Jesteś terapeutą?

Lipcowa lista leków refundowanych - niewidzialni pacjenci z rakiem

Za kilka dni pojawi się nowa lista leków refundowanych. Niestety, zabraknie na niej leków dla tysięcy ciężko chorych pacjentów.

25 czerwiec 2019
Artykuł na: 2-3 minuty pacjent leki
Zdrowe zakupy

Regularnie Ministerstwo Zdrowia ogłasza listę leków refundowanych. Koszty zakupu leków, które się na niej znalazły, częściowo pokrywa NFZ. To spore odciążenie domowego budżetu seniorów oraz osób z chorobami przewlekłymi lub śmiertelnymi, tym bardziej, że koszty niektórych terapii znacząco przekraczają ich możliwości finansowe.

Dlatego środowisko pacjentów i lekarzy onkologicznych jest zaskoczone, że zabrakło na niej nowolumabu, leku wykorzystywanego w immunoterapii chorych na nowotwory płaskonabłonkowe głowy i szyi. Jest on z powodzeniem stosowany w terapii u pacjentów z przerzutami lub nawrotem choroby i refundowany w wielu krajach Europy - ale nie w Polsce. Na ten nowotwór na pewnym etapie życia zapadnie 20-30 na 100 tys. mężczyzn.

W podobnej sytuacji znaleźli się chorzy na raka jelita grubego: refundowane dotąd leki cetuksymab i bewacyzumab nie znalazły się na nowej liście. To cios dla ponad 2700 pacjentów, zwłaszcza że rak jelita grubego odznacza się wysoką śmiertelnością: z diagnozowanych co roku ok. 19 tys. przypadków aż 13 tys. okaże się śmiertelnych.

Również rodziny z chorobą Fabry'ego ponownie nie doczekały się pomocy od państwa. To genetyczne schorzenie powoduje m.in. brak potliwości, co w okresie letnim oznacza stany zagrożenia udarem, a nawet śmiercią zarówno dla dorosłych jak i najmłodszych pacjentów. Koszt terapii enzymatycznej, która pozwala im żyć i podejmować aktywność zawodową to kilkadziesiąt tys. rocznie.

Pacjentom pozostaje jedynie nadzieja, że nagłośnienie ich sytuacji wpłynie na decyzję Ministerstwa Zdrowia i sprawi, że leki znajdą się na kolejnej liście.

Nowa lista refundacyjna będzie obowiązywała od 1 lipca 2019 r.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny