testach pamięci.

Pirolochinolinochinon (PQQ) jest jednym z najsilniejszych poznanych antyoksydantów. Naukowcy zastanawiają się, czy nie powinno się go włączyć w poczet witamin.

Pirolochinolinochinon - mikroelement do zadań specjalnych

Wykazano również, że nie dopuszcza do autooksydacji genu choroby Parkinsona, która jest pierwszym krokiem na drodze do rozwoju tego schorzenia. Można więc śmiało powiedzieć, że ten tajemniczy mikroelement jest najbardziej wewnętrznym strażnikiem zdrowia naszego ciała.

Każdy z nas chciałby żyć długo, jednak przy założeniu, że będziemy sprawni umysłowo i fizycznie. Wielu naukowców uważa, że długość życia mitochondriów określa ogólną długowieczność organizmu. Zdaniem badaczy zaburzenia mitochondrialne obecnie uznawane są za kluczowy marker starzenia się.

PQQ możesz kupić na sklep.kenayag.com.pl

Co zatem zrobić, by pobudzić organizm do wytworzenia nowych mitochondriów? Naukowo potwierdzone metody pobudzenia biogenezy mitochondrialnej to utrzymywanie niskokalorycznej diety lub forsowna aktywność fizyczna. Niby proste, ale jednak z upływem lat coraz trudniej przychodzi nam intensywny wysiłek, a utrzymywanie restrykcyjnej diety grozi niedożywieniem.

Niestety ludzie ani bakterie zasiedlające układ pokarmowy, nie potrafią syntetyzować PQQ, co oznacza, że musimy dostarczać sobie tego mikroelementu z pożywieniem.

W tej sytuacji rozwiązaniem może być suplementacja PQQ wzmocniona ubichinolem, czyli zredukowaną formę koenzymu Q10.

Pirolochinolinochinon (PQQ) uruchamia biogenezę mitochondrialną - wzrost nowych mitochondriów w starzejących się komórkach. Pobudza produkcję i uwalnianie czynnika wzrostu nerwów w komórkach, które pomagają w zachowaniu zdrowia mózgu, co w pewnym stopniu wyjaśnia dlaczego suplementacja PQQ wywołała znaczną poprawę funkcji pamięciowych u starzejących szczurów.

W eksperymencie, w którym brali udział ludzie, okazało się, że ochotnicy w średnim wieku i osoby starsze, które przyjmowały 20 mg/dzień PQQ, miały lepsze wyniki w testach wyższych funkcji kognitywnych. Efekty te udało się jeszcze poprawić, stosując dodatkowo 100 mg/ dzień ubichinolu.

 

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT