Ocet jabłkowy nie tylko na odchudzanie! Zdrowe przepisy

Ocet jabłkowy ma zastosowanie tak w kuchni, jak i w kosmetyce. Najbardziej znana jest chyba dieta octowa, ale octu jabłkowego można użyć, chociażby jako zaprawy do sushi albo do pielęgnacji skóry.

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Właściwości odżywcze i zdrowotne octu jabłkowego

Głównym składnikiem octu z jabłek jest, rzecz jasna, kwas octowy. Poza tym ocet jabłkowy zawiera enzymy, aminokwasy, pektyny, kwasy (chlorogenowy, galusowy, kawowy, kumarowy) oraz związki polifenolowe. W jego składzie można znaleźć również niewielkie ilości kwasu foliowego i biotyny, a także minerałów i witamin, takich jak: magnez, żelazo, wapń, sód, potas, krzem, miedź, witamina C, witaminy z grupy B.

Właściwości odżywcze octu jabłkowe sprawiają, że ma on wpływ na:

  • rozszczepianie tłuszczów,
  • ograniczanie wchłaniania cukrów z przewodu pokarmowego i poprawę wrażliwości tkanek na insulinę,
  • ułatwienie trawienia,
  • usprawnienie metabolizmu,
  • obniżenie cholesterolu.

Zastosowanie octu jabłkowego

Ocet jabłkowy to ocet spożywczy, może być więc wszechstronnie wykorzystywany w kuchni. Pasuje do sosów sałatkowych, past kanapkowych, może być dodawany do mięsnych marynat, odżywczych koktajli oraz warzywnych zup albo jako zaprawa do sushi. Poza walorami smakowymi ocet jabłkowy posiada też właściwości zdrowotne. Dieta octowa może być świetnym wsparciem dla zdrowego funkcjonowania organizmu.

Inne przykłady zastosowania octu jabłkowego:

Oprócz tego ocet jabłkowy może się także sprawdzić jako naturalny środek czyszczący dla osób, które starają się ograniczyć chemię w swoim otoczeniu.

Jak spożywać ocet jabłkowy?

Najlepiej jest pić ocet na czczo: 2 łyżki rozcieńczone szklanką wody, ewentualnie z dodatkiem niewielkiej ilości miodu. Jeśli dieta octowa ma dodatkowo wspomóc odchudzanie, należy pamiętać o tym, że sam ocet – chociaż poprawia trawienie, zwiększa tempo przemiany materii i przyspiesza spalanie tłuszczu – nie załatwi sprawy. Ocet jabłkowy powinien być jedynie dodatkiem do zdrowego odżywienia i trybu życia.

Picie octu jabłkowego w niewielkich ilościach jest bezpieczne, uważać powinny jedynie osoby z nadkwasotą i chorobami wrzodowymi oraz te przyjmujące leki na obniżenie poziomu glukozy we krwi.

Przepisy z octem jabłkowym

Przepis na domowy ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy dostępny w większości sklepów spożywczych, można go także znaleźć na półkach sklepów ze zdrową żywnością. Ale można też przyrządzić go samodzielnie!

Składniki na domowy ocet jabłkowy:

  • 2 kg jabłek w różnych odmianach (zapewni to bogatszy smak octu),
  • 3 łyżeczki miodu.

Potrzebny będzie też duży słoik oraz tkanina lub gaza do przeciśnięcia soku.

Fermentacja jabłek powoduje wytworzenie się słabego alkoholu, ale ten w kontakcie z bakteriami zmienia się w ocet. Drożdże i bakterie znajdują się na skórkach z jabłek, dlatego ważne jest pochodzenie jabłek, których użyjemy do produkcji octu. Jeśli kupimy niepryskane jabłka, będzie można je tylko lekko opłukać i obejdzie się bez dodatkowych składników. W innym przypadku warto się dodatkowo zaopatrzyć w specjalne drożdże winiarskie.

Aby przygotować wodny roztwór kwasu octowego, należy zadbać o sterylność całego procesu. Ma to wpływ na żywotność produktu.

1. Z jabłek usuwamy gniazda nasienne i kroimy je na drobne kawałki, które następnie rozdrabniamy na tkaninie i w ten sposób wyciskamy z nich sok.

2. Sok przelewamy do słoika, dodajemy miód i nakrywamy czystą tkaniną lub gazą.

3. Słój pozostawiamy na miesiąc w ciemnym i w miarę chłodnym (do 15°C) miejscu.

4. Po miesiącu przecedzamy płyn przez tkaninę i przelewamy do nowego słoja. Odstawiamy na kolejne 6 tygodni.

5. Co jakiś czas ocet można mieszać drewnianą łyżką i sprawdzać, czy z powierzchni zniknęła piana.

6. Gdy smak octu jest już odpowiedni, należy przelać go do wygotowanej butelki i szczelnie zamknąć.

Nie należy martwić się, jeżeli mętność octu zwiększa się z czasem ‒ tak być powinno!

Przepis na wcierkę z octu jabłkowego na włosy

  • 2 łyżki octu jabłkowego,
  • szklanka wody.

Ocet mieszamy z wodą i równomiernie rozprowadzamy na skórze głowy, masując przez około dwie minuty. Następnie dokładnie spłukujemy skórę i włosy. Ocet jabłkowy na włosy działa wielofunkcyjnie. Oczyszcza skórę głowy, przywraca naturalne pH, działa antybakteryjnie, pomaga zwalczyć łupież, dodaje objętości i podkreśla skręt włosów, a do tego przyspiesza ich wzrost.

Ocet jabłkowy na cerę – przepis na tonik

  •  4 łyżki octu jabłkowego,
  • szklanka wody.

Mieszanką octu z jabłek i wody przecieramy twarz tak samo jak zwykłym tonikiem ‒ aplikując płyn na umytą wcześniej skórę twarzy. Tonik z octu jabłkowego łagodzi podrażnienia i działa antybakteryjnie, sprawdza się więc znakomicie w przypadku cery trądzikowej.

Jak przygotować kąpiel w occie jabłkowym?

  • szklanka octu, szklanka tłustego mleka i pół szklanki oliwy.
  • 2 szklanki octu, szklanka kawy.

Pierwsza opcja to kąpiel wygładzająca, natomiast druga ‒ ujędrniająca. W zależności od tego, na jaką kąpiel mamy ochotę, należy wlać do wanny z ciepłą wodą w/w dodatki.

Bibliografia
  • Alleman G. A., Health Benefits of Vinegar, health.howstuffworks.com, https://health.howstuffworks.com/wellness/food-nutrition/facts/the-health-benefits-of-vinegar.htm.
  • A Sweet Pea Chef, Baier L., 19 Benefits of Drinking Apple Cider Vinegar + How To Drink It, asweetpeachef.com, https://www.asweetpeachef.com/benefits-of-apple-cider-vinegar/.
  • Die Chemie Schule, Essigmutter, chemie-schule.de, https://www.chemie-schule.de/KnowHow/Essigmutter.
  • Eden Foods, Mother of Vinegar, edenfoods.com, https://www.edenfoods.com/articles/.
  • Gesundheit.de, So gesund ist Apfelessig, gesundheit.de, https://www.gesundheit.de/ernaehrung/gesund-essen/apfelessig.
  • Harvard Health Publishing, Harvard Medical School, Shmerling R. H., Apple cider vinegar diet: Does it really work?, health.harvard.edu, https://www.health.harvard.edu/blog/apple-cider-vinegar-diet-does-it-really-work-2018042513703.
  • Healthline, Rekstis E., Marengo K., 11 Ways Apple Cider Vinegar Lives Up to the Hype, healthline.com, https://www.healthline.com/health/food-nutrition/apple-cider-vinegar-recipes.
  • Heike B., Kuster S., Ocet jabłkowy, Oficyna Wydawnicza Aba 2014
  • Orey C., Uzdrawiająca moc octu, Wydawnictwo Vital 2013
  • Schrör S., Apfelessig als Hausmittel, NetDoktor.de, https://www.netdoktor.de/hausmittel/apfelessig/.
  • Smarticular: einfach nachhaltiger leben, Das Wundermittel für deine Haut: Naturtrüber Bio-Apfelessig, smarticular.net, https://www.smarticular.net/das-wundermittel-fuer-deine-haut-naturtrueber-bio-apfelessig/.
  • Vinegar Shed, How to make a vinegar mother, vinegarshed.com, https://www.vinegarshed.com/pages/how-to-make-a-vinegar-mother.
  • WebMD, Health Benefits of Apple Cider Vinegar, webmd.com, https://www.webmd.com/diet/health-benefits-apple-cider-vinegar#1.
  • Wells K., How to Make Apple Cider Vinegar at Home, wellnessmama.com https://wellnessmama.com/124169/apple-cider-vinegar/.
  • Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, Tuliszka E., Ocet jabłkowy w kuchni i dla zdrowia, wodr.poznan.pl http://www.wodr.poznan.pl/baza-informacyjna/rozwoj-wsi/grupy-regionalne/co-warto-wiedziec-dobre-rady/item/6226-ocet-jablkowy-w-kuchni-i-dla-zdrowia.
  • Zentrum der Gesundheit, Rehberg C., Handel J., Apfelessig – Nicht nur zum Abnehmen!, zentrum-der-gesundheit.de, https://www.zentrum-der-gesundheit.de/artikel/lebensmittel/apfelessig.
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny