Jesteś terapeutą?

Telemedycyna - NFZ będzie leczyć wirtualnie?

W tym miesiącu w pięciu województwach rusza pilotażowy program leczenia na odległość finansowany przez NFZ.

Artykuł na: 2-3 minuty technologia pacjent
Zdrowe zakupy

Jeśli mieszkasz na terenach wiejskich Mazowsza, Podlasia, Lubelszczyzny, Górnego Śląska lub Opolszczyzny, to może czekać Cię spora rewolucja.

Kardiolog lub geriatra może Cię leczyć za pomocą Skype. Telekonsultacje lekarskie mają wejść na stałe do kanonu usług medycznych oferowanych przez lekarzy rodzinnych z terenów wiejskich.

Okazuje się, że tego rodzaju porady są bardzo potrzebne i mogą w znacznym stopniu ułatwić leczenie osób, które mają ograniczony dostęp do specjalistów. Nie bez znaczenia są także przesłanki ekonomiczne do stosowania telemedycyny.

Choć na razie to tylko program pilotażowy, to okazuje się, że z podobnego rozwiązania od lat korzystają lekarze z Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, Instytutu Medycyny Wsi, a także placówek prywatnych - z Medicover i Lux Med.

Ile kosztuje telemedycyna?

Średni czas porady lekarskiej wynosi 20 minut. W programie mogą wziąć udział lekarze rodzinni, którzy mogą dostać dofinansowanie na sprzęt (do 9,2 tys. zł) z KRUS. W ramach kontraktu z NFZ za zdalną poradę lekarze mogą otrzymać 54 zł.

Telemedycyna jest wspierana przez Komisję Europejską, która uważa, że inwestycje w sektor e-zdrowia są korzystne dla społeczeństwa i mogą poprawić wskaźniki dostępu do usług medycznych dla obywateli Unii Europejskiej.

Warto także rozwijać system monitorowania pacjentów w domu, który może przyczynić się do zmniejszenia ilości osób hospitalizowanych.

Doktor Skype, czyli leczenie na odległość

Jeśli sprawdzi się pilotażowy program udzielania porad lekarskich za pośrednictwem Skype, to czeka nas prawdziwa rewolucja w dostępie do usług medycznych w Polsce.

Telemedycyna - leczenie na odległość from e-vive.pl on Vimeo.

Tekst: Monika Piorun

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT