Grejpfrut - właściwości zdrowotne oraz przeciwwskazania

Grejpfrut (Citrus paradisi) to deserowy owoc o charakterystycznym smaku, który jednak w Azji uznawany jest za niejadalny. To również jeden z najzdrowszych cytrusów. Należy do klasy roślin okrytonasiennych z rodziny rutowatych i jest połączeniem pomarańczy olbrzymiej z Archipelagu Malajskiego z pomarańczą chińską.

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Drzewo grejpfrutowe osiąga do 15 metrów wysokości, ma duże, lśniące, owalne liście. Kwitnie na biało, a jego owocem jest kulista jagoda o masie do 500 g i średnicy do 15 cm. Obecnie uprawia się je w wielu krajach strefy podzwrotnikowej.

Grejpfrut w smaku jest słodko-gorzki, a jego barwa może przechodzić od odmian żółtych, przez różowe, do czerwonych. Spożywany jest na surowo, w sałatkach i jako dodatek do deserów. Z grejpfrutów produkuje się również sosy, dżemy, marmolady czy sok. Grejpfruty spotykamy również jako owoce z puszki.

Grejpfrut - wpływ na zdrowie

Grejpfruty należą do cytrusów, które w bardzo dobrze wpływają na ludzkie zdrowie. Są bogatym źródłem witamin C, A, P, witamin z grupy B, soli mineralnych, potasu, wapnia, żelaza, fosforu, magnezu, manganu, fluoru, cynku, kwasu pantotenowego, kwasu foliowego, biotyny czy flawonoidów, które posiadają właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwnowotworowe. Grejpfruty poprawiają odporność organizmu. Wyciąg z pestek grejpfruta łagodzi takie dolegliwości jak np.: wrzody żołądka, stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej. Przeciwdziała też nawrotom choroby, przy długotrwałej kuracji przewlekłych grzybic narządów płciowych.

Grejpfrut

Za goryczkę w smaku grejpfruta odpowiedzialna jest naringina. Znajduje się w białej, wewnętrznej skórce grejpfruta, zwanej albedo. Naringina ma działanie lekko przeczyszczające, co przekłada się na efekt oczyszczenia organizmu. Olejki eteryczne odpowiedzialne za zapach grejpfruta mają udowodnione działanie uspokajające i antydepresyjne, jak również odświeżające i energetyzujące.

Grejpfruty mają również niski indeks glikemiczny. Dzięki obecności pektyn obniżają poziom glukozy we krwi, co jest nie bez znaczenia w profilaktyce i leczeniu cukrzycy. Ponadto grejpfruty obniżają poziom cholesterolu i ciśnienie tętnicze oraz przeciwdziałają miażdżycy.

Wyciągi z grejpfruta stosuje się również w kosmetyce i kosmetologii. Preparaty do pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej zawierają ekstrakty z tego cytrusa, które wpływają korzystnie na wydzielanie sebum oraz zwężają rozszerzone pory skóry twarzy. Kosmetyki na bazie grejpfruta to również mogą służyć też do redukcji cellulitu i zrogowaceń.

Ekstrakt z grejpfruta to także składnik wielu perfum. Jego nutę można odnaleźć w znanych zapachach, takich jak np.: I Love Love (Moschino Cheap and Chic), Chance Eau Tendre (Chanel), Be Delicious Women (DKNY) czy Aqua Allegoria Pera Granita (Guerlain).

Rodzaje grejpfrutów

Jest wiele rodzajów grejpfruta, ale te najbardziej popularne to:

Grejpfrut czerwony - najsmaczniejszy i najzdrowszy wśród grejpfrutów. Zawiera duże ilości witaminy C, karotenoidów i likopenu.

Grejpfrut różowy - lekko gorzkawy, idealny przy oczyszczeniu organizmu. Olejek z tego grejpfruta jest najczęściej wykorzystywany w kosmetyce z uwagi na jego intensywny, słodko-orzeźwiający zapach.

Grejpfrut żółty - kwaśny w smaku, ale pozbawiony goryczy. Zawiera dużą ilość antyoksydantów, tak samo jak jego zielona odmiana. 

Grejpfrut - dwa rodzaje

Grejpfrut i odchudzanie

Grejpfruty, poza działaniem oczyszczającym organizm, pomagają w walce ze zbędnymi kilogramami poprzez przyspieszanie przemiany materii. Flawonoidy zawarte w grejpfrucie działają moczopędnie. Pozbycie się toksyn z organizmu poprawia urodę i opóźnia procesy starzenia. Grejpfruty są również bogatym źródłem błonnika, który po spożyciu zwiększa uczucie sytości, co jest ważne dla osób na diecie lub odchudzających się.

Jedzenie grejpfrutów podczas ciąży

Grejpfrut polecany jest również dla kobiet w ciąży. Owoce te są źródłem kwasu foliowego, który wpływa na prawidłowy rozwój płodu, a w szczególności na rozwój jego układu nerwowego. Chronią w naturalny sposób przed infekcjami. Przeciwdziałają powstawianiu żylaków i zaparć.

Dodatkowo gorzko-słodki smak tego owocu oraz zdolność neutralizowania kwasu żołądkowego, powstrzymują poranne mdłości i działają odświeżająco i pobudzająco. Olejek eteryczny z grejpfruta łagodzi stres i bóle głowy oraz poprawia jakość snu.

Grejpfrut na talerzu

Grejpfrut - interakcje z lekami

Grejpfrut nie jest jednak polecany osobom przyjmującym leki - sok z grejpfruta wpływa na ich działanie i wchłanianie. Naringina zawarta w grejpfrucie wpływa na działanie cytochromu P-450, ważnego enzymu odpowiedzialnego za metabolizowanie leków w organizmie. Dlatego przy przyjmowaniu leków, a w szczególności blokerów kanałów wapniowych, leków przeciw histaminowych, przeciwwirusowych czy immunosupresyjnych, nie wolno popijać ich sokiem z grejpfruta ani spożywać tego owocu. Leki powinno popijać się wodą.

Jak wybrać dobrego grejpfruta?

Kupując grejpfruty warto zwracać uwagę na ich kształt, wielkość i kolor. Te o intensywnej barwie będą miały najwięcej witamin i składników odżywczych. Owoce większe i ciężkie będą bardziej soczyste. Grejpfruty idealne powinny mieć spłaszczone, niezazielenione końce i powinny być twarde.

Bibliografia
  • Antybiotyki ziołowe - Stephen Harrod Buhner, Biały Wiatr, 2012
  • Mity medyczne, które mogą zabić - Katarzyna Świątkowska, Fronda, 2016
  • Interakcje leków z pożywieniem - red, nauk. Zofia Zachwieja, Medpharm, 2016
  • Dieta cytrusowa bez efektu jo-jo - Marta Fryderyk, Astrum, 2013
  • Twój Farmaceuta, nr 11, maj/czerwiec 2017
  • wikipedia.pl
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny