Jesteś terapeutą?

Ubranie, które zabija bakterie

Bawełna z miedzią pomogą pokonać zamieszkujące szpitalne korytarze bakterie.

29 lipiec 2018
Artykuł na: 2-3 minuty antybiotyki pacjent
Zdrowe zakupy

Stroje lekarzy i personelu medycznego wcale nie są bardziej higieniczne niż ubrania pacjentów. A odkąd w szpitalach można spotkać się z antybiotykoopornymi bakteriami, kwestia sterylności stała się priorytetem. Dlatego też naukowcy postanowili przygotować uniformy, które wykazywałyby działanie bakteriobójcze.

Od razu zainteresowano się metalami szlachetnymi: złotem i srebrem. Ich zdolność do zwalczania bakterii została już potwierdzona. Jednak ceny tego surowca kazały pomysłodawcom skierować uwagę na miedź, która wykazuje podobne właściwości, a oprócz tego jest tańsza i lżejsza.

Dr Xuqing Liu wraz zespołem rozpoczął prace nad ubraniem dla lekarzy, które będzie pokryte cienką warstwą miedzi, wykorzystując zarówno tkaninę bawełnianą, jak i poliester. Ubranie z materiału roślinnego pokryte miedzią okazało się równie skuteczne w zwalczaniu bakterii E. coli i S. aureus, co strój pokryty złotem. Materiał zachowywał swoje właściwości nawet po 30 praniach.

Obecnie dr Liu pracuje nad obniżeniem kosztów produkcji bakteriobójczych ubrań. Jak sam twierdzi, kilka firm tekstylnych wyraziło już zainteresowanie współpracą. Produkcja na masową skalę powinna zatem rozpocząć się w ciągu najbliższych kilku lat.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT