Jesteś terapeutą?

Fruktoza wywołuje stłuszczenie wątroby

Stosowany w gazowanych napojach i produktach przetworzonych syrop glukozowo-fruktozowy (SGF) to jedna z głównych przyczyn niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby (NAFLD), która dotyka 1 na 3 dorosłych Amerykanów.

Artykuł na: 2-3 minuty dieta
Zdrowe zakupy

Fruktoza to słodzik, który dodaje się do żywności od lat 70. i chociaż od dawna wiadomo, że jest przyczyną epidemii otyłości, amerykańska Agencja Żywności i Leków tylko nieznacznie zaostrzyła jego regulacje. Po dziś dzień traktuje się go na równi z innymi słodzikami, takimi jak sacharoza czy miód, zalecając jedynie ograniczenie spożycia. Ale czas najwyższy zrobić coś więcej.

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego odkryli, że syrop glukozowo-fruktozowy powoduje poważne problemy z wątrobą. NAFLD to najpowszechniejsza przyczyna przewlekłych chorób wątroby na świecie, prowadzi bowiem do marskości, raka i niewydolności narządu, a wreszcie śmierci pacjenta. W badaniach laboratoryjnych odkryto, że SGF z 3 razy większym prawdopodobieństwem zwiększa stłuszczenie wątroby niż glukoza, co może wywołać NAFLD. Ludzki układ trawienny wydziela enzym fruktokinazę, by rozłożyć fruktozę, a to z kolei obniża produkcję białek, które chronią barierę jelit.

W rezultacie rozwija się nieszczelność. Spożywanie fruktozy raz na jakiś czas nie wyrządza szkód – jak tłumaczą badacze, proces zaczyna się dopiero po nadmiernym i długotrwałym jej stosowaniu. Problem w tym, że wiele przetworzonych produktów spożywczych i napojów zawiera syrop glukozowo-fruktozowy i ludzie często nie są w stanie realnie oszacować przyjmowanej ilości. Badacze dodają, że odkrycie to niesie ze sobą promyk nadziei: terapia uszczelniająca barierę jelit mogłaby stanowić antidotum na SGF.

Bibliografia
  • NatMetab,2020;2:1034-45
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny