Jesteś terapeutą?

Czy trzeba jeść śniadanie? Zaskakujące badania

Słyszymy w telewizji, od rodziców i dietetyków, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia i nie należy wychodzić z domu bez zjedzenia pożywnego posiłku.

Artykuł na: 2-3 minuty dieta
Zdrowe zakupy

Ponad 80% Polaków deklaruje, że zjada śniadanie - są to głównie kanapki popijane herbatą lub jajecznica. Osoby, które jedzą śniadanie są zazwyczaj zdrowsze - ich nawyki żywieniowe są lepsze, uwzględniają większe ilości warzyw, owoców, witamin i minerałów. Czy śniadanie jest naprawdę takie istotne? Czy każdy powinien je jeść?

Duże prospektywne badanie z udziałem 20 tys. mężczyzn podważa istotność śniadań. Nie udowodniono, że jedzenie śniadań sprzyja chudnięciu ani też, że pomijanie śniadań zwiększa apetyt w dalszej części dnia, co może prowadzić do nadwagi lub otyłości. 

Kto zatem powinien zjadać śniadania? Nie ma wątpliwości, że śniadania powinny zjadać dzieci i młodzież, a także osoby z zaburzoną gospodarką węglowodanową

Bibliografia
  • Sievert K. i wsp. Effect of breakfast on weight and energy intake: systematic review and meta-analysis of randomised controlled trials. BMJ 2019; 364
  • Amber A.W.A. van der Heijden i wsp. A Prospective Study of Breakfast Consumption and Weight Gain among U.S. Men. OBESITY 2007;15(10)
  • CBOS. Zachowania żywieniowe Polaków
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny